Diplom z marihuany. Další propustka k vysokým platům díky univerzitám v USA

Spojené státy zachvátila zelená horečka spojená s marihuanou, která se v posledních letech dočkala v mnoha z nich vytoužené legalizace. Příležitost vycítily také místní vysoké školy, které otevřely nové studijní obory zaměřené právě na konopí. Vybrat si lze kariéru v laboratoři či podnikání. Studenty však spojuje touha po rychlém a vysokém výdělku.

„Přátelé si dělají legraci, že budu mít titul z trávy. Podle mě je to však seriózní vzdělání, které je v první řadě z chemie. Je to tvrdá práce, organická chemie je opravdu náročná,“ popisuje Grace DeNoyová, která je jedním z prvních studentů nového čtyřletého vzdělávacího programu chemie a léčivých rostlin na univerzitě v Severním Michiganu.

Stále více amerických univerzit reaguje na stoupající počet států USA legalizujících marihuanu a přidávají konopí do svých učebních osnov, aby připravily své absolventy na kariéru spojenou s touto rostlinou. A podle průzkumů čekají pracovníky v konopném odvětví zlaté časy.

Zapotřebí budou provozovatelé skleníků, vývojáři, marketingový specialisté, pracovníci laboratoří, farmaceuti a mnoho dalších. Agentura AP uvádí, že průmysl nabídne do roku 2022 nejméně 467 000 pracovních míst. Studijní programy zaměřené na marihuanu nabízejí také univerzity ve státech USA, kde je využití rostliny zatím stále nelegální. Studenty však chtějí připravit na podnikání jinde.

„Poskytujeme rychlou cestu do tohoto průmyslu,“ popisuje profesor chemie Brandon Canfield z Michiganské univerzity. Její nový čtyřletý magisterský program zaměřený na marihuanu přilákal téměř 300 studentů z 48 amerických států. Ačkoli si voliči v Michiganu nedávno odhlasovali rekreační užití marihuany, studenti ji nebudou v rámci studia pěstovat.

Místo toho se podle Canfielda soustředí na měření a extrahování prospěšných látek z léčivých rostlin, kterými jsou kromě marihuany také třezalka, ženšen či chmel. Své poznatky zužitkují při výrobě potravinových doplňků nebo ve farmaceutickém výzkumu. „Všichni naši studenti mohou být kvalifikovanými analytiky v laboratoři,“ popisuje Canfield.

Podle něj čeká na čerstvé absolventy nástupní plat až 70 000 dolarů (1,6 milionu korun) ročně. Pro zájemce o založení vlastního podnikání má škola připravenou nadstavbu, v rámci které je naučí účetnictví, marketing nebo základní právní souvislosti.

Takovou cestu si nakonec zvolila také DeNoyová. „Chtěla jsem pracovat v laboratoři a dělat bioanalytiku, ale rozhodla jsem se soustředit na podnikání. Průmysl jde rychle dopředu a má obrovský potenciál,“ vysvětluje DeNoyová. Také vyučující se shodují, že hlavním motorem jejich studentů bývá především vidina velkého zisku, který s tímto odvětvím souvisí.

Mezi další americké vysoké školy nabízející studium zaměřené na marihuanu patří například Harvard, Vanderbilt, Denver, Ohio, Conecticut nebo Colorado. Programy se kromě laboratorní praxe soustředí také na společenské, právní, politické nebo zdravotní důsledky konopí. Nové studijní programy zaměřené na marihuany by v dalších letech rády nabídly také zemědělské univerzity.

Marihuana je pro léčebné účely legální ve třiatřiceti amerických státech, v deseti si ji mohou uživatelé dopřát jako rekreační drogu. Na federální úrovni však tato rostlina zůstává nelegální.

Zdroj: idnes.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno