Dvanáctiletá holčička žaluje ve Spojených státech Trumpovu vládu kvůli konopí

Dívka, která se kvůli konopí soudí s americkou vládou. Foto: Flowee.cz

Jedním z nejviditelnějších odpůrců politiky kontroverzního prezidenta Donalda Trumpa se v posledních měsících poněkud překvapivě stala teprve dvanáctiletá holčička z Colorada, která je součástí soudního řízení se snahou legalizovat léčebné konopí na celostátní úrovni.

Alexis Bortellová rozhodně není prvním ani posledním dítětem, které se v posledních cca pěti letech do Colorada přistěhovalo ze zdravotních důvodů, tedy konkrétně proto, aby získalo přístup k jedinému léku, jenž mu dokáže pomoci – konopí. Je však první nezletilou Američankou, která se prostřednictvím žaloby podané na amerického ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse domáhá ukončení prohibice léčebného využití této rostliny na federální úrovni.

Dítě proti vládě

„Jde zřejmě o první případ v dějinách, kdy se dítě rozhodlo zažalovat vlastní vládu proto, aby mohlo užívat pro něj životně důležitý lék,“ sdělil deníku New York Times Joseph A. Bondy, jeden z právníků malé holčičky, jíž byla v raném dětství diagnostikována závažná forma epilepsie. „Moje záchvaty se i přes užívání spousty prášků stále zhoršovaly, a jelikož v Texasu, odkud pocházím, je užívání konopí i k léčbě protizákonné, museli jsme se kvůli tomu přestěhovat do Colorada.“ Tradiční medicína této žačce šesté třídy nepomáhala a lékaři v Texasu viděli jako nejlepší řešení invazivní operaci mozku. Pediatr Alexis ale rodičům nabídl ještě jinou možnost: odstěhovat se z Texasu a zkusit léčbu pomocí konopí, tam kde je legální.

Konopní uprchlíci

Bortellovi se dlouho nerozmýšleli a místo operace mozku se rozhodli vyzkoušet nejprve konopí – přestěhovali se do Colorada, kde Alexis začala užívat konopný výtažek. Stačily pouhé dvě kapky extraktu rozpuštěného v oleji denně a její epileptické záchvaty zmizely – poslední měla před dvěma a půl lety. „Je to mnohem lepší, než kdybych měla jít na operaci mozku,“ pochvaluje si dospívající děvče, které vypadá naprosto zdravě. Zároveň upozorňuje, že se kvůli federálním i místním zákonům nemůže vrátit domů do Texasu, jelikož léčebné konopí potřebuje užívat pravidelně. „Chtěla bych navštívit babičku s dědečkem, ale to bych mohla skončit v dětském domově a rodiče ve vězení,“ vysvětluje hlavní důvod, proč se rozhodla soudit s vládou prezidenta Trumpa.

Zdroj: flowee.cz

POŠLI TO DÁL
Lukáš Hurýsek
Lukáš pracuje jako překladatel, novinář a editor. V rámci spolku Legalizace.cz působí jako správce webu, facebookového profilu a monitoruje drogovu problematiku v médiích. Kromě toho se podílí na tvorbě tiskových zpráv, překladů a dalších psaných materiálů. Mimo spolku píše pro magazín Legalizace, je autorem i překladatelem řady publikací a brožur o konopí a zastřešuje odbornou konferenci a veškeré překlady v rámci největšího konopného veletrhu na světě – pražského Cannafestu.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno