Jak a proč vzniklo fórum free-grower.cz

[singlepic id=621 w=100 h=80 float=left]Sám jsem návštěvníkem několika internetových fór, která se různí svým obsahem, princip je však všude zhruba stejný. Přihlásíte se, a pak můžete celé hodiny řešit problémy, pročítat rady uživatelů, shánět informace, nebo jen tak plkat nad současným děním. Tyto rysy mají snad všechna fóra, ať už se zabývají dýmkami, noži, domácími zvířátky, výchovou dětí nebo v neposlední řadě také konopím.

Následující řádky se zabývají fórem, které vzniklo docela nedávno, přesto však po zhruba měsíčním fungování má svých téměř 100 uživatelů a zhruba 800 „unikátních“ návštěvníků. Myslím, že za tak krátkou dobu se jedná o velmi slušný výsledek vzhledem k tomu, že nejen na českém internetu už pár podobných fór existuje.

Fórum free-grower.cz je zaměřené především na využití konopí pro léčebné účely, ale nemusíte se bát, informace a rady o tom, jak vypěstovat svých 5 rostlin tam najdete také, a nejen to. Co vše se dá na fóru najít, kam směřuje, a co vlastně vedlo k jeho zrození sem se zeptal rovnou samotného tvůrce fóra „mopslika“.

Dlouho jsem přemýšlel, jak náš rozhovor začít, přece jen psát o fóru jako takovém je něco jiného, než zpovídat nějakou „slavnou osobnost“. Myslím však, že většinu lidí jako první napadne otázka „proč“?

Zeptám se tedy i já, proč jsi založil toto fórum, když nejen na internetu se dá najít spousta informací o konopí?

Informací na internetu je tolik, že už je lidé neumějí ani vyhledat. Chybělo fórum, kde jsou poznatky a informace ucelené a snadno dohledatelné. Sílu vidím především v samotném léčitelství. Lidé už jsou znuděni sezením v čekárnách a ničením si těla chemickými preparáty. Vracejí se zpátky k bylinkám a k lidovému léčítelství. Jak bylo vyřčeno: „Lékař léčí, příroda uzdravuje“ – Hippokrates.

Co myslíš, že na tomto fóru lidi zaujme, co na jiných není?

Najdou zde především využití konopí pro různá onemocnění a jejich léčbu. Veškeré informace pocházejí od samotných uživatelů, kterých se ostatní mohou kdykoliv dotázat a tak určit svoji vlastní „léčbu“. Nechybí zde ani výroba výborné konopné masti, výtažku i konopného spreje a taktéž různé recepty na bylinné masti, tinktury, olejíčky. Hlavně jsme vytvořili sekci pro „dědoušky a babičky“, kde chceme jednoduchou a zábavnou formou ukázat, že konopí si může vypěstovat opravdu každý.

To je dobrý nápad, nemyslíš si ale, že je tato část fóra zbytečná, když jsou tam vlastně stejné informace jako jinde na fóru?

Kategorie ve fóru pro „seniory“ byl nápad paní Bushky Bryndové, která mě sama požádala, zda bychom nemohli vytvořit návod „jak pěstovat“ pro starší generaci. Samozřejmě jsem neotálel a začal se sepisováním základních informací o pěstování. Nechybí popis venkovního ani vnitřního pěstování, kde sehnat semena, kdy vysadit, jak zalévat… Prostě vše od zasazení až po usušení. Následnou korekturu udělala sama paní Bryndová, za což ji moc děkuji.

Znáš někoho osobně nebo máš něčí reference že by využil rad přímo z téhle kategorie?

Osobně neznám nikoho, kdo by čerpal z fóra, to přímo odsud nedokážu říct, ale jsme teprve na začátku a já pevně věřím, že právě tato část pomůže konopí rozšířit i mezi lidi, kteří by si na to jinak netroufli, nebo podobné informace našli zbytečně složitě napsané a to je odradilo. A i tak, pokud nějaký senior nebude vědět, jak dále pokračovat nebo bude mít s rostlinami problém, může se kdykoliv na fóru zeptat a my mu rádi dotaz zodpovíme.

Jak moc je složité a časově náročné si takovéto fórum naprogramovat, umístit na internet a spustit?

Je to stejné jako v životě, když člověk něco umí a ví jak na to, tak je vše mnohem jednodušší. Výhodou těchto fór je, že si stáhnete volně na internetu jeho základ a instalujete si k němu různé modifikace. Háček je v tom, že řada modifikací oplývá řadou chyb a ty potřebují zásah do kódu, tedy člověka, který umí velice dobře programovat. Časová náročnost je závislá na tom, co si člověk přeje, aby hlavně dokázalo uspokojit všechny potřeby uživatelů. Ušetřil jsem i na samotné grafice, která byla jak jinak než použita z „templates“, akorát jsem si s ní trošku pohrál a poupravil ji (kapky jsou z fotografie, kterou jsem pořídil z genetiky White Russian).

Zvládáš provoz fóra sám? Kolik času na něm denně strávíš?

Sám bych rozhodně provoz fóra nezvládnul, jsou zde, řekl bych, ti nej moderátoři, kteří mají za sebou již dlouholetou zkušenost. I když je fórum prozatím tvořeno TOP uživateli, kteří vědí, co dělají, osobně fóru věnuji, dá se říci, všechen čas co mám.

Ty sám užíváš konopí?

Konopí užívám v podobě mastí, a pokud se objeví nějaké větší potíže, tak výtažku. Jinak nekouřím a ani nevaporizuji.

Pokud nevadí, že se ptám, proč ne?

Jelikož jsem se stal před pár lety STOP kuřákem. Natož přišlo onemocnění plic, které mě pronásleduje dodnes. Vím jaké utrpení je žít s bolestí, proto se snažím lidem usnadnit život a pomoci jim.

A na závěr co bys tak nějak chtěl vzkázat lidem v téhle republice?

Naivně bych chtěl mír a lásku. Říkám, že každý jsme strůjcem svého štěstí a naopak. Co je ovšem nejdůležitější, je zdraví a bez něj člověk „není“. Važte si daru, který máte a nekuřte tolik.

Jsem rád, že naše pohodové povídání s mopslikem ve mně vzbudilo opět dojem, že se zase objevil projekt, který má hlavu a patu, a který by mohl přispět k rozšíření konopí i mezi starší spoluobčany. Přeci jen doby, kdy internet a počítače byly doménami jen mladých, je už dávno pryč a i já osobně se setkávám s čím dál staršími uživateli internetu. Jsem moc rád, že nové fórum zaměřené především na „léčebné“ využití konopí vzniklo a rozšíří tak zdroje informací nejen pro nemocné. Do budoucna tedy přeji hodně zdarů a hlavně co nejméně spamerů.

Autor: Imu

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

2 KOMENTÁŘŮ

  1. PROSÍM VÁS, NAŠEL BY SE NĚJAKÝ DOBRÝ ČLOVĚK, KTERÝ BI MI PODAROVAL KONOPÍ K VÝROBĚ EXTRAKTU? MÁ NEMOC JE MALIGNÍ LYMFOM, ASTMA, ŠTÍTNÁ ŽLÁZA..ATD..A AČ SE SNAŽÍM POMOCÍ PŘÍRODNÍ MEDICÍNY SE VYLÉČIT, NEDAŘÍ SE MI TO. NA KONOPTIKUM.CZ JSEM ČETL, ŽE JISTÁ PANÍ TAKY S ONKOLOGICKÝM ONEMOCNĚNÍM PÍSLA PODOBNOU ŽÁDOST A NĚJAKÝ DOBRÝ POZEMSKÝ ANDĚL JI DOKONCE POSLAL UŽ KONOPNÝ EXTRAKT. TA PANÍ SE PAK VELICE USPĚŠNĚ VYLÉČILA-TO JE MUJ SEN. MLUVIL JSEM O TOMTO I S MUDR. JANOU BUDAŘOVOU KTERÁ SPOLUPRACUJE S PANEM DVOŘÁKEM S KONOPÍJELÉK.CZ A TA MI SDĚLILA, ŽE KDYBYCH MĚL KONOPNÝ EXTRAKT KOUPIT, TAK SE NEDOPLATÍM,COŽ Z MÉHO INVALIDNÍHO DUCHODU JAKSI NELZE. TAK TO ZKOUŠÍM JAK SE DÁ A DNES I TADY. PŘÍPADNÉMU DÁRCI BUDU OHROMNĚ VDĚČNÝ.
    DĚKUJI.
    JOSEF NOVOTNÝ. jonovot@seznam.cz

  2. 785158 402555Your weblog is among the greater blogs Ive came across in months. Thank you for your posts and all of the greatest with your work and weblog. Searching forward to reading new entries! 221569

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno