Každý čtvrtý patnáctiletý školák má zkušenosti s marihuanou

Výsledek obrázku pro děti drogy legalizace

Na Blanensku to nebyl v poslední době jediný případ. Policisty pozval  i ředitel další střední školy. Otestovali všech třicet studentů ve třídě a u čtyř zjistili, že také kouřili marihuanu. Žákům odebrali policisté vzorek slin.

 

S návykovými látkami experimentují i mladší děti

Před pěti lety se s podobnými případy potýkalo asi 13 procent středních škol v republice. Loni jich bylo skoro třikrát tolik. Přibývá i drogových prohřešků na základních školách. V posledním roce se návykové látky objevily v téměř 10 procentech z nich. To je o čtyři procenta víc než před pěti lety.

Počty škol, které řešili alespoň jeden případ užití návykové látky žákem

Světová zdravotnická organizace udělala průzkum na 243 českých školách, v 5. až 9. třídách a na víceletých gymnáziích. Dvacet čtyři procent patnáctiletých žáků mělo zkušenost s marihuanou. O alkoholu a cigaretách nemluvě, tam se pohybovala čísla kolem 50 procent. A děti podle průzkumu začínaly s cigaretami a alkoholem už v páté třídě.

Prevalence užívání návykových látek

Školy sázejí hlavně na prevenci

Školy mají metodiky a výchovné poradce. Některé si pořídily testery. K testování nezletilých ale potřebují souhlas rodičů a upravený školní řád. Chystaný protikuřácký zákon by ale mohl ředitelům škol uvolnit ruce. Podle Břetislava Brejchy z Národní protidrogové centrály nebude potřeba souhlas zákonného zástupce pro ty případy, kdy bude důvodné podezření, že žák je ovlivněn návykovou látkou. Do škol vyrážejí i policisté s programem přednášek „Nedej šanci drogám“. Na Blanensku funguje program už 8 let a rozšiřuje se i do dalších měst v republice.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno