Lékaři v Illinois podporují léčebné konopí – na rozdíl od českého Ministerstva zdravotnictví

Zatímco ministr zdravotnictví a Státní úřad pro kontrolu léčiv v České republice neodborně a především lživě tvrdí, že konopí nemá dostatečně prokázané léčebné účinky, v americkém státě Illinois právě projednávaný zákon o přístupu ke konopné léčbě veřejně podpořilo téměř 250 lékařů.

Na tiskové konferenci se vyjádřili k navrhované změně legislativy, která den poté prošla bez problémů první komorou státního parlamentu, a nyní již stačí, aby ji schválili senátoři a podepsal guvernér, načež by 1. ledna 2014 vstoupil v platnost.

Důležitá osobní zkušenost

Názory na léčebné konopí se všude mění a podporovatelé návrhu v Illinois jsou optimističtí, protože na svou stranu získávají stále více prominentních představitelů veřejného života.

Jedním z typických příkladů je Michael Tyron, který dlouhá léta zarputile bojoval proti liberálnějšímu přístupu k marihuaně. Tento známý komunální politik nedávno prohlásil, že zákon o léčebném konopí hodlá podpořit. Jeho názor prý změnilo setkání s nemocným člověkem, který mu vysvětlil, jak důležitou roli v jeho léčbě hraje ona démonizovaná rostlina.

Zásadním faktorem při prosazování zákona je i stoupající podpora veřejnosti – podle posledních průzkumů je 63 % obyvatel státu Illinois pro legalizaci konopí k léčebným účelům.

Na tiskové konferenci více než 200 lékařů promluvila i pacientka s roztroušenou sklerózou Julie Falcoová, které údajně žádné medikamenty nedokáží ulevit tak jako konopí:

„Jen díky této bylině se mi výrazně zlepšila celková kvalita života. I vám se může stát, že onemocníte a nebudete moci užívat chemické léky, protože budete trpět vedlejšími účinky, budete mít deprese, nebudete schopní vstát z postele a nakonec skončíte s myšlenkami na sebevraždu. Neměli bychom mít svobodný přístup k alternativě, která nám může účinně pomoci i bez těchto negativních a často fatálních následků? Zamyslete se nad tím, prosím.“

 Jde to i bez českých „tunelů“

Návrh zákona tak, jak ho podporují lékaři, počítá s tím, že místní obdoba Státního úřadu pro kontrolu léčiv vydá licence pacientům, kteří obdrží doporučení od svých doktorů. Tito pacienti budou moci legálně přechovávat až 80 gramů sušeného konopí. Svůj lék si budou moci obstarat z nově zřízených pěstitelských a distribučních center, které budou ve státě operovat podle předem daných pravidel, jako například dostatečná vzdálenost od škol a dětských hřišť.

Tento systém vytváří nová pracovní místa, má regulační mechanismy a funguje již v téměř dvou desítkách amerických států. Výdejny léčebného konopí fungují na bázi podobné konopným klubům například ve Španělsku a Belgii, kde pacienti „delegují“ určitého pěstitele, který jim jejich lék za předem daných podmínek „vyrábí“.

Nejedná se tedy o model, který by vybízel ke korupčnímu jednání jako u nás, kde stát hodlá na základě jakéhosi zvláštního výběrového řízení vydat pouze pár licencí několika velkým subjektům, které budou muset od počátku operovat s milionovými rozpočty, čímž se z celé věci stane uzavřený státní byznys nepřístupný potenciálním drobným podnikatelům a pěstitelům.

 

Nehledě na skutečnost, že v českém prostředí lze očekávat, že ony velké subjekty již dávno lobují na příslušných místech v parlamentu a podobně.

 

O české verzi zákona o léčebném konopí a jeho negativech se více dočtete v novém čísle magazínu Legalizace, které vychází již za týden ve čtvrtek 25. dubna!

 

Zdrojmagazin-legalizace.cz, text: Lukáš Hurýsek20. 4. 2013 v 13.24

Posted by: lukas
filed in Aktuality, Konopí, Léčba, Legislativa, Využití
Cannapedia

Connect with Facebook

Komentáře jsou zavřeny.