Amerika hledá spalovače drog. V Česku se zpopelní 5 tun ročně

Zabavením drog z trestné činnosti končí často dobrodružství dealerů a oslavuje se úspěch protidrogových policejních útvarů. Pro stát však zároveň začíná další kapitola. Drogy se totiž musí zničit, a to už je práce pro speciální spalovny. V Česku se loni zničilo 5,6 tun drog v nárazových zakázkách, nového spalovače aktuálně hledá USA.

Americký Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) vypsal začátkem týdne veřejnou zakázku na spalovače zabavených drog. Ten musí splňovat řadu přísných podmínek. Aby byly látky jako kokain, heroin či pervitin zcela zničené, musí teplota ve spalovně dosáhnout 1800 stupňů Fahrenheita (přibližně 982 stupňů Celsia) a zároveň by měl schopen během hodiny zlikvidovat materiál o hmotnosti 450 kilogramů.

Státní orgány požadují od nového provozovatele také dostatečně vysoký plot kolem pozemku, který zabrání kolemjdoucím ve výhledu, a kamerový systém s přístupem k veškerým záznamům.

Mezi další specifika drogových spaloven také patří vybavení speciálními filtry, které zabrání, aby se do okolí dostaly škodlivé chemikálie. Zaměstnanci spalovny musí navíc každý rok podstoupit lékařské testy na přítomnost drog v těle, píše server Quartz.

V České republice vypisuje výběrové řízení na spalovnu drog Správa logistického zabezpečení Policejního prezídia. A ve specializovaném zařízení oprávněném nakládat s nebezpečným materiálem se nárazově spálí několik tun drog ročně.

V loňském roce bylo zničeno 5,689 tun zajištěných drog

„V loňském roce bylo zničeno 5,689 tun zajištěných drog, prekursorů a pomocných látek pro výrobu drog, včetně obalů, u kterých bylo již pravomocně rozhodnuto o jejich zničení. A dále 261 tun souvisejících věcí. Jedná se zejména o kontaminované věci z varen a pěstíren,“ uvedla mluvčí Národní protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Kvůli bezpečnostním opatřením centrála nemůže zveřejnit konkrétní spalovny. Stejně tak jako lokaci policejních skladů se zabaveným materiálem. Také celá procedura ve spalovně včetně dopravy látek určených ke zničení probíhá pod přísným dohledem policistů.

Zdroj: idnes.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno