Bolívie na zasedání Komise OSN znovu obhajuje kokový list

[singlepic id=1301 w=100 h=80 float=left]Bolívijský prezident Evo Morales v pondělí na 55. zasedání Komise OSN pro omamné látky ve Vídni obhajoval právo Bolívijců na žvýkání kokových listů s tím, že jde o prastarou tradici a že jeho země, která je třetím největším producentem kokainu, nadále bojuje proti obchodování s touto drogou.
Držíce kokový list pro zdůraznění svého poselství prohlásil levicový prezident a bývalý pěstitel koky, že pěstitelé koky nejsou „drogovými dealery“ a že kokový list není kokain.

„Chci vyzvat mezinárodní společenství k setkání, které by napomohlo nápravě historické chyby, kterou byl poškozen bolívijský lid podepsáním Jednotné úmluvy OSN“. Morales uvedl, že podepsání Úmluvy bývalou vojenskou diktaturou Huga Banzera v roce 1976 bylo „jedním z nejneuváženějších činů autoritářské vlády, která se chopila moci nelegálním způsobem, a nikoliv demokratickým rozhodnutím bolívijských obyvatel a institucí“ (srovnej s komunistickou vládou Československa v době našeho přístupu k Úmluvě, pozn. editora).

Kokový list byl prohlášen za nelegální narkotikum Jednotnou úmluvou OSN o omamných látkách z roku 1961. Bolívie s platností od začátku letošního roku od Úmluvy odstoupila a požádala o opětovné přijetí s výjimkou, která by v této zemi žvýkání kokových listů umožnila.

[singlepic id=1302 w= h= float=center]

Zatím je však nejasné, zda tento požadavek získá dostatečnou podporu ostatních států. Podle Úmluvy mají ostatní signatáři jeden rok na zvážení Bolívijského požadavku. Nebude-li minimálně jedna třetina (62 států) proti, bude tato výjimka „považována za povolenou.“

Proti návrhu se však již formuje silná opozice. „Některé země nám již vyjádřily silný odpor proti tomuto návrhu,“ řekl na tiskové konferenci Jurij Fedotov, ředitel Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu. Fedotov vyjádřil obavu, že bolívijský požadavek by mohl z dlouhodobého hlediska ohrozit mezinárodní právo v oblasti kontroly drog a mohl by mít za následek „domino efekt“.

Morales prohlásil, že žvýkání kokových listů je pro Bolívijce „právem, zděděným po předcích“.

„Když konzumujeme kokový list, nejsme drogově závislí. Kokový list není kokain, musíme se zbavit této mylné představy,“ uvedl ve své řeči, na jejímž konci sklidil aplaus posluchačů. „V Bolívii se jedná o tisíciletou tradici a doufáme, že pochopíte, že pěstitelé koky nejsou drogoví dealeři… Ve světě neexistují absolutně žádné důkazy o tom, že by kokový list škodil lidskému zdraví“, uvedl během svého půlhodinového projevu, při kterém z pódia rovněž ukázal celou řadu výrobků z kokového listu, jako džem, čaj, maté, limonádu či dokonce likér vyráběný v Nizozemí.

Po Moralesově projevu se na náměstích v bolívijských městech shromáždily tisíce lidí a žvýkáním koky vyjádřily podporu svému prezidentovi. „Chceme světu sdělit, že kokový list je součástí naší kultury, naší identity, a proto žádáme, aby byl odstraněn ze seznamu zakázaných drog,“ uvedl Roberto Coraite, lídr největší bolívijské konfederace zemědělců.

[singlepic id=1304 w= h= float=center]

“Jsme si silně vědomi škod, které může působit kokain, a snažíme se bojovat proti obchodování s ním…ale chceme uznání našich tradičních zděděných práv,“ uvedl Morales na zasedání. Dále si Morales postěžoval, že obchodníci s drogami mají k dispozici „více vybavení a lepší technologie než samotný stát“, což komplikuje boj vlády proti obchodníkům s kokainem, a požádal mezinárodní společenství o pomoc při zefektivnění těchto snah poskytnutím radarů, helikoptér a letadel.

Šéf ruské federální protidrogové agentury Viktor Ivanov na dotaz, co si myslí o bolívijské kampani, hovořil o nutnosti „udělat vše co je v našich silách, abychom zabránili legalizaci drog“.

Podobně americký „drogový car“ Gil Kerlikowske ve svém proslovu prohlásil, že Washington „je neotřesitelně proti legalizaci drog“, avšak nezmínil konkrétně Bolívii.

Ještě předtím Fedotov ve svém řeči, kterou týdenní zasedání Komise OSN pro omamné látky zahajoval, uvedl, že nelegální drogy představují „transnacionální hrozbu mimořádných rozměrů“.

Dále ve svém projevu řekl, že progres v boji proti produkci nelegálních drog je omezený. „Během poslední dekády se o třetinu snížilo pěstování koky, také u pěstování opiového máku došlo k poklesu o 15%, ačkoli celková produkce opia stále stoupá.“

Bolívie a USA se loni dohodli na urovnání svých sporů a obnovení standartních diplomatických vztahů, a to tři roky poté, co Morales vypověděl ze země amerického velvyslance a agenty amerického Úřadu pro potírání drog (DEA). Bolívie nicméně uvedla, že nepovolí návrat těchto protidrogových agentů, ačkoliv vládní úředníci spolupracují s Washingtonem na plánech proti obchodu s drogami. Americký Úřad pro záležitosti mezinárodního boje s drogami tento měsíc uvedl, že Bolívie v minulém roce „prokazatelně selhala ve vyvíjení dostatečné snahy dostát svým závazkům, plynoucím z mezinárodních protidrogových úmluv.“

V současnosti je koka v Bolívii pěstována na 31 000 hektarech, z nichž 12 000 je legálních a určených pro tradiční způsoby užívání.

Zdroje: Reuters 

presidencia.gov.bo

deltaworld.org

 

Překlad/edit: Michal

 

 

 

 

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno