ENCOD BULLETIN č.72-ZÁPADNÍ DROGOVÝ IMPERIALISMUS

[singlepic id=951 w=100 h=80 float=left]Žijeme v době, kdy drogy produkované v západních zemích jsou povolené, zatímco drogy mající původ v jiných zemích jsou zakázané. Alkohol je propagován jako skvělá droga všude na světě a reklamní a marketingové kampaně na tabák nechávají každého zapomenout, že rakovina plic je jednou z nejdůležitějších příčin úmrtí souvisejících s drogami.

Zdraví nikdy nemělo nic do činění s drogovou politikou. Západním zemím se podařilo nastavit globální drogovou legislativu takovým způsobem, že pouze jejich drogy by měly být legální a drogy jiných kultur zakázány. Západní droga alkohol způsobila obrovskou katastrofu v Americe, kde „ohnivá voda“ zcela zničila místní komunity. Mnoho osob se stalo závislými, pili celé dny, ale úřady se nikdy nerozhodli kontrolovat nebo zakázat tuto drogu. Před jeden a půl stoletím vedli Britové dvě opiové války, aby donutili Čínu konzumovat opium z jejich kolonií v Indii.

V dnešní době jsou drogy zakázány na základě ekonomického imperativu, jenž zní omezit nabídku a zvyšovat ceny. Kriminální organizace vědí velmi dobře, jak takovéto politiky využít.

Tento měsíc jsme byli konfrontováni s informací, že několik západních zemí podalo námitku proti návrhu bolivijské vlády na ukončení zákazu tradičního užívání kokového listu. Tyto země se obávají, že pokud by bylo Bolivijcům dovoleno žvýkat kokové listy, neměli by nadále důvod likvidovat koková pole. Proč však nepronásledují průmyslové podniky, vyrábějící chemikálie jako manganistan draselný nebo další látky, které jsou nezbytné k získání kokainu z kokových listů? Jelikož tento průmysl sídlí v západním světě a oni si nemohou dovolit ztratit peníze a dále zvýšit nezaměstnanost.

Útok na kokový list je aktem rasismu a nerespektování kulturních tradic, zvyků a náboženství. Západní země by to pochopily, kdyby viděly, jak se cizí země snaží vyhladit jejich vinice a tabáková pole.

[singlepic id=952 w=380 h=290 float=]Když byly drogy zakázány, tato politika se zdála být způsobem, jak kontrolovat kriminální živly. Avšak tam, kde je poptávka, vždycky bude nabídka a jakmile se objeví prohibice, nějací chytráci zanalyzují situaci a naleznou způsob, jak se obohatit.


Dnes se západní státy prezentují jako oběti zemí produkujících drogy a drogových dealerů, kteří jsou schopni překonat všechny překážky a prodávat dogy nevinným lidem. Avšak pravda je zcela jiná.

Západní země vytvořily úmluvy OSN. Jsou zodpovědné za fakt, že země produkující drogy porušují lidská práva svých občanů pod nátlakem západních zemí, které je nutí dělat více pro zamezení exportu drog. Jsou zodpovědné za „kulturní genocidu“, za pokusy zničit tisíciletou kulturu kokových listů. Snaží se lidi přesvědčit, že je jednodušší pronásledovat prastarou jihoamerickou kulturu než dovolit, aby euro-americké podniky přišly o peníze!

Možná že je na čase, abychom my, aktivisté, přestali bojovat za jednu konkrétní látku a bojovali za „novou drogovou kulturu“. Mohli bychom prohlásit, že patříme k novému kmeni, který je na tomto světě menšinou, ale který existuje ve všech zemích na planetě, který není propojen náboženskými ani ekonomickými zájmy, kmeni, který je řízen kulturou idealismu a zcela jistě se odlišuje od většiny, avšak kmeni, který věří ve svůj vlastní životní styl a bude za něj bojovat!

Jorge Roque (s pomocí Petera Webstera)

Zdroj: encod.org

Překlad: Michal

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno