Írán zmírňuje tresty překupníkům drog. Provaz hrozí teprve od dvou kilogramů heroinu

Výsledek obrázku pro iran wiki commonsÍrán připravuje zmírnění zákona o trestu za držení drog. Informovala o tom íránská agentura ISNA. Mohlo by to ušetřit životy až 5 tisíc lidí, odsouzených nyní za delikty související s drogami. Trest smrti v Íránu dávají osobám, které prodávaly nebo převážely více než pět kilogramů opia či 30 gramů heroinu.

ZV íránském parlamentu prošla zatím v prvním čtení změna zákona, která tyto limity zvyšuje na 50 kilogramů opia a dva kilogramy heroinu, morfinu, kokainu nebo jejich derivátů.

měna musí v parlamentu projít ještě jedním čtením a pak ji musí schválit duchovní. ISNA uvedla, že mírnější verze zákona se nebude vztahovat na drogové gangy, ozbrojené překupníky ani na recidivisty.

Nová norma ale může ušetřit životy 5000 lidí už odsouzených kvůli drogám k trestu smrti. Většina z nich jsou osoby ve věku mezi 20 a 30 lety.

Íránské úřady ročně zabaví stovky tun drog a usvědčené překupníky Írán přísně trestá. Země čelí kritice za vykonávání trestů smrti ve velkém počtu – loni bylo v Íránu popraveno 567 osob. Výsledek obrázku pro iran wiki commonsVětšina z nich byla odsouzena právě za drogové delikty. Podle Amnesty International se Írán v počtu vykonaných rozsudků smrti na světě řadí hned za Čínu.

 

Zdroj: euro.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno