Zákaz prodeje marihuany cizincům připravil o práci stovky Nizozemců

Zákaz prodeje marihuany a hašiše cizincům, který platí od května na jihu Nizozemska, připravil stovky lidí o práci. Stěžuje si na to sdružení provozovatelů coffee-shopů, v nichž lehké drogy prodávají. Kvůli novému nařízení, které od příštího roku začne platit v celé zemi, ztratilo zaměstnání přes 600 Nizozemců.    
Nizozemsko ze svého liberálního přístupu k lehkých drogám dlouho profitovalo, třeba v oblasti turistiky. Do země totiž každoročně mířily miliony návštěvníků, jež mimo jiné lákala právě možnost legálně si koupit marihuanu. Tomu je ale nyní konec.

Od prvního května platí ve třech jihonizozemských provinciích zákaz prodeje lehkých drog cizincům, navíc zákon nařizuje, aby se coffee-shopy proměnily v uzavřené kluby přístupné maximálně dvěma tisícovkám registrovaných členů.

Například jen ve městě Maastricht přišlo od května o práci 450 zaměstnanců coffee-shopů, další stovky lidí prý skončí na úřadech práce příští rok, kdy omezení začnou platit v celém Nizozemsku, napsala agentura DPA.

“Nakupovat teď přichází jen malá část dřívějších zákazníků,” postěžoval si mluvčí sdružení provozovatelů coffee-shopů (SBCN) Jo Smeets. Dle něj před zákazem pracovalo v obchodech s marihuanou kolem 4 500 lidí, bude jich však dál ubývat. Situace je prý pro ně svízelná i proto, že když přijdou o práci, hledají si těžko nové místo. Zmínka o práci v coffee-shopu totiž odrazuje potenciální zaměstnavatele.

Zdroj: iDnes.cz, Autoři: ČTK, ipl15. 7. 2012 v 02.46

Posted by: admin
filed in Aktuality
Legalmarket.cz

Connect with Facebook

Komentáře jsou zavřeny.