Norsko – Žádné pokuty za drobné drogové přestupky

Norská levostředová vláda se zdá být připravena vyzkoušet s uživateli drog metodu „motivačního dialogu“, namísto jednoduchého pokutování těch, kteří jsou přistiženi s relativně malým množstvím narkotik. Uživatelům bude taktéž nabízet „intervenční programy“, zaměřené na odklon od života se závislostí. Opoziční politici ale nejsou přesvědčeni.

Ministr spravedlnosti Knut Storberget a ministryně zdravotnictví Anne-Grete Strøm-Erichsenová na pondělní tiskové konferenci v Oslu jasně prohlásili, že vítají doporučení k odklonu od pokut a uvězňování za „méně vážná“ porušení norských protidrogových zákonů. Tato doporučení přišla od pracovní skupiny vytvořené v reakci na vydání zprávy komise, vedené otcem současného premiéra a bývalým ministrem zahraničí Thorvaldem Stoltenbergem.

Komise obhajuje mírnější tresty pro uživatele drog. Pracovní skupina také navrhla, aby osobám, zadrženým za drobné drogové delikty, byla nabídnuta alternativní řešení, než automatické pokutování a krátkodobé nebo podmíněné odnětí svobody.

Ministr spravedlnosti Knut Storberget (uprostřed) a ministryně zdravotnictví Anne-Grete Strøm-Erichsenová uvítali zprávu, která navrhuje mírnější a na prevenci zaměřená opatření vůči norským uživatelům drog.

Mezi tyto alternativy patří „motivační konverzace“ nebo intervenční programy, které mohou mít na prvouživatele drog preventivní účinek. Těm, kteří již mají záznam o užívání drog, bude nabídnut šestiměsíční program, zahrnující řešení konfliktů. Pokud tito uživatelé program dokončí, jejich prohřešek nebude zaznamenán v jejich trestním rejstříku. Pokud však program nedokončí, budou čelit obvyklým trestům.

Storberget tvrdí, že tento návrh není prvním krokem směrem k legalizaci drog v Norsku. „Zde se nejedná o dekriminalizaci nebo legalizaci,“ uvedl pro norská média. „Je to spíše snaha ušít takové řešení, které se bude zabývat důvodem porušení zákona, tedy užíváním drog.“ Užívání a držení drog bude nadále ilegální, řekl dále Storberget.

Nové alternativy by měl ministr navrhnout letos na podzim, očekávané náklady jsou kolem 23 miliónů norských korun (asi 70 mil. Kč). „To si můžeme dovolit,“ uvedl ministr. S tím souhlasí i ministryně zdravotnictví Strøm-Erichsenová.
„Myšlenkou tohoto návrhu je posun od chápání problému jako trestní záležitosti k jeho chápání jako zdravotní záležitosti.“ uvedla. „Na drogové závislosti vynakládáme enormní prostředky. Bylo by skvělé dokázat se postarat o uživatele a předejít tomu, aby k drogám znovu sklouzli.“

Peter Myhre z opoziční Pokrokové strany se v pondělí odpoledne vyjádřil proti mírnějšímu trestání. Tvrdí, že podle návrhu by narkotika vypadala jako méně trestuhodná, a dodal, že jeho kolegové chtějí naopak tresty zpřísnit, nikoli zmírnit.

 

Zdroj: newsinenglish.no

 

Překlad: Michal6. 7. 2011 v 12.43

Posted by: Michal
filed in Aktuality, Legislativa, Zahraniční články
Cannapedia

Connect with Facebook

Komentáře jsou zavřeny.