Před 15 lety začala policie stíhat vydavatele konopné kuchařky

[singlepic id=901 w=80 h=110 float=left]Před 15 lety, 27. října 1995, doručila policie majitelům olomouckého nakladatelství Votobia obvinění z trestného činu šíření toxikománie.

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

1 KOMENTÁŘ

  1. Před 15 lety, 27. října 1995, doručila policie majitelům olomouckého nakladatelství Votobia obvinění z trestného činu šíření toxikománie. Měli se ho dopustit tím, že vydali knihu Adama Gottlieba Vaříme s konopím. Případ ve své době vyvolávala intenzívní polemiku o hranici svobody slova. Kuchařka obsahující recepty
    na jídla a nápoje z konopí se dostala na pulty knihkupectví na jaře 1995. Kniha vyšla podle vydavatelů v nákladu asi 4000 kusů a nebyl o ni prý nijak výrazný zájem. Neobvyklý počin však vzbudil pozornost policie, která začala vydavatele stíhat. Trojice obviněných se bránila tím, že není možné směšovat distribuci drog se šířením informací o omamných látkách. Zároveň se odvolávala na ústavně zaručenou svobodu slova. Zastání našla mimo jiné u legendárního amerického básníka Allena Ginsberga, který postup českých orgánů kritizoval. Případ konopné kuchařky se dostal před olomoucký okresní soud, který v červenci 1996 stíhání zastavil. Stejný verdikt zazněl i v odvolacím řízení. Kauza tím však neskončila. Státní zástupce se totiž odvolal ke krajskému soudu, jenž v září 1997 dva ze tří obžalovaných osvobodil. Případ třetího nakladatele byl vrácen okresnímu soudu, který mu udělil za šíření toxikománie čtyřletou podmínku. Konopnou anabázi nakonec v únoru 1998 ukončila amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Havlem u příležitosti jeho znovuzvolení.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno