Colorado žije z marihuanového boomu. Peníze půjdou bezdomovcům i do škol

Výsledek obrázku pro colorado legalizaceVláda amerického státu Colorado se loni radovala z nečekaného přebytku rozpočtu. Více než sto milionů dolarů přinesly daně z prodeje marihuany, která je v Coloradu legální. Zisky z prosperujícího byznysu utratí stát za lepší zdravotní péči, za bydlení pro znevýhodněné skupiny i za lepší dohled nad marihuanovým byznysem, který zůstává na federální úrovni nadále ilegální.

Konkrétní využití více než 105 milionů dolarů, tedy asi 2,5 miliardy korun, podle zveřejněného návrhu rozpočtu shrnul web Vice News.

Guvernér Colorada John Hickenlooper v návrhu upřesnil, že 15,3 milionu dolarů půjde na bydlení pro znevýhodněné skupiny obyvatel. Peníze budou určené na podporu bydlení či přestavby bytů pro osoby se zdravotními problémy, bezdomovce či osoby u kterých hrozí, že by na ulici mohly skončit. Podle Hickenloopera investice sníží počet bezdomovců v ulicích a s tím souvisejících uvěznění či hospitalizací. Dalších 7,1 milionu má jít na „ukončení věznění lidí s mentálními problémy“ a vylepšení alternativních možností péče o postižené.

Celých 9,7 milionů dolarů je také určeno pro státní střední školy, kde se nově zaměstná 150 zdravotníků. Kromě ošetřování úrazů by měli pomáhat studentům se zvláštními potřebami a dětem zneužívajícím návykové látky.

Výsledek obrázku pro colorado legalizace

Půl milionu plánuje dát vláda na pilotní program boje proti závislosti na opiátech. V rámci této akce vyšle zdravotní sestry a vyškolený personál do nejvíce zasažených oblastí.

Tržby z prodeje marihuany trhají v centrálním americkém státě rekordy. Jen za první letošní čtvrtletí vzrostl prodej o 30 procent v porovnání se stejným obdobím v loňském roce. Obchody prodaly drogu v hodnotě 235 milionů dolarů.

 

Zdroj: idnes.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno