Pod širým nebem – outdoor

Tento návod se bude věnovat pěstování outdoor, tedy venku na zahradě, na
palouku v lese nebo i ve skleníku.

Co budeme potřebovat:

  • misky na naklíčení semínek
  • malé květináčky či kelímky na předpěstování

Pro pěstování ve skleníku navíc:

  • teploměr
  • vlhkoměr

Můžeme také potřebovat:

  • aditiva – speciální doplňková hnojiva, jako jsou kořenové a růstové stimulátory
  • prostředky pro likvidaci parazitů
  • čerpadlo a rozvody zálivky pro automatické zavlažování

Rostlinám je potřeba dát takové podmínky, aby byl jejich růst pokud možno bezproblémový. Pojďme se se tedy podívat, jak na to.

Konopí potřebuje ve všech fázích růstu dostatek světla. Nutné je proto najít pro něj slunečné místo s vhodnou zeminou. Půdu vyberte hlinitou až hlinito-písčitou půdu, jen v krajním případě sejte konopí do půdy jílovité či kamenité. Kyselá půda mu nesvědčí proto zkontrolujte pH půdy.  Ideální je mírně zásaditá (pH mezi 7 a 7,3). Kyselost půdy je možné upravit drceným vápencem, skořápkami vajec apod. Konopí se daří v půdách bohatých na dusík, ideální je zaorat na podzim na pozemku hnůj či na jaře obohatit půdu kompostem.

Konopí se může pěstovat na zahradě poblíž rajčat. Dříve se používalo zasažené přímo mezi rajčaty kvůli odvádění vysoké vlhkosti, která u rajčat může způsobovat různé plísně.

Setí a klíčení

Sejte po odeznění silnějších jarních mrazíků koncem dubna, ideálně do hloubky 2 – 3 cm. Při dostatečném zavlažování můžete set již naklíčená semena (klíčkem dolů do 1-2 cm). Jistotu poskytují doma předpěstované sazeničky, které také lépe odolávají přízemním mrazíkům.

Pro pěstování venku je optimální naklíčit semínka v 1. polovině dubna. Důležité je mít semínka v teple do 25 stupňů a ve vlhku. Postačí dát na misku s papírovým kapesníkem či vatou, zalít mírně vodou tak, aby byl papír či vata morké, naklást jednotlivá semínka a přikrýt druhou stejně velkou miskou aby nedocházelo k takovému odparu vody. Umístíme na teplé místo, například za okno a přibližně do tří dnů bychom měli pozorovat puknutá a klíčící semínka.

Zasažení a předpěstováni, první fáze růstu

Do kelímku nasypeme pěstební substrát, pokud možno stejnou hlínu, v jaké později rostliny porostou, vhodným nástrojem uděláme malý důlek a naklíčená semínka zasadíme cca 1cm hluboko. Pečlivě zalijeme a necháme na slunečném a teplem místě. Pozor při zalévání, aby se semínko nevyplavilo na povrch. Místo by mělo být slunečné, jinak hrozí rychlý růst se slabým stonkem a taková rostlinka má v pozdějších fázích tendenci se kácet a lámat. Například za oknem by rostlinky neměly zůstávat, mívají tam málo světla (které obvykle stačí pro pokojové rostliny).

Takto zasažena semínka po několika dnech začnou růst a objevují se první malé lístky. Zaléváme tak, aby byl substrát stále vlhký, ale zálivku nesmíme přehánět. Pro kořeny je důležité, aby si substrát udržel vzdušnost, nesmí se z něj stát bahno. Tím také snižujeme riziko různých plísní na povrchu substrátu, které můžou být pro malé a slabé rostlinky zničující. Teplota je ideální kolem 25°C a udržujeme vyšší vlhkost v prvních fázích růstu, kterou můžeme později snižovat. Vlhkost se dá udržovat například přikrytím rostlinky uříznutou pět lahví. Není ale vhodné ji příliš zahrabat do hlíny aby k rostlince mohl vzduch.

Pokud dodržujeme vhodné podmínky, pozorujeme růst a větvení, až do cca 15-20 cm výšky. Takto předpěstované rostlinky by už měly mít při vyjmutí z kelímku kořínky prorostlé až k okrajům, budou vidět a drží substrát pohromadě.

Hlavní fáze růstu

Předpěstované sazeničky sázíme na takové místo, kde budou až do konce. Na takovém místě vyhrabeme v zemině důlek a do něj zasadíme celý obsah kelímku či květináčku i s původním substrátem. Zahrneme, mírně uplácáme a dostatečně zalijeme. Rostlinka by se měla uchytit a poté můžeme pozorovat jak poměrně rychlý růst jak do výšky, tak rozvětvování do šířky.  Celková výška rostlin může dosáhnout od 1,5 až někdy do 4 metrů. to záleží na daně genetice (slangovým názvem “model”). Takto velmi vysoké rostliny je ale vhodné zaštipovat, důsledkem je menší výška a větší počet postranních větví. Růstová fáze venku trvá přibližně do poloviny srpna, později se začínají objevovat květy (“palice”).

Zaštipování a větvení

Během růstu můžeme rostlinky zaštipovat nebo zastřihávat tak, aby rostly do menší výšky a měly více výhonků a nových větviček. Existuje mnoho různých technik, jak toho dosáhnout. Pro začátečníky postačí vědět, že když zastřihnete větvičku na jejím konci, všechny výhonky které na ní jsou, začnou rychleji růst a tím se původní větev roztáhne více do šířky.

Důležité je zastřihávat tak, abychom měli co nejvíce jednotlivých větviček na kterých se později utvoří květy (tzv. “palice”) a zároveň abychom pro ne pro všechny měli dostatek dopadajícího světla. K tomu můžeme také použít “kolínka” – jsou to plastové půlměsíčky, které se nasazují na stonky a pomoci kterých lze větvičky ohýbat do požadovaného tvaru a směru bez toho, abychom stonek zlomili.

Během růstu můžeme, v závislosti na kvalitě půdy, také přihnojovat. Receptů na ideální přírodní hnojiva je opravdu mnoho, poměrně hodně se osvědčil koňský hnůj či netopýři/pelikáni guáno (trus). Osvědčilo se přihnojení na list kopřivovým zákvasem. Zatímco koňský hnůj lze v poměrech české republiky docela levné sehnat (často za odvoz), guáno je velmi drahá záležitost. Lze jej sehnat ve specializovaných prodejnách pro pěstitelé tzv. Growshopech. V těchto obchodech se také nakupují různá další umělá či bio hnojiva a aditiva. Jejich nákup ale nechám na vašem zvážení, nebývá to levná záležitost. Hnojiva se obvykle rozmíchávají do zálivky, dávkování je samozřejmě uvedené na obalech. Při outdoor pěstování stačí přihnojit jednou či dvakrát za celou dobu pěstování, zemina mívá dostatečné  množství potřebných prvků a živin.

Květová fáze – Rozpoznání samic a samců

POZOR !!! Velmi důležité je, abychom včas rozpoznali samci a samici rostliny a ty samci neprodleně vytrhali a vyhodili. Hrozilo by totiž opylení samic, které by pak ztratily většinu ze svých léčivých schopnosti a pouze bychom byli při sklizni obdařeni obrovským množstvím semínek.


Pozorně se podívejte na následující obrázek. Na samčích rostlinách lze  pozorovat malinká poupátka, že kterých se později stanou cca 5mm velké bílé  kvítky, že kterých se sype poměrně velké množství nažloutlého pylu. Tento stav je ale velmi nežádoucí, proto jakmile zpozorujete poupátka, okamžitě se rostliny zbavte. Tyto pohlavní znaky lze někdy zpozorovat již v poměrně ranné fázi růstu, řekněme kolem 1-1,5 měsíce po přesazení.


Při pěstování venku přechází rostliny samostatné a plynule do květové fáze.

Začínají se tvořit shluky výrůstků v horních částech a na koncích větviček. Objevují se bílé chloupky, které postupně odspoda tmavnou, na vzniklých květech – “palicích” se na listech tvoří čiré kapičky cenné léčivé pryskyřice. Rostliny začínají být cítit a tato vůně se stupňuje. Tato fáze může trvat přibližně od poloviny srpna až do konce září. Doba květů záleží na dané genetice. Stává se, že kvetení probíhá i do poloviny října. Ke konci kvetení rostlina posiluje palice a odhazuje nepotřebné žloutnoucí listy.

Sklizeň a sušení
Jakmile jsou květy zralé, což poznáme i podle přiloženého obrázku, můžeme přistoupit k samotné sklizni.

Na dalším obrázku je vidět detail části samičího květů, že kterého vyrůstají chloupky – pestíky. Řiďte se barvou chloupků u většiny vrchních části rostlin. Je možné, že spodní části budou světlejší.


Způsobu sklizně a sušení je mnoho, uvedu zde alespoň základní dva.

Rostlinky můžeme vytrhat a celé, i s kořeny je zavěsit květy dolů na suché místo a později až proschnou zpracovat. Všechny velké listy můžeme odstranit, usušit zvlášť a později je použít například na výrobu mastí. Druhý způsob je trošku náročnější na čas. Rostlinky uřízneme nad kořeny, odstraníme všechny větší listy a z květů ostříháme i menší lístečky. Na těch už může být poměrně velké množství pryskyřice, rozhodně je nevyhazujte, hodí se na další zpracování. Zbyly nám tedy jen větvičky s nejcennější části rostlin, s palicemi. Ty můžeme buď sušit v celku a nebo rozstříhat na menší části. Místo na sušení by mělo být spíše tmavší (ne přímý sluneční svit), dobře větrané abychom snížili riziko tvorby plísní, teplota ideálně kolem 20 stupňů celsia. Sušení probíhá přibližně týden až 14 dní, za tu dobu se květy scvrknou, chloupky můžou zhnědnout a uvolňuje se silná vůně marihuany. Je známo, že čím pomalejší sušení a čím nižší teplota, tím bývají výsledky lepší. Není výjimkou sušit při 15 stupních i 3-4 týdny.

Takto usušené rostliny, rozdělené na jednotlivé části (listy, menší lístky a palice; stonky nejsou potřeba) můžeme dále jak zpracovávat na výrobu různých mastí a tinktur, tak přímo konzumovat. K přímé konzumaci jsou určeny spíše palice samotné, z listu vyrábíme další léčiva.

Dostáváme se k závěru tohoto velmi stručného a zjednodušeného návodu. Existuje mnoho dalších způsobu a možnosti jak svoje pěstitelské umění zdokonalovat a dosahovat tak stále lepších a lepších výsledků. Mnoho cenných zkušenosti dalších pěstitelů najdete na webech free-grower.cz a grower.cz Také v growshopech vám jistě rádi a ochotně pořadí.

Přejeme vám mnoho úspěchu team Legalizace.cz


Na úplný závěr uvádíme několik odkazu na zajímavá místa na internetu, která by se vám mohla hodit a inspirovat vás.

Neoprávněné pěstování rostlin nebo hub obsahujících drogy pro vlastní potřebu je nezákonné a postižitelné vždy. V malém množství podle zákona o přestupcích; v množství větším než malém podle trestního zákoníku. Více k leglislativě najdete v sekci Aktuální zákonLegalmarket.cz