Escobarův sen. Ruskému narkobyznysu vládne Hydra, funguje i v Česku

Více než dva miliony uživatelů a miliardové tržby. Ruská Hydra je dnes jedním z největších darknetových tržišť s drogami. Je zde k dostání hašiš i kokain, ale hlavně nové syntetické drogy, které se v Rusku těší čím dál větší popularitě. Hydra také nejspíš sehrála klíčovou úlohu v první zdokumentované vraždě objednané přes hluboký web.

V říjnu minulého roku šokovala Moskvu vražda policistky Jevgenije Šiškinové. Elitní vyšetřovatelku zastřelil vrah, když vycházela ze svého domu. Žena po zásahu do šíje vykrvácela v náručí svého manžela, vrah z místa činu ihned uprchl.

O rok později má ruská policie jak pachatele, tak poměrně přesný obrázek, jak se zločin odehrál. Podle Ruské služby BBC je ze zosnování vraždy podezřelý Jaroslav Sumbajev, devětadvacetiletý rodák z Astrachaně s pestrou kriminální minulostí.

Šiškinová před pěti lety začala vyšetřovat jeho milionové podvody s letenkami a Sumbajev, který mezitím prchl do zahraničí, jí pravidelně na dálku vyhrožoval. Nechal podpálit její lexus a v elektronické konverzaci s jednou ze svých přítelkyň sliboval: „Udělám té čubce ze života peklo.“

Loni v srpnu si objednal její vraždu. Udělal to přes internetové tržiště Hydra, kde provozoval obchod s drogami nazvaný podle mexického narkokartelu Los Zetas. Krvavého úkolu se za milion rublů zhostili dva studenti z Petrohradu: devatenáctiletý medik Abdulaziz Abdulazizov a jeho sedmnáctiletý kamarád K. G., jehož celé jméno nesmí být kvůli nízkému věku zveřejněno.

Vraždu vykonal Abdulazizov. S pistolí sice zacházet neuměl, ale naučil se to na YouTube. Vražednou zbraň pak našel podle zaslaných pokynů ve skrýši v lese na předměstí Moskvy.

Na místo činu se dopravil taxíkem, stejným způsobem také po vraždě zmizel. Díky tomu ho také policie dopadla: vyšetřovatelé prověřili všechny taxíky objednané poblíž místa činu přes mobilní aplikace.

Jaroslava Sambajeva zadržela minulý měsíc gruzínská policie ve městě Gori a vzápětí ho vydala do Ruska, kde kvůli svým podvodům stane před soudem. Obvinění z organizace vraždy Šiškinové odmítá.

Zbraně, falešné doklady a hlavně drogy

Smrt elitní policistky opět přitáhla pozornost k ilegální platformě Hydra, jednomu z největších nelegálních tržišť na darknetu. Ten je běžným uživatelům skrytý a dostanete se na něj jen se speciálním softwarem. Přes Hydru se prodávají drogy nejen v Rusku, ale i v dalších zemích bývalého Sovětského svazu.

Podle ruského portálu proekt.media má dnes Hydra asi dva a půl milionu uživatelských účtů a jejich počet každý měsíc roste. Pro srovnání: dosud největší darknetové tržiště AlphaBay, jehož činnost ukončila mezinárodní policejní akce v červenci 2017, mělo okolo 400 000 uživatelů.

Hydra se drží na předních pozicích i z finančního hlediska. Za poslední tři roky se zde prodalo zboží za 64,7 miliard rublů, tedy asi 23 miliard korun.

Obchod s narkotiky na darknetovém tržišti Hydra
Obchod s narkotiky na darknetovém tržišti Hydra

Jsou zde k dostání falešné dokumenty, zbraně, padělané peníze, hackerské služby, ale hlavně drogy. Vede mefedron (taneční droga známá u nás také jako mňau-mňau), marihuana, syntetický stimulant Alfa PVP (známý také jako flakka) a kokain.

„Hydra díky monopolizaci obchodu získala unikátní postavení na světě,“ řekl švýcarskému listu Le Temps ruský odborník na obchod s narkotiky Niko Vorobjov. „Během svých cest po světě jsem nikdy neviděl společnost, které by se podařilo ovládnout celý trh. Tohle je jako splněný sen Pabla Escobara! A nejsou k tomu potřeba žádné bomby v autě ani vraždy za bílého dne,“ vysvětlil.

Vysoká reputace

Sama Hydra nic neprodává, pouze poskytuje bezpečný prostor pro transakce. Za letošek její provozovatelé zinkasovali asi 1,9 miliardy rublů (asi 686 milionů korun). Vydělávají především na komisi, kterou si berou z každé transakce a na poplatcích, které každý prodejce platí za možnost zde obchodovat.

Měsíční poplatek činí asi sto dolarů, což podle expertů eliminuje podvodné nabídky i většinu provokací ze strany státních složek. „Tím toto tržiště získalo vysokou reputaci, ale zároveň ztratilo množství menších prodejců,“ uvedl pro iDNES.cz bezpečnostní analytik Martin Klubal.

Darknetové tržiště HydraDarknetové tržiště Hydra

Ruská média někdy o Hydře píší jako o největším tržišti s drogami na světě, to však podle Klubala nejspíš není pravda. „Toto tržiště se orientuje především na rusky mluvící obchodníky i klientelu, nedisponuje žádnou lokalizací do angličtiny, což už ho samo o sobě diskvalifikuje z toho stát se největším tržištěm světa,“ vysvětluje Klubal.

Podle něj administrátoři o takové prvenství nejspíš ani nestojí. „Exponovaná tržiště přitahují nejen pozornost kupujících, ale i státních institucí a jiných tržišť, která k vyřazení konkurence využívají DDoS útoků,“ dodává.

Schovávačky

Ruským specifikem je způsob dodání drog k zákazníkovi. Ve Spojených státech a Evropě prodejci často používají poštu, ta je ale v Rusku tak pomalá a nespolehlivá, že tamní dealeři museli zavést jiný způsob distribuce. Je to systém skrýší, který při dodání vražedné zbraně použil i Jaroslav Sambajev.

Když klient zaplatí (buď bitcoiny, nebo přes ruský platební systém Qiwi), prodejce mu pošle koordináty GPS a krátký popis, podle něhož najde skrýš se svým zbožím. Někdy ho schová pod kámen uprostřed proluky, jindy drogy připevní magnetem k lavičce v parku. Takové schovávačce se říká „zakladka“.

Dealer a zákazník se tak nikdy nesetkají tváří tvář, což je pro obě strany z bezpečnostního hlediska výhodné. Portál proekt.media spočítal, že jen po Moskvě byly letos v jeden den poschovávány drogy za 150 milionů rublů, tedy asi 54 milionů korun. Třetinu z toho tvořily skrýše s kokainem.

Lokace neznámá

Velká darknetová tržiště na Západě jako Alpha Bay, Silk Road či Wall Street market už byly dávno zlikvidovány. Vznikají nová, ale většina z nich nevydrží fungovat déle než pár měsíců. Také Hydra se na několik let odmlčela.

„V roce 2014 byl administrátor Hydry, tehdy 26letý rezident v Maďarsku, v rámci operace Onymous zadržen a obviněn. Teprve v roce 2016 bylo tržiště opět oživeno na nové adrese a současný provozovatel či fyzická lokace serveru jsou neznámé,“ přibližuje vývoj Hydry Martin Klubal.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-narkotika-drogy-hydra-darknet-internet.A191205_202407_zahranicni_aha#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=zahranicni&utm_content=main

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno