Chlapci s Crohnovou chorobou vrátilo konopí plnohodnotný život

Výsledek obrázku pro crohn teen boy coltynV životě patnáctiletého Coltyna Turnera došlo v minulých měsících k několika zásadním událostem. Mladík mimo jiné svědčil před zákonodárným sborem státu Colorado a poprvé po mnoha letech jezdil na kole. Není tomu přitom tak dávno, co byl následkem Crohnovy choroby upoután na invalidní vozík. Během pouhého jednoho roku se jeho zdravotní stav rapidně zlepšil – a to díky pravidelnému užívání konopného extraktu.

„Radši budu nelegálně živý než legálně mrtvý,“ má jasno Coltyn. Wendy Turnerová, chlapcova matka, označuje sebe a svou rodinu za konopné uprchlíky. Tito lidé byli okolnostmi donuceni opustit svůj domov v Illinois a přestěhovat se do Colorada, protože jejich domovský stát neumožňuje pacientům s Crohnovou chorobou užívat konopí k léčbě.

Útěk za lékem

Přátelského přijetí a možnosti léčit závažné onemocnění svého dítěte alternativním způsobem si Turnerovi velmi váží, připouštějí však, že pro ně nucené stěhování nebylo snadné – hlavně pak pro samotného Coltyna.

„Kvůli léčbě je syn v Coloradu v podstatě uvězněn,“ vysvětluje Wendy Turnerová. Jeho dvě sestry, bratr i oba rodiče pravidelně navštěvují příbuzné a známé v Illinois, Coltyn ale tuto možnost nemá: „Nemůže jet s námi, nemůže se vrátit domů, nemůže se vídat s kamarády a rodinou. Nemůže žít normální život tam, kde vyrostl a kde má naše rodina kořeny sahající šest generací do minulosti. Je to pro něj těžké.“

Výsledek obrázku pro crohn teen boy coltyn

Crohnova choroba se u Coltyna rozvinula v roce 2011. Při nehodě na skautském táboře málem utonul a následná těžká bakteriální infekce byla podle lékařů spouštěčem vážného onemocnění zažívacího traktu. Turnerovi se okamžitě začali zajímat o různé možnosti léčby, neboť synův zdravotní stav se rychle zhoršoval. Vyzkoušet konopí se rodina rozhodla ve chvíli, kdy jim lékaři jako alternativu nabídli i prostředky celostní medicíny.

„O konopí jsme se zajímali už dříve, snažili jsme se shromáždit co nejvíce informací. Synův stav se nijak nelepšil a zdálo se, že mu žádné léky nepomáhají,“ vysvětluje paní Turnerová a dodává: „Říkali jsme si, že horší už to být nemůže. Jediným vedlejším účinkem, který by prý konopí mohlo mít, by bylo to, že by se žádné účinky nedostavily a Coltynův stav by zůstal stejně špatný. Nakonec to nebylo zas tak těžké rozhodování.“

Vědecky podložené účinky

Studie týmu izraelských vědců z Institutu pro gastroenterologii na Univerzitě v Tel Avivu, která byla provedena v roce 2011, se jako vůbec první zabývala možností užití konopí při léčbě lidských pacientů trpících Crohnovou chorobou. Její výsledky byly až překvapivě dobré – u 70 procent účastníků výzkumu došlo k dramatickému zlepšení zdravotního stavu. V roce 2013 požadovala Americká nadace pro Crohnovu chorobu a ulcerozní kolitidu provedení podrobnějšího výzkumu.

Turnerovi a další rodiny s podobným osudem ale nemají čas čekat na výsledky výzkumu, jehož samotná realizace je nejistá. Že se bude Coltyn léčit konopím, bylo jemu i jeho třem sourozencům oznámeno na rodinné radě.

„Sedli jsme si a oznámili dětem, že takhle to prostě bude. Vyzkoušíme to konopí a ano, konopí rovná se marihuana,“ popisuje Wendy Turnerová. Děti vzaly zprávu dobře. Nezajímalo je, čím se bude Coltyn léčit, hlavně když bude zdravý. O měsíc později vyrazil chlapec se svým otcem do Colorada.

„Připadali jsme si jako největší pokrytci na světě. Dokud jsme bydleli v Illinois, byli jsme striktně proti konopí. Nebyli jsme úplně přesvědčení o tom, že je to špatná věc, ale bylo prostě nelegální, a tím to pro nás končilo. Když vás v Illinois přistihnou při držení nebo užívání, máte zaděláno na problémy. Jako mladí rodiče s malými dětmi jsme ale nic takového nechtěli, chtěli jsme být správná rodina a dělat správné věci. A hlavně dodržovat zákony,“ říká paní Turnerová.

Když si ale přečetli, co je konopí za rostlinu a jak by mohlo jejich synu pomoci, učinili závažné rozhodnutí a otec se synem se odstěhovali tam, kde byla léčba legální. Wendy Turnerová tvrdí, že byla od začátku hluboce přesvědčená o správnosti tohoto kroku: „Pro své dítě jsme byli ochotní udělat cokoli.“

Slzy v očích

Risk byl v jejich případě skutečně zisk. V březnu byl Coltyn zařazen do státního programu léčby konopím a už v červnu se vydal na horskou výpravu na Blue Mountain.

Jeho matka nemohla tak rychlému zlepšení uvěřit: „Bylo to úžasné, byla jsem z toho tak šťastná! Těžko se to popisuje a i dnes mi ta vzpomínka vhání slzy do očí.“

Výsledek obrázku pro crohn teen boy coltyn

I Coltyn je s novou léčbou spokojen: „Je to super, protože můžu konečně dělat věci, na které jsem dřív mohl zapomenout. Jezdit na kole, odhazovat sníh, lézt po horách… fakt super!“

Turnerovi mají bezvýhradnou podporu nejen své rodiny a přátel, ale i nových známých. V Colorado Springs se stali členy pomocné skupiny pro jednotlivce i rodiny s podobnou zkušeností. Scházejí se tak s dalšími rodiči z amerických států netolerujících konopí, kteří v této alternativní léčbě spatřují novou naději pro své děti.

„Konopí mi pomohlo stokrát víc než všechny léky, co jsem bral předtím. Ty to jenom zhoršovaly,“ postěžoval si Coltyn. Ačkoli je spíše málomluvný, nahrál video, v němž přesvědčivě popisuje svou léčbu a pokroky, jichž dosáhl díky konopí.

 

Zdroj: spolek-kopac.cz, překlad: Lukáš Hurt

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno