Čekání na léčebné konopí se protáhne. SÚKL zrušil další zakázku

Výsledek obrázku pro sukl legalizaceStátní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zrušil i další tendr na dodávky léčebného konopí. HlídacíPes.org to zjistil z veřejné dostupného rejstříku zakázek. Dál se tak zhoršuje situace pacientů, pro které od února není konopí pro lékařské účely v Česku dostupné.

Nabídky měly být podány do 13. března. Nyní se ale v rejstříku objevila informace, že byla soutěž zrušena.

“Zatím k tomu chybí ze strany SÚKL jakákoliv informace. ale protože víme, že z minulé soutěže jediný seriózní uchazeč odstoupil pro právně nepřijatelně jednostrannou a ekonomicky zcela nevýhodnou smlouvu, která byla SÚKLem prezentována jako podmínka a nediskutovatelná součást tendru, předpokládám, že se jen zopakoval tentýž příběh. I “nový” tendr totiž obsahoval tutéž smlouvu – SÚKL se tedy z ničeho nepoučil,” říká Tomáš Zábranský, lékař ze správní rady pacientského spolku KOPAC a předseda Společnosti pro léčbu konopím a kanabinoidy a jejich výzkum.

Další čekání, vyšší cena

Důsledky pro pacienty? V této chvíli jednoduše v českých lékárnách nekoupí žádné konopí – ani levnější české, ani dražší dovozové. “To české se tam po tomto dalším fiasku SÚKLu neobjeví nejméně do konce roku, dovozové – o jehož zajištění občas SÚKL vypouští neurčité zprávy – podle mých informací z Nizozemí nejméně během příštích 2-3 měsiců rovněž ne,” varuje Zábranský.Výsledek obrázku pro sukl legalizace

SÚKL navíc potenciálním dovozcům opět zostřil požadavky, když se rozhodl neuznávat holandské certifikáty kvality, i když si je jinak v rámci EU Česko uznáváme povinně. To bude mít dopad na cenu, a tedy i dostupnost léku pro široké vrstvy pacientů.

“Cena bude ještě vyšší než ta dosavadní, i tak českým pacientům ekonomicky nedostupná – odhaduji ji někam nad 400 Kč za gram,” říká Zábranský.

Česko má zákon o léčebném konopí od roku 2013, nedokázalo ho ale převést do stálé praxe. Výhodu, kterou proti ostatním zemím mělo, tak postupně ztrácí.

“To vše se děje ve chvíli, kdy se pro naše pěstitele otevírá obrovský trh v sousedním Německu, kde konopí pacientům vláda skutečně nejen slibuje, ale také zabezpečuje, a plně jej hradí z veřejného zdravotního pojištění. Nerad to říkám, ale měli bychom se od Němců velmi rychle poučit. A proč nerad? Před čtyřmi lety se jezdili učit k nám,” říká Tomáš Zábranský.

 

Zdroj: hlidacipes.org, text: Robert Malecký

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno