Američtí senioři si oblíbili marihuanu. Droga poráží bolest i nespavost

Pěstování marihuany v Kalifornii, ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Vlna legalizace ve Spojených státech vede k tomu, že Američané starší 65 let se stávají nejrychleji rostoucí skupinou uživatelů konopí. V Kalifornii, která od tohoto roku legalizovala marihuanu i pro rekreační konzumaci, mají úspěch prezentace výrobků z konopí v domovech důchodců.

Osmašedesátiletá Kyle Johnsonová využívá konopné přípravky proti bolesti zad a marihuana ji pomáhá také v boji s nespavostí. Třiašedesátiletá Martha Macbethová zase marihuanu používá k tlumení bolestí zánětu sedacího nervu, také se jí lépe spí. Obě Kaliforňanky patří k rostoucí skupině amerických seniorů, kteří na přípravky z konopí nenechají dopustit. Právě Kalifornie patří k největším trhům, kde lze legálně marihuanu konzumovat i pro rekreační účely. Pro lékařské účely je dostupná už ve 29 státech USA.

„Přicházejí se zvědavostí a se zájmem. Hledají úlevu od bolesti a od problémů se spánkem,“ říká Macbethová, jež je zároveň konzultantkou společnosti Octavia Wellness ze San Franciska, která prodává konopné produkty zejména seniorům žijícím v Kalifornii. O prezentaci výrobků obsahujících marihuanu je v místních domovech důchodců obrovský zájem. „Nedávno jsme v San José měli prezentaci, na kterou čekalo přes 400 lidí. Byli jsme ohromeni,“ řekla agentuře AFP o zájmu starších lidí o tinktury, pleťovou vodu nebo oleje s obsahem kanabinoidů. Agentura uvedla, že právě skupina lidí nad 65 let je nejrychleji rostoucí komunitou uživatelů marihuany ve Spojených státech, a pokud tento trend bude pokračovat, může dohnat skupiny mladších konzumentů této měkké drogy.

Studie publikovaná na konci roku 2016 v časopise Society for the Study of Addiction uvedla, že stárnutí americké populace má také vliv na konzumaci měkkých drog u starších lidí. Vyhází z dat National Survey on Drug Use z let mezi 2006 až 2013. Počet uživatelů marihuany ve věkové skupině nad 65 let stoupl o 250 procent. Ve věkové skupině 50 až 64 let to byl nárůst o 58 procent. Necelých sedm procent uživatelů konopí nad padesát let pak má tendenci k tomu, aby si na marihuaně vypěstovali závislost.

Ve čtyřicetimilionové Kalifornii, která se podílí na celkovém HDP Spojených států 14 procenty, se očekává, že trh s konopnými produkty bude mít v roce 2020 hodnotu 6,5 miliardy dolarů (145 miliard korun).

Zdroj: euro.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno