Deset největších byznysů s marihuanou

Podle centrální banky Fed je převádění a ukládání finančních prostředků pocházejících z distribuce marihuany protizákonné.

Podle údajů z Marihuana Busines Daily 2017 – Marijuana Business Factbook vzroste byznys s konopnými produkty v rámci USA z letošních 20,4 – 24,4 miliard USD na 47,6 – 68,4 miliard USD v roce 2021.

Odhad se týká maloobchodních tržeb z konopných produktů pro zdravotní a rekreační účely. Zahrnuje jak rostlinu, tak i extrakty a koncentráty. Marijuana Business Factbook předpovídá, že každý jeden dolar utracený v maloobchodě bude mít přínos dodatečných tří dolarů pro ekonomiku USA.

V příštím roce by podle očekávání mělo dojít ke dvěma událostem, které by se měly pozitivním způsobem podepsat na byznysu s konopnými produkty: Konopný byznys by měl být v lednu zlegalizován v americkém státě Kalifornie a v červenci by mělo dojít k legalizaci byznysu v celé Kanadě. Kalifornské úřady konec konců již začaly udělovat příslušné licence maloobchodníkům, z nichž většina je momentálně koncentrována ve velkých městech.

Podle odhadů potrvá přibližně ještě další dva roky, než se legální byznys dostane i do odlehlejších oblastí. V červenci příštího roku by se pak Kanada měla stát druhou zemí světa – po Uruguayi – která zlegalizuje byznys s marihuanou na celonárodní úrovni. Prognózy hovoří o tom, že v rámci Kanady dosáhnou v roce 2021 tržby z rekreačního užívání marihuany 2,3 – 4,5 miliard USD.

Které společnosti by z legalizace konopného byznysu měly profitovat nejvíce? Určitě stojí za to zanalyzovat největší společnosti v rámci daného sektoru a podívat se, jaký výkon podávaly během uplynulého roku. Níže jsme vybrali předních 10 společností z The Marijuana Index. Jde o deset společností z USA a Kanady s největší tržní kapitalizací.

Do přehledu byly zahrnuty jen ty společnosti, jejichž akcie se obchodují na velkých burzách. Údaje o tržní kapitalizaci byly o společnosti staženy z burzy, na níž se její akcie obchodují. Mimoto je třeba zmínit, že některé z níže uvedených společností operují i v rámci jiných byznysů, nicméně jejich konopný byznys je natolik velký, že byly zahrnuty do The Marijuana Index.

Deset společností z USA a Kanady s největší tržní kapitalizací

(údaje o tržní kapitalizaci jsou k datu 21. prosince 2017):

Scotts Miracle-Gro

Tržní kapitalizace: 5,88 miliard USD

Canopy Growth

Tržní kapitalizace: 4,18 miliard USD

GW Pharmaceuticals

Tržní kapitalizace: 3,42 miliard USD

Aurora Cannabis

Tržní kapitalizace: 3,17 miliard USD

Aphria

Tržní kapitalizace: 2,26 miliard USD

MedReLeaf

Tržní kapitalizace: 1,53 miliard USD

Sprott

Tržní kapitalizace: 560,7 miliónů USD

Insys Therapeutics

Tržní kapitalizace: 515,4 miliónů USD

CanniMed Therapeutics

Tržní kapitalizace: 480,1 miliónů USD

Cara Therapeutics

Tržní kapitalizace: 410,2 miliónů USD

Ilustrační obrázek.

Na sklonku loňského roku jsme podali zprávu o IPO realitního investičního trustu, zaměřeného na pěstírny marihuany a jejich správu: Akcie Innovative Industrial Properties Inc. (IIPR) v roce 2017 posílily o téměř 30 %. Tržní kapitalizace společnosti činí bezmála 82 miliónů USD. Nejde však o jediný, takto zaměřený trust; je jich víc, přičemž minimálně jeden z nich je veřejně obchodovanou společností.

V letošním roce se na trh dostaly též konopné ETF: Prvním z nich byl The Horizons Medical Marijuana Life Sciences ETF (TSX: HMMJ). Během posledního týdne letošního roku 2017 se na NYSE začne obchodovat první ETF v rámci USA, který je zaměřený na akcie, související s marihuanou. Změní se název fondu – z Tierra XP Latin American Real Estate ETF (NYSEARCA: LARE) na Alternative Agroscience ETF. Ticker zůstane stejný.

Zdroj: w4t.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno