Francie polevuje v boji s kuřáky marihuany

Francouzská justice a policie se začaly klonit k mírnějšímu postupu vůči uživatelům lehkých drog. Stále více prosazují, aby dopadení konzumenti marihuany již nebyli hnáni před soud, ale jen pokutováni.

Spotřeba marihuany a dalších produktů z konopí má být podle zákona ve Francii trestána až rokem vězení. Loni policie takto obvinila více než 184 tisíc osob. Z různých důvodů jich skončila před soudem jen malá část.

“Zabírá nám to hodně času a konečný trestní postih je nejistý,” cituje list představitele bezpečnostních sil.

Soudci a policisté nečekali na případnou změnu zákona a začali postupně zavádět systém, který umožňuje viníky ihned pokutovat a dále se jimi nezabývat. “Oficiálně je konzumace (konopí) stále trestná, ale v podstatě už není,” potvrdil francouzskému deníku Le Monde jistý komisař.

Policisté a další představitelé ale zdůrazňují, že nejsou pro legalizaci lehkých drog. “Chceme jen lépe reagovat na to, jak se věci mají. Znepokojuje nás zvýšená konzumace drog. Nyní se sankce oddalují a nedotahují, takže to mládež neodradí. Okamžitá (finanční) sankce bude účinnější,” domnívají se senátoři, kteří hodlají prosadit příslušné změny zákona v parlamentu.

V Česku hrozí až dva roky vězení každému, kdo má u sebe asi deset a více cigaret marihuany. Trestným činem totiž je držení více než 15 gramů marihuany. Přechovávání takzvaného malého množství marihuany do 15 gramů je přestupkem.

Zdroj: tyden.cz26. 7. 2012 v 10.42

Posted by: tej
filed in Aktuality, Konopí, Legislativa
Powder Feeding Green House

Connect with Facebook

Komentáře jsou zavřeny.