Chorvatští váleční veteráni smějí kouřit marihuanu, rozhodl soud

[singlepic id=469 w=90 h=90 float=left]Chorvatští veteráni balkánských válek z konce minulého století smějí pěstovat i požívat marihuanu. Rozhodl o tom chorvatský Nejvyšší soud. Veteráni užívají marihuanu jako lék na válečná traumata.

Nejvyšší právní instance země svým rozhodnutím změnila rozsudek soudu ve městě Virovitica, které leží asi sto kilometrů od Záhřebu. Tamní soud poslal na rok do vězení muže, u něhož policie našla 67,71 gramu marihuany, kterou si sám vypěstoval.

Vysloužilec, kterého média označují jako K. D., se odvolal. A prokázal, že trpí posttraumatickým stresovým syndromem. Poruchou, která vzniká jako reakce na dramatickou událost, v tomto případě na balkánské války z let 1991 až 1995.

Soud uznal, že marihuana při léčbě syndromu pomáhá. Veterán je na svobodě a může v pěstování pokračovat. Podle deníku Vecernji list vzal soud v potaz fakt, že veterán měl drogu jen pro vlastní spotřebu.

Místní média vyjádřila překvapení nad rozsudkem v zemi, jejíž zákony jsou k uživatelům – a tím spíše distributorům – drog spíše přísné.

Veteráni trpí traumaty

Odborníci mají za to, že 10 až 18 tisíc chorvatských veteránů balkánských válek trpí posttraumatickým stresovým syndromem. K projevům poruchy patří deprese, sklony k sebepoškozování či poruchy osobnosti. Podle úřadů od konce válek spáchalo sebevraždu až 1 700 veteránů.

Za občanských válek došlo na Balkáně k zásadnímu rozvoji narkobyznysu, k nejčilejším distributorům drog patřili bosenští Chorvaté. Střediskem nelegálního obchodu byl hercegovský Mostar, kde se na obchodu podíleli vojáci, policisté i politici.

V Čechách nechodí kuřáci marihuany do vězení, trest si vyslouží ti pěstitelé, kteří ji prodávají. V roce 2007 vynesl český Nejvyšší soud verdikt, podle kterého není trestné samotné pěstování drogy.

Zdroj: Pavel Novotný, Idnes.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno