OSN mění postoj: společně s WHO odmítá stíhat uživatele drog

Výsledek obrázku pro World Health Org wikicommonsSvětová zdravotnická organizace (WHO) vydala společně s Organizací spojených národů (OSN) prohlášení, kde požaduje přezkoumání a zrušení zákonů, které kriminalizují užívání a držení drog pro osobní potřebu.

Legalizace drog se osvědčila v Portugalsku, kde se za 14 let jejího fungování výrazně snížil počet nakažených virem HIV, píše The Independent.

Minulý rok bylo po výzvách Mexika, Guatemaly a Kolumbie svoláno Valné shromáždění OSN. Tyto země čelí velké vlně násilí spojovaného s pašeráky drog a požadovaly k této problematice „humánnější přístup“. Usnesení ale neobsahovalo žádnou kritiku trestu smrti za zločiny spojené s drogami. Kriminalizace drog zůstala beze změny.

Na konci června ale v souvislosti s Mezinárodním dnem boje proti drogám a obchodováním s nimi generální tajemník OSN António Guterres vyzval k řešení této problematiky pomocí prevence a dodržování lidských práv. „Navzdory rizikům a problémům spojených s řešením tohoto globálního problému doufám a věřím, že jsme na správné cestě a že společně můžeme zavést koordinovaný, vyvážený a komplexní přístup, který vede k udržitelným řešením,“ uvedl Guterres.

Když byl v roce 2001 Guterres předsedou vlády v Portugalsku, došlo v zemi k dekriminalizaci drog. Týká se to užívání a držení malého množství marihuany, kokainu i heroinu.Výsledek obrázku pro WHO legalizace

V roce 2015 země zaznamenala pozitivní výsledky. Výrazně klesl počet nakažených HIV a Portugalsko má hned po Rumunsku druhý nejnižší počet smrtí z předávkování v Evropě.

 Zároveň v Portugalsku klesl počet lidí užívajících tzv. syntetické drogy. Po legalizaci totiž raději užívají čistou drogu, což má pozitivní dopad. Náhražky totiž často způsobují závažné až smrtelné vedlejší účinky.

 

Zdroj: echo24.cz1. 8. 2017 v 08.20

Posted by: lukas
filed in Aktuality, Drug Monitoring, Konopí, Léčba, Legislativa, Využití, Zahraniční články
Legalmarket.cz

Connect with Facebook

Komentáře jsou zavřeny.