Cyril Höschl: Máte hlad? Tak jste drogově závislí

Výsledek obrázku pro hoschl legalizace

 

Jak spolu souvisí duševní zdraví a to, co jíte? Podle psychiatra si závislost vůbec neuvědomujete, přitom je obrovská. Jen děti mají nezkažené instinkty. Výchovou o ně ale přijdou.

„Jídlo jde s naší psychikou ruku v ruce. A to jak na symbolické, tak i kulturní úrovni,“ říká Cyril Höschl. Je zastáncem hypotézy, podle které je jídlo prazákladní droga, na které jsme všichni závislí, prostě proto, abychom nezahynuli.

„Hlad je abstinenční příznak, cesta do jídelny je apetenční (vyhledávací) chování. To vysvětlujeme u živočichů tak, že když se mu nedostává podnětů, jde je hledat. A při poslední fázi, při konzumaci, nastává pokles motivace,“ popisuje psychiatr. Stejně vypadá i základní mechanismus drogové závislosti.

Čokoláda = alkohol = marihuana?

Nedokážete žít bez čokolády? To samé tvrdí ti, kteří „jsou na cigarety, na alkohol, na hrací automaty nebo na marihuanu“. Stravovací návyky získáváte v dětství. Bohužel rodiče se často chovají jako pokrytci. Příklad?

Každý ví, že by měl jíst málo, ale často. „Když se ale moje vnučka loudala u oběda a za chvíli měla hlad, maminka jí na to okřikla, že se měla najíst u oběda. Ale to dítě podvědomě jedlo správně. Pomalu, často a málo. Měli bychom si v tom my dospělí udělat trochu pořádek!“

Správná životospráva dokáže divy i s psychikou

Stravou můžete ovlivnit i psychiatrické onemocnění. Sice mírně, ale i to málo stojí za to. „Když má někdo výraznou genetickou dispozici a navíc se mu k tomu něco stane, tak ho špaldová mouka nezachrání. Ale takové omega-3 mastné kyseliny, které najdete v rybách a třeba v ořechu, určitě mají mírný, ale nenáhodný antidepresivní účinek.“ Výsledek obrázku pro hoschl legalizace

Jsou tady i bylinky, které mají prokázané účinky. Třeba třezalka tečkovaná. „Když se jí ale léčíte sami, tak vám hladina antidepresiv výrazně kolísá, což je dáno třeba způsobem přípravy. Léčba je tak velmi nestabilní, proti klasické medikamentózní. Ale i tak můžeme říct, že třezalka účinná je.“

 

Zdroj: rozhlas.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno