Bývalá ministryně zdravotnictví USA volá po legalizaci marihuany

[singlepic id=639 w=100 h=80 float=left]CNN: Bývalá generální lékařka (americká obdoba ministra zdravotnictví) Spojených států Joycelyn Eldersová řekla CNN Sunday, že podporuje legalizaci marihuany. Článek je přeložen včetně přepisu rozhovoru Ms. Eldersové!

Kalifornie, stát jenž určuje trendy v USA, bude příští měsíc hlasovat o návrhu na legalizaci konopí, známém jako Návrh 19. Toto opatření by zlegalizovalo rekreační užívaní v tomto státě, avšak federální představitelé oznámili, že budou i v Kalifornii nadále uplatňovat represivní drogové zákony, pokud by iniciativa byla schválena.

„Domnívám se, že strašné na tom všem je to, že kriminalizujeme mladé lidi. A používáme tolik z našich nejlepších zdrojů… na věci, které ve skutečnosti nezpůsobují žádné problémy,“ řekla Eldersová na adresu marihuany. „Není to toxická látka.“

Podporovatelé kalifornského Návrhu 19 říkají, že zvýší daňové výnosy a sníží náklady na represi, zatímco oponenti návrhu poukazují na škodlivé vedlejší účinky drogy.

Generální prokurátor USA Eric Holder napsal v dopise, který má CNN Sunday k dispozici, že federální agenti budou na marihuanu nadále uplatňovat stávající federální zákony a varoval, že pokud by Návrh 19 byl schválen, bude představovat zásadní překážku v partnerství mezi federálními a lokálními autoritami ohledně drogové problematiky.

Jeho dopis byl odpovědí na srpnový dopis od několika bývalých ředitelů DEA (americký Úřad pro potírání drog), kteří požadují, aby Bílý dům Návrh 19 zablokoval, pokud by byl příští měsíc schválen.

Eldersová zdůraznila, že droga není fyzicky návyková a poukázala na ničivé dopady legálního alkoholu.

„Máme nejvíce lidí na světě, kteří jsou kriminalizováni pro nenásilné trestné činy související s marihuanou,“ řekla Eldersová. „Přitom můžeme své zdroje využít o mnoho lépe.“

Překlad:  mychalek

Zdroj: edition.cnn.com z 18. října 2010 s video rozhovorem!

Přepis a překlad rozhovoru Dr. Joycelyn Eldersové, bývalé ministryně zdravotnictví USA, pro CNN 18.10.2010

Moderátor (dále „M“): Dr. Joycelyn Eldersová pracovala jako minystryně zdravotnictví pod prezidentem Clintonem a nyní je s námi ve spojení z Little Rock, Arkansan. Dr. Eldersová, byla jste zmiňována v The New York Times, který jsem včera četl. Je to velmi zajímavé. Řekla jste: „Užíváme daleko nebezpečnější drogy, které jsou legální-cigarety, tedy nikotin, a alkohol. Měli bychom zrušit prohibici marihuany.“ To je celkem odvážné tvrzení. Mnoho lidí si myslí, že se mýlíte. Že by to bylo špatné a zhoršilo to již tak špatnou situaci. Co k tomu řeknete?

Dr. Joycelyn Elders (dále „E“): Nemyslím si, že by to zhoršilo již tak špatnou situaci. Nemyslím si, že by situace mohla být ještě horší než je ta současná, kdy máme největší počet kriminalizovaných lidí, mnohých pro nenásilné trestné činy spojené s marihuanou. Přičemž marihuana skutečně nebyla nikdy přímou příčinou žádného úmrtí. Není to toxická látka, která by způsobovala smrt. A já si myslím, že bychom mohli, jak už bylo dříve řečeno, využít naše zdroje o mnoho lépe, myslím, že bychom měli legalizovat marihuanu pro dospělé, zdanit ji a tyto peníze použít na mnohem lepší věci. Zakázat kouření tam, kde jsou děti a zakázat prodej mladistvým. Prostě si myslím, že tohle je věc, kterou bychom měli udělat, spíše než stíhat a zavírat mladé lidi, čímž oni navždy ztratí šance získat stipendium na studia.. A to je.. podle mě je to prostě špatně.

M: Dobře, a co takhle zdravotní následky? Pasivní kouření a ostatní podobné otázky?

E: Víte, myslím.. Stejně kouříme v přítomnosti dětí. Pasivní kouření tu je. Je tu alkohol, nejnávykovější…Marihuana není návyková, alespoň ne fyzicky. A tu nejnávykovější látku tu také máme-nikotin.

M: Ano. Poslyšte, na něco se Vás zeptám: kdyby došlo k legalizaci, dělala byste to?

E: Dělala bych..?

M: Kouřila byste marihuanu, kdyby byla legalizována?

E: Já jsem marihuanu nikdy nekouřila když nebyla legální. Nemyslím si.. když jste v mém věku, už nezačínáte s něčím novým. Takže si nemyslím, že bych marihuanu kouřila nyní. Nekouřím a nikdy jsem nekouřila ani cigarety. Takže.. ale nemyslím si.. Myslím si, že nejhorší na celé věci je, že kriminalizujeme mladé lidi a používáme tolik našich nejlepších zdrojů, policejních zdrojů, na věci, které ve skutečnosti nezpůsobují žádné problémy.

M: Zdá se, že je zde mnoho lidí, kteří odsuzují marihuanu a používají přitom podobné argumenty, jaké jsme tu měli v dobách prohibice alkoholu. Ale mnoho lidí neví..není si jistých efekty marihuany, třeba ji nikdy sami nezkusili a mají tak jen zprostředkovaný pohled na věc. Víte, mluvili jsme o zdravotním hledisku, ale co takhle vyvolávání násilností nebo demotivování lidí a tyto věci?

E: No, tak, myslím si, že na té demotivaci může něco být. Ale není problém..nikdo neříká, že marihuana vyvolává násilí, zatímco víme, že alkohol zcela jistě způsobuje daleko větší agresivitu. Víte, když jdete po ulici, daleko spíše se s někým poperete, když jste opilý, než když kouříte marihuanu. Co se týče vašeho vlastního zdraví, nemáme..nikdy to nezpůsobilo žádné úmrtí. Nemáme žádný údaj o tom, že by marihuana byla přímou příčinou něčí smrti. Ale můžeme se stát pasivnějšími, nepřemýšlet, a, víte, někteří lidé říkají, že to vytváří mnoho zombie. Bůhví, alkohol také vytváří zombie když je ho příliš.

M: Dobře, paní doktorko, ještě rychlou otázku než se rozloučíme. Mexiko, samozřejmě, na našich hranicích. Situace tam se mění na válečnou zónu.

E: Ano.

M: Jaký bude dopad na Mexiko, pokud zde bude rekreační užívánání marihuany legalizováno?

E: Myslím, že by to zredukovalo peníze, které jdou drogovým kartelům a do Mexika, a protože by to bylo legální, mohli bychom to zdanit a nebýt zavislí na dodávkách mexických drogových kartelů, kteří dnes berou všechny peníze. Pokud vím, v Kalifornii je spotřeba 14 miliard USD ročně. Když se to zdaní, je to 1,4 miliardy dolarů, které mohou být použity na rehabilitační programy a další daleko užitečnější věci než na nějaké pouliční přestřelky.

M: Bývalá ministryně zdravotnictví USA, Dr. Joycelyn Elders. Mockrát Vám děkujeme za Váš čas.

E: Těšilo mne, děkuji za pozvání.

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno