Aktuální zákon o konopí v ČR

Dne 1. ledna 2010 nabyl účinnosti nový trestní zákoník (č. 40/2009 Sb.), nařízení vlády týkající se bližšího vymezení druhů a množství omamných a psychotropních látek (OPL) pro potřeby nového trestního zákoníku (č. 467/2009 Sb.) a které rostliny nebo houby se považují za rostliny a houby obsahující omamnou nebo psychotropní látku a jaké je jejich množství větší než malé (č. 455/2009 Sb.). Dne 1. 7. 2017 pak nabyl účinnosti zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich (č. 250/2016 Sb.) a s ním související zákon o některých přestupcích (č. 251/2016 Sb.). Tím došlo ke změnám v oblasti posuzování trestní odpovědnosti za nedovolené nakládání s OPL, tedy v oblasti tzv. drogových trestných činů. V souvislosti s těmito změnami se Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti, Národní protidrogová centrála Policie ČR a Centrum adiktologie PK 1. LF UK v Praze rozhodly vydat společné stanovisko pro potřeby médií i široké veřejnosti s cílem předejít mylným interpretacím nově definovaného právního rámce, zejména těm o “legálních” či “povolených” nebo “beztrestných” množstvích drog:

 • Neoprávněné přechovávání drog pro vlastní potřebu je nezákonné a postižitelné vždy: v malém množství v přestupkovém řízení; v množství větším než malém v řízení trestním. Subjekty, které jsou oprávněny drogy přechovávat, definuje zákon (patří sem např. zdravotnická zařízení, lékárny, laboratoře apod.). I pokud tedy drogy přechovává uživatel drog nebo závislý, jedná se vždy o protiprávní jednání.
 • Za neoprávněné přechovávání malého množství jakékoliv drogy pro vlastní potřebu může být dle zákona o návykových látkách (č. 167/1998 Sb.) v přestupkovém řízení uložena pokuta až do výše 15 000 Kč.
 • Za neoprávněné přechovávání konopných drog pro vlastní potřebu v množství větším než malém může být uložen trest odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.
 • Za neoprávněné přechovávání jiné omamné nebo psychotropní látky než konopné v množství větším než malém hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.
 • Neoprávněné pěstování rostlin nebo hub obsahujících drogy pro vlastní potřebu je nezákonné a postižitelné vždy. V malém množství (nebo výlučně pro potřeby alternativní léčby) v přestupkovém řízení; v množství větším než malém v řízení trestním.
 • Za neoprávněné pěstování rostlin nebo hub obsahujících drogy pro vlastní potřebu v malém množství může být v přestupkovém řízení uložena pokuta až do výše 15 000 Kč.
 • Za neoprávněné pěstování rostliny konopí pro vlastní potřebu v množství větším než malém může být uložen trest odnětí svobody až na šest měsíců, peněžitý trest nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.
 • Za neoprávněné pěstování houby nebo jiné rostliny než konopí pro vlastní potřebu v množství větším než malém hrozí trest odnětí svobody delší, a to až na jeden rok, peněžitý trest nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty.
 • Vyšší než výše uvedené tresty může soud udělit v případě spáchání uvedených trestných činů “ve větším rozsahu”, “ve značném rozsahu” nebo “ve velkém rozsahu”, viz znění zákona. Tyto rozsahy nejsou definovány textem zákona, ale „pouze“ výkladovou praxí Nejvyššího soudu (sp.zn. Tpjn 301/2013 ze dne 13. března 2014).
 • Dělení drog na konopné drogy a jiné drogy, eventuálně rostliny konopí a jiné rostliny a houby obsahující drogy, zákon používá pouze v případě přechovávání a pěstování pro vlastní potřebu v množství větším než malém. Jakékoliv další způsoby nedovoleného nakládání (např. prodej, dovoz, vývoz) jsou ze zákona trestány stejně bez ohledu na typ drogy. Praxe ale v některých případech mezi jednotlivými druhy drog zejm. při ukládání trestů rozlišuje.
 • Od 1. 1. 2010 platilo vládní nařízení (vyhláška), stanovující množství drog považované za malé (u konopných drog šlo o max. 15 g marihuany a 5 g hašiše). Toto nařízení zrušil Ústavní soud rozhodnutím z 23. 7. 2013 s odůvodněním, že kritérium trestnosti musí vyplývat přímo ze zákona, nikoli z nižší právní normy.  Zároveň díky tomuto rozhodnutí ÚS není vláda oprávněna měnit seznamy zakázaných látek vládním nařízením, ale pouze změnou zákona. Změna se netýká případů zjištěných před vyhlášením rozhodnutí Ústavního soudu.
 • Dne 13. března 2014 přijal Nejvyšší soud stanovisko (sp.zn. Tpjn 301/2013 ze dne 13. března 2014), které definuje nové limity “malého množství” drog. Nejedná se o závazná čísla, ale doporučení, kterým by se měly policejní a justiční orgány při posuzování řídit, mohou však zohledňovat i další skutečnosti. U konopných drog se za malé množství podle Nejvyššího soudu nově považuje max. 10 gramů sušeného konopí (marihuany) nebo 5 gramů hašiše. Více informací naleznete zde.

Podrobnější informace poskytují

Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti, Úřad vlády České republiky: MUDr. Viktor Mravčík, e-mail: mravcik.viktor@vlada.cz, tel. 724 192 017

Centrum adiktologie 1. LF UK a VFN: Mgr. Hana Gajdošíková, e-mail: gajdosikova@adiktologie.cz, tel. 224 965 098 MUDr. Tomáš Zábranský, Ph.D., e-mail: twz@adiktologie.cz (dostupný až od 21. 12. 2009)

Národní protidrogová centrála SKPV Policie ČR: plk. Mgr. Jakub Frydrych a kpt. Bc. Michal Hammer, e-mail: npdc@vmcr.cz, tel. 974 836 531

Národní protidrogový koordinátor: Mgr. Jindřich Vobořil, Pg.Dip., e-mail: voboril.jindrich@vlada.cz, tel. 725 805 865

Zdroje: drogy-info.cz, ČTK, pravniprostor.cz

Novelou zákona o návykových látkách ze dne 22. dubna 2011 bylo do příloh zákona č. 167/1998 Sb. zařazeno dalších 33 látek, převážně syntetických (např. mephedron). Pod režim zákona o návykových látkách však touto změnou byl zařazen i „Salvinorin A“, který je účinnou látkou obsaženou v šalvěji divotvorné.

13 KOMENTÁŘŮ

 1. Tyhle vsechny odstavce se ale vztahuji jen na uchovavani drog. Jak je to tedy kdyz jenom zjisti z krevniho testu ze jsem napr. hulil?

  • Pokud jste řídil, seberou Vám řidičák a nejspíše dostanete pokutu, hůře poté, kdybyste byl účastníkem dopravní nehody. Jinak Vás policie na krevní testy vzít snad ani nemůže. Opravte mě někdo, pokud to tak není

   • policie bezne zastavuje a dava po dychani tkzv. lizat, problem ale je ze muzes nalizat i po par dnech, coz uz je dost nefer, protoze po 12h uz proste nemuzes byt pod vlivem jakekoliv mariuhany, takze kdyz nalizes, odvezou te pak na krev do nemocnice a tam se nasledne zjisti, jestli si byl pod vlivem nebo ne, tkzv aktivni a pasivni kanaboidy, ty aktivni jsou jak jsem se zminoval do 12h pryc, ale pasivni tam nejakou dobu zustanou.

 2. Ahoj Adame.
  V pondělí 17.9. mě byl vykraden barák jedním kryplem cikánským. Nebudu se bavit o škodě kterou napáchal.
  Nic méně mě taky vlezl do skleníku a všiml si kmene mariánky. Krypla chytli a ten mimo jiné hned nahlásil že objevil rostlinu konopí. Dneska přijeli policajti a 3 rostliny cca. 2 m si odvezli. Se mnou byl sepsán protokol atd.
  V protokolu jsem uvedl pouze to že mám ,,technické konopí a pouze pro svou potřebu”. Což je 100 % pravda. Dělám si masti a nic jiného v tom není. Jsem docela nazloben že 3 rostliny pro svou potřebu je takový problém.
  Ahoj Tonda

 3. Dobry den,chctel bych poradit , za nedlouho letime do Amstrdamu (praha-ams.)
  ,pochopitelne si budem chtit vzit pri zoatecnim letu cca 5 g ,chapu zakon (pokuta do 15 000kc) ,ale vime ze se to stava vetsinou pozdrelim lidem ,nebo divnym lidem co vypadaji podezdrele ,,myslite ,ze sou v Amsterdamu tak prisne kotroli ze kazdy kuft prohledavaji psama ,pristrojema? A co v  CR ,tam taky pri vystupu z letadla budou stat policajti a kontorlovat prochazejici lidi pomoci civicenych psu? dekuji ,za odpoved

  • Tak napíšu vám zkušenost kámoše v takovém sousedním německu, v autobuse kontrola, on měl drtičku v kapse a v té zbytek z trávy lístek ulomený malý, nacistická blonďatá špekatá policajtka, zaostřila na tu kapsu, hystericky vytáhla zbraň a za řevu ho s namířenou zbraní vytáhla z autobusu jak nějakého těžkého zločince. Jestliže pojedete tam, tak to bych se moc nějaké kontroly nebál. Za to jak pojedete zpět, navíc když se ještě teď tady takhle ptáte, nebo kdoví kvůli čemu vás můžou šmírovat.. a podchytit si vás. Jsou za to pálky jako prase. Spíše pokud sem chcete něco dostat. Asi bych volil poštu. Rozdělil bych to na třeba 10 zásilek, a pro jistotu ještě nechal poslat na nějaké inkognito místo do čr. Nebo se to pak dělá tak, že pokud jedete busem, hodí se to do koše. Přinejhorším o to příjdete. Ale mít to usebe, bych víc jak několik gramů neriskoval.

 4. Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s pěstováním je nějaká dovolená míra kolik můžu mít na zahradě kytek?
  Nebo je i jedna nezákonná?

 5. Dobrý den,
  množství do 5ti rostlinek má být bráno jako přestupek, a stejně tak 10 gramů. Ale 1 rostlinka na sobě může mít klidně 50 gramů. Když by někdo měl 5 dospělých rostlinek (stále zasazených) které na sobě dohromady mají mnohem větší množství látky než 10 gramů, jedná se o přestupek nebo trestný čin?

  Díky za odpověď

 6. Dobrý den,
  Chci se zeptat jak je to pokud jsem pod vlivem marihuany (třeba před 30min jsem měl brko) ale neřídil jsem auto ani jsem nic neudělal, jsou za to nějaké tresty?

  Díky za odpověď

 7. Zdravím, můžu mít do 10g trávy/5g hašiše a je to přestupek, když víc, tak trestný čin. Nechápu ale, že hulit můžu, ale držet to ne. Rád bych se ujistil jestli tomu rozumím správně. Chápal bych kdyby to bylo třeba do 5g u sebe, ale nic takového nikde není. Zatím to chápe tak, že se to vylučuje 😃.Díky za odpověď.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno