Alkohol a cigarety mladistvým na jihu Čech bez problémů prodali všichni

Porušení zákona bude řešeno ve správním řízení a dotyčným obchodníkům hrozí pokuta až do výše jednoho milionu korun.

Obchodníci na jihu Čech prodávali dětem alkohol a cigarety. Inspektoři provedli celkem čtyři kontroly, tři přímo v Českých Budějovicích a jednu v Hrdějovicích. A ve všech případech obchodníci nezletilému figurantovi prodali buď cigarety, nebo alkohol. Obchodníkům hrozí až milionová pokuta.

Důvodem opakovaných prověrek jsou nedávné výsledky kontrol, které inspektoři Česká obchodní inspekce (ČOI) Jihočeského kraje a Vysočiny prováděli v souvislosti s pololetním vysvědčením a zimními prázdninami. „Tehdy při šesti kontrolách na jihu Čech zjistili ve čtyřech případech porušení zákona. Mladistvým byly prodány alkohol nebo cigarety. To znamená, že k porušení zákona došlo v 67 procentech.

Z toho důvodu ČOI kontroly zopakovala a výsledek byl tentokrát ještě horší, dokonce stoprocentní zjištění porušení zákona,“ uvedl mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich  Kontroloři v uplynulých dnech vyrazili do terénu a cílových míst také na základě podnětů spotřebitelů. Tři kontroly inspektoři provedli přímo v Českých Budějovicích, jednu v Hrdějovicích. „Porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který prodejcům mimo jiné ukládá zákaz prodeje alkoholu a cigaret osobám mladším osmanácti let, bylo zaznamenáno ve všech čtyřech případech,“ řekl Fröhlich.

V trafice a v prodejně se mladiství dostali k cigaretám, v restauraci a večerce sehnali plechovkové pivo. Ve zmiňované večerce si bez problémů koupili i cigarety. „Porušení zákona bude řešeno ve správním řízení a dotyčným obchodníkům hrozí pokuta až do výše jednoho milionu korun,“ podotkl mluvčí. „Od té doby, co můžeme využívat figuranta coby mladistvého na kontrolu alkoholu a tabáku, což je teprve od konce loňského května, má kontrola svůj smysl. Obrovské množství zjištění porušování zákona naznačuje, že ČOI bude muset tyto kontroly zpřísnit,“ dodal mluvčí Fröhlich.

Zdroj: budejckadrbna.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno