Čtyři pětiny Čechů vnímají užívání drog jako problém

Výsledek obrázku pro drogy legalizace.czČtyři pětiny lidí vnímají užívání drog v Česku jako problém. Polovina dotázaných si ale myslí, že příslušné instituce se tématu věnují přiměřeně. Podle dvou pětin respondentů by léčba závislých měla být zdarma. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zaslalo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V květnu odpovídalo 1019 osob starších 15 let.

„Z pohledu celé ČR současnou situaci užívání drog vnímá naprostá většina dotázaných jako problém. Při hodnocení situace v místě bydliště vnímá drogovou situaci jako problém znatelně menší část populace,“ uvádí CVVM.

Užívání drog v Česku představuje problém podle 82 procent respondentů, v roce 2015 to bylo 88 procent a v roce 2013 pak 90 procent. Celkem 15 procent lidí si myslí, že s drogami v ČR problém není. V roce 2015 o tom bylo přesvědčeno devět procent dotázaných a v roce 2012 osm procent. V místě bydliště užívání drog jako problém vidí 51 procent dotázaných, o opaku je přesvědčeno 41 procent lidí.

Podle CVVM „méně dramaticky“ hodnotí situaci ti, kteří mají zkušenost s konopnými látkami. Naopak podle respondentů, kteří znají uživatele a závislé, je v bydlišti s drogami větší problém.

Polovina lidí soudí, že úřady věnují problematice přiměřenou pozornost. Tři z deseti dotázaných si myslí, že je péče nedostatečná. Podle šesti procent odpovídajících je naopak přehnaná, je to nejmenší podíl od roku 2010.Výsledek obrázku pro drogy legalizace.cz

Téměř dvě třetiny Čechů a Češek míní, že každý závislý se může vyléčit. Podle 39 procent lidí by měla být léčba zdarma. Dvě třetiny dotázaných souhlasí s tím, aby byl bezplatně omezený počet léčebných pokusů.

Podle autorů se názory na tuto problematiku mění jen málo. Posuny nepředstavují obvykle trend, ale spíš krátkodobá vychýlení.

 

Zdroj: tyden.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno