Tisková zpráva o.s. Legalizace.cz 6. 11. 2013: Svobodu pěstovat – NE POLICEJNÍMU STÁTU!

V pondělí 4. listopadu 2013 spustila Policie ČR bezprecedentní akci, jejímž cílem je zřejmě likvidace growshopů, tj. obchodů s potřebami pro pěstování rostlin. Tyto obchody nabízejí zcela legální produkty, zejména pěstební techniku, substráty, hnojiva a semínka rostlin. Při celorepublikové razii bylo policisty bez varování vybrakováno více než 50 takovýchto obchodů, které legálně fungují po mnoho let. To vše na základě pochybného paragrafu o šíření toxikománie a judikátu Nejvyššího soudu z roku 2012, kdy byli k podmíněnému trestu za šíření toxikománie odsouzeni majitelé jednoho květinářství.

Ačkoliv začátkem léta 2013 většina growshopů na základě zmíněného rozhodnutí Nejvyššího soudu a doporučení Policie ČR omezila či zrušila nabídku zboží, jehož prodej by mohl naplňovat skutkovou podstatu trestného činu šíření toxikománie (tj. souběžný prodej semínek konopí, pěstební techniky, kuřáckých potřeb a tiskovin s informacemi o pěstování), nebraly orgány činné v trestním řízení na tuto skutečnost zřetel a rozhodly se growshopy plošně zlikvidovat.

Občanské sdružení Legalizace.cz rozhodně a důrazně odmítá tuto monstrózní manifestaci mocenské zvůle, kdy jsou desítky, možná stovky slušných, bezúhonných a daně platících podnikatelů zcela nesmyslně kriminalizovány a je jim zabavováno legálně obchodované zboží za milióny korun. Sdružení je přesvědčeno, že činnost klasických growshopů v žádném případě nenaplňuje skutkovou podstatu „gumového“ paragrafu šíření toxikomanie, neboť každý jejich zákazník je sám zodpovědný za to, jak se zakoupeným zbožím naloží a growshopy prodejem květináčů a hnojiv rozhodně nikoho k pěstování či užívání ilegálních drog nesvádějí ani nepodněcují.

„Ze strany Policie ČR jde v tomto případě o naprosto nepřijatelné a skandální zasahování do práv a svobod občanů, svobody podnikání a zároveň o masivní plýtvání veřejnými prostředky a kapacitami policejních složek, tolik potřebnými pro řešení skutečné kriminality. To opravdu nemá Policie ČR na práci nic důležitějšího, než stíhat majitele zahradnictví?“ pozastavuje se nad nesmyslnou šikanou Robert Veverka, předseda sdružení Legalizace.cz.

Tyto události opět ukazují na snadnou zneužitelnost nefunkčních a zastaralých protidrogových paragrafů, které neřeší skutečné drogové problémy, ale pouze dávají policii do rukou účinný nástroj na perzekuci občanů. Je zcela evidentní, že tato razie nahrává především velkým hráčům na černém trhu s marihuanou a nastupujícím, státem licencovaným firmám, které se chystají ovládnout legální obchod s léčebným konopím. Zároveň je jednání policie zcela proti celosvětovému trendu uvolňování konopné prohibice i proti veřejnému mínění a zájmu.

Sdružení Legalizace.cz nehodlá tomuto katastrofálnímu porušování práv a svobod občanů nečinně přihlížet. Svolává proto DEMONSTRACI PROTI LIKVIDACI GROWSHOPŮ, která se uskuteční v sobotu 9. listopadu 2013 od 20:00 na Staroměstkém náměstí v Praze.

„Vyzýváme všechny, komu není tato nechutná manifestace moci a policejní zvůle lhostejná, aby přišli svou účastí vyjádřit podporu stíhaným majitelům growshopů a myšlence legalizace konopí. Dokud je ještě čas, řekněme společně důrazné NE POLICEJNÍMU STÁTU! “ dodává člen sdružení Michal Řehák.

 

Kontakty:


Robert Veverka, předseda Legalizace.cz, tel.: +420 773 691 561, mail: robert@legalizace.cz

Ing. Michal Řehák, tel.: +420 723 261 126, mail: michal@legalizace.cz

 

Pozvánka na akci na facebooku a nyxu.6. 11. 2013 v 13.32

Posted by: lukas
filed in Aktuality, Drug Monitoring, Konopí, Legislativa, Organizace v ČR, Podpořte nás
Legalmarket.cz

Connect with Facebook

Tři komentáře k příspěvku „Tisková zpráva o.s. Legalizace.cz 6. 11. 2013: Svobodu pěstovat – NE POLICEJNÍMU STÁTU!”

  1. ALES HF říká:

    Rád bych se zůčastnil ..štve mě neustálé diskriminování za to že hulím už sem přišel i o řidičák.. ne za to že sem hulil před jízdou ale za to že jsem pravidelný uživatel už 15let a pod jejich 2ng/ml aktivních látek se fakt dostat neumím.. jsem ze zlína a praha je fakt dost fin.nákladná ale rád se podepíši pod nějakou petici aspoň!! Díky!!!

  2. kubajz říká:

    já taky, kdybys byl co k čemu jako 15letý hulič, jel bys na cannafest a večer na demonstraci :P :D

  3. General_Smoka říká:

    chci dodat ze dnes 8. 11. 2013 probehne od 14.00 koordinacni shuzka dobrovolniku k protestu proti neustavnimu napadani growshopu ..sraz bude u obcerstveni na parukarce (tam co chodime kazdy rok demonstrovat za legalizaci) .. obcerstveni je pod kopcem tedy v te drevene boude se zahradkou:) Pokud mate nejake kreativni napady jak situaci resit a growshopum pomoci prosim nevahejte a dorazte prispet svoji troskou do mlyna:)