Trest smrti za léčbu konopím? V Malajsii smutná realita

Soudu nestačily ani argumenty Lukmanových právníků, že konopný extrakt šířil jako lék a navíc bezplatně. Malajsie neuznává konopí jako léčivo a soud argumentoval tím, že na úmyslu nezáleží, stále se jedná o šíření drog. Foto: lui.cz

Zatímco takřka všude po světě existuje trend dekriminalizace měkkých drog, v Malajsii je to přesně naopak. Na začátku září šokoval svět případ, kdy byl muž, který vyráběl konopný extrakt a dával ho zdarma svým sousedům jako lék, odsouzen k smrti kvůli šíření toxikománie.

Poslední srpnový den byl Malajec Mohammad Lukman odsouzen k smrti za šíření drog. Nejednalo se ovšem o žádného pašeráka či drogového barona. Otec od rodiny Lukman si doma vyráběl konopný extrakt a rozdával ho svým nemocným přátelům a známým, kterým na jejich obtíže nezabírala běžná medicína.

I když si Lukman podle serveru TalkingDrugs za extrakt nikdy nevzal ani korunu, stejně byl souzen podle malajského zákona 39B/1952, který říká: „Každý, kdo bude přistižen, jak šíří či pašuje nelegální návykové látky, bude odsouzen k smrti.“ Soudu nestačily ani argumenty Lukmanových právníků, že konopný extrakt šířil jako lék a navíc bezplatně. Malajsie neuznává konopí jako léčivo a soud argumentoval tím, že na úmyslu nezáleží, stále se jedná o šíření drog.

Lukman si tak vyslechl verdikt – trest smrti. Stále se ale může odvolat u odvolacího soudu. „Neviním soudce, že rozhodl tak, jak rozhodl. Není to jeho chyba. Na vině jsou naše zákony, které jsou opravdu drakonické. Doufám, že se nejedná o konečný verdikt,“ řekl Lukman. Není také jediným, kdo čeká v této zemi na nejvyšší verdikt. Soud ještě nerozhodl v případě populárního léčitele a bývalého kapitána armády s přezdívkou Dr. Ganja, který podle deníku Free Malaysia Today léčil konopím stovky pacientů.

I když je pravda, že výzkum konopí a jeho účinných látek CBD a THC je ještě na samém začátku a že konopí nebude pravděpodobně takovým všelékem, za který ho jeho příznivci vydávají, zdá se, že se podle výzkumů v impaktovaných časopisech osvědčilo v boji proti mnoha obtížně léčitelným chorobám a potížím. Příkladem jsou třeba roztroušená skleróza, epilepsie či chronické bolesti.

Sice dává smysl postihovat šarlatány, kteří libovolnou „přírodní léčbou“ tahají peníze z kapes nevyléčitelně nemocných a jejich příbuzných, postih pro samaritánského bylinkáře je však příliš tvrdý snad i podle diskutérů z Novinek.

„Boj proti šíření toxikománie“ ovšem pokračuje i u nás. Mnohý si pravděpodobně v posledních týdnech klepal na čelo, když se na sociálních sítích objevila pozvánka na aukci zboží zabaveného Finanční správou z growshopů. V aukci se kromě různých zářivek a zavlažovacích systémů dražily i vodní dýmky a bongy. K tomu zájemce na akci lákal jezevčík v rastamanské čepici. Po zásazích v growshopech takové gesto působí dost bizarně a Finanční správa si za to vysloužila oprávněnou kritiku.

Zdroj: lui.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno