Lumír Hanuš – rozhovor ČRo 1

To, že Češi jasně vedou v evropském žebříčku kuřáků marihuany, ho prý rozhodně netěší. Koneckonců, sám popularizátor léčby konopím, profesor Lumír Hanuš v rozhovoru s Jiřím Chumem podotýká: „Nejsem zastáncem plošné legalizace marihuany. Povolení bych omezil pouze na konopí užívané jako lék. Antibiotika přece také neužíváme preventivně.“

Je mezinárodně uznávaným odborníkem v oboru farmaceutické chemie. O konopí tvrdí, že jde o jedno z nejbezpečnějších rostlinných léčiv. Muž, který se výzkumu konopí věnuje už přes 40 let a který v současnosti působí na Hebrejské univerzitě v Izraeli, si takové tvrzení zřejmě může dovolit.

„Konopím se nemůžete předávkovat, nemůžete se ani otrávit. Stejně tak si nemůžete způsobit škody na zdraví,“ vypočítává.

Je třeba upozornit, že mluví-li profesor Hanuš o konopí, uvažuje skutečně pouze o konopí jako léku. On sám totiž rozhodně polemizuje s rozšířeným názorem, že kouření marihuany je možné považovat za preventivní léčbu. „Existuje navíc malý zlomek lidí, na které konopí nepůsobí příznivě, a mají-li latentní chorobu, může být konopím vyvolána,“ varuje.

Chce-li se pacient případným negativním vedlejším účinkům při léčbě konopím vyhnout, rozhodně tak je namístě konzultace s odborníky. Právě ti jsou totiž schopni případného rizikového pacienta odhalit, shrnuje Lumír Hanuš.

Jaké vlastně jsou léčivé účinky konopí? Také na se to Jiří Chum svého hosta zeptal. Padly však i další otázky. Řeč tak byla například i o snímku Rok konopí, který se skrze příběhy nemocných lidí léčících se konopím, rozhovory s vědci, politiky i úředníky snaží zmapovat problematiku využití konopí jako léku v České republice. Všechny odpovědi Lumíra Hanuše si kdykoliv poslechněte v našem audioarchívu.

Záznam celého rozhovoru s Lumírem Hanušem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

Zdroj: Rozhlas.cz23. 4. 2012 v 14.10

Posted by: tej
filed in Aktuality, Konopí, Léčba, Rozhovory, Výzkum
Petice za legalizaci konopí

Connect with Facebook

Komentáře jsou zavřeny.