Významné osobnosti a celebrity píší Obamovi, aby reformoval drogovou politiku

Will Smith, Scarlett Johanssonová, Ron Howard, Mark Whalberg, Demi Mooreová, Sean „Diddy“ Combs, Michael Moore, Sir Richard Branson a mnoho dalších celebrit se podepsalo pod otevřený dopis americkému prezidentovi Baracku Obamovi, ve kterém požadují zásadní změnu způsobu, jakým jeho administrativa přistupuje k drogové problematice a nabubřelému vězeňskému systému.

Dohromady více než 175 umělců, herců, sportovců, politických představitelů a advokátů se spojilo v zájmu jedné dobré věci – skoncování s americkým vězeňským státem. Tato problematika úzce souvisí s válkou proti drogám a během posledních čtyř desetiletí se stala nejúčinnějším nástrojem pokračování rasové diskriminace barevné části populace po celých Spojených státech amerických.

Podepsaní urgují prezidenta Obamu, aby se zasadil o změnu systému založeného na trestání a represích ve prospěch systému, který k uživatelům drog přistupuje jako k nemocným lidem, a zároveň v oblasti návykových látek uplatňuje prevenční a rehabilitační politiku.

Jeden z nestorů hip-hopu a hlavní organizátor otevřeného dopisu Russell Simmons k tomu řekl: „Je nesmírně důležité, abychom změnili jak pokřivenou optiku, kterou obyvatelé této země pohlíží na drogy, a také abychom byli schopni nabídnout alternativu, která přispěje k celkovému zlepšení současné mizérie. Musíme zastavit vlak, na kterém se veze spousta mladých lidí – ze škol na ulici a poté rovnou do vězení –, musíme podporovat vzdělání a prevenci a nekriminalizovat budoucnost této země.“

Pokračování otroctví

Zneužívaní protidrogových zákonů a v mnoha státech stále povinné drakonické tresty jsou pokračováním instituce otroctví, která v dnešních Spojených státech vězní proporčně nesrovnatelně větší množství barevných Američanů. Ačkoli počty uživatelů a dealerů jsou napříč populací dlouhodobě mezi hlavními etniky srovnatelné, statistiky dokazují, že barevní obyvatelé mají mnohonásobně větší „šanci“ být kriminalizováni. Na každých devět černých dětí připadá jeden rodič ve vězení, u Latino se jedná o dvacet osm dětí, přičemž v bílých rodinách je to padesát sedm dětí, tedy zhruba šestkrát více poznamenaných rodin u černé části populace než u bílé. Odhlédneme-li od rasové stránky této politiky, tak navíc zjistíme, že ze všech Američanů uvězněných za drogové delikty se ve dvou třetinách případů jedná o nenásilné činy.

Benjamin Todd, ředitel organizace bojující za rasovou rovnoprávnost barevných Američanů NAACP (National Association for the Advancement of Coloured People), k tomu dodal: „Když máme statisticky dokázáno, že terapie a léčba závislého má sedmkrát větší naději na návrat do normálního života než kriminalizace, tak z humánního hlediska nemůžeme nadále tento systém podporovat.“

Zdroj: drugpolicy.org, překlad: Lukáš Hurýsek12. 4. 2013 v 21.20

Posted by: lukas
filed in Aktuality
Cannapedia

Connect with Facebook

Komentáře jsou zavřeny.