Česko zaplavuje EU pervitinem, Kanada s konopím kapitulovala, tvrdí Berlín

Většina v Evropě dostupného pervitinu pochází z České republiky, tvrdí výroční zpráva zmocněnkyně německé vlády pro drogovou otázku Marlene Mortlerové. Droga je podle ní rozšířená především ve východních příhraničních regionech spolkové republiky, o celoněmecký problém nejde. Kanadské rozhodnutí legalizovat marihuanu označila za kapitulaci.

Pervitin je i nadále ve větším množství konzumován a zachytáván ve spolkových zemích nedaleko Česka, konkrétně v Sasku, Bavorsku, Durynsku a Sasko-Anhaltsku. Na západě Německa je konzumace této drogy několikanásobně nižší, uvedla Mortlerová.

V Sasku někdy crystal vyzkoušela dvě procenta lidí ve věku mezi 18 a 64 lety a v Durynsku 1,7 procenta. V nejlidnatější spolkové zemi – západoněmeckém Severním Porýní-Vestfálsku – jen 0,3 procenta. Na předávkování touto drogou loni v Německu zemřelo sedm lidí.

Zmocněnkyně je i tak přesvědčena, že se situace v posledních letech přinejmenším nezhoršuje. „Neříkám, že to máme pod kontrolou, ale spoluprací s úřady, s policií na této i druhé straně hranice, jsme dosáhli větší pozornosti, takže dnes (v této souvislosti) nemusíme hovořit o celoněmeckém vývoji,“ poznamenala.

Pomáhají podle ní mimo jiné prevence na školách nebo programy zaměřené na lékaře a další zdravotní personál, který se o lidi užívající tuto drogu musí starat.

(ilustrační snímek)

Problémy s metamfetaminem (účinná látka v crystalu) tíží zejména východ Německa dlouhodobě. Jen loni zaznamenala německá policie 2127 deliktů souvisejících s obchodováním s touto drogou, což je prakticky stejné číslo jako v roce 2016.

Mezi podezřelými byli podle květnové zprávy zdaleka nejčastěji Němci následovaní Čechy. Rekordní bylo loni množství zabaveného crystalu, které dosáhlo 114 kilogramů.

Kanada kapitulovala

Mortlerová kritizovala Kanadu, že ve středu legalizovala rekreační používání marihuany. Jde o „kapitulaci“ a krok špatným směrem, prohlásila podle deníku Die Welt politička konzervativní Křesťansko-sociální unie (CSU). K rozhodnutí Kanady se kriticky vyjádřil i šéf německých policejních odborů Oliver Malchow.

V Kanadě si nyní lidé mohou marihuanu zakoupit v obchodech nebo objednat po interentu od výrobců s příslušnou licencí. U sebe smí nosit až 30 gramů této měkké drogy. V zemi ale nadále ohledně marihuany platí určitá omezení.

Každý šestý člověk v Německu pije alkohol „ve zdraví škodlivém rozsahu,“ poznamenal server televize ARD.

Legalizace konopí v Kanadě vyvolala v Německu novou diskusi, napsal list Der Tagesspiegel. Mortlerová upozornila, že konzumace konopí mladými Němci od roku 2011 mírně stoupá.

V Berlíně představená výroční zpráva označuje za problém také alkoholismus. Každý šestý člověk v Německu pije alkohol „ve zdraví škodlivém rozsahu,“ poznamenal server televize ARD.

Zdroj: zpravy.idnes.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno