Jak na sklizeň

Co se týče pěstování konopí, čas sklizně vaší zahrádky je často tím nejvíce vzrušujícím obdobím. Veškeré vaše předchozí úsilí vrcholí momentem, kdy se rozhodnete úrodu sklidit. Protože na tomto rozhodnutí závisí výsledek celé vaší snahy, je důležité vědět, co se s konopnými rostlinami děje. Co všechno je zapotřebí s blížící se sklizní uvážit?

Existuje několik vodítek, ty se však liší co do míry přesnosti:

  • Čas kvetení doporučený šlechtitelem
  • Barva pestíků
  • Barva trichomů

Čas doporučený šlechtitelem je ve skutečnosti tím nejméně přesným ukazatelem času sklizně. Informace od šlechtitele jsou užitečným pomocníkem při sestavování vašeho zahrádkářského rozvrhu, ale nemají zase tolik společného s určením ideálního momentu pro sklizeň.

Přesnější vodítko poskytuje pohled na pestíky. Sledování změny barvy pestíků z bílé na oranžovou vám pomůže poměrně solidně odhadnout optimální čas sklizně.

Nejpřesnějším indikátorem toho pravého momentu je však pozorování trichomů – žláznatých výrůstků produkujících pryskyřici. Můžeme na nich rozlišit patu, stopku a hlavičku, přičemž syntéza kanabinoidů probíhá především na vrcholu stopky a v hlavičce. Na nezralé rostlině leží schlíple. Během květu se vyvíjejí, plní pryskyřicí, vytahují a začínají být viditelné pouhým okem.

Určení času sklizně

K vlastnímu pozorování budete potřebovat mikroskop. Ruční mikroskop s třiceti až stonásobným zvětšením umožní pohodlné sledování barvy trichomů a seženete ho ve většině obchodů s pěstebními potřebami. S pomocí takového mikroskopu může pěstitel pozorovat transformaci trichomů, jak se barva hlaviček mění z jasně průzračné na matnou a nakonec jantarově žlutou.

V průběhu této změny stoupá v pryskyřici podíl THC až do pomyslného maxima a následně se začíná rozpadat působení kyslíku a UV záření na CBN (kanabinol). Pozor, často bývá zaměňován s CBD (kanabidiolem), jde však o dvě odlišné látky.

Ačkoli je CBN výsledkem degradace THC, má – podobně jako další kanabinoidy v rostlině konopí – celou řadu pozitivních účinků. Především bývá spojován s působením proti nespavosti, bolesti a zánětům. Vysoké hladině CBN bývá často připisován efekt „vytuhnutí“, což odpovídá jeho silně sedativním účinkům. Bez ohledu na léčebný přínos se však většina pěstitelů snaží degradaci THC na CBN předejít.

Zajištění obsahu THC

Přípravy na sklizeň začněte sledováním pestíků na květech. Jakmile začnou měnit barvu, přichází správný čas začít s pozorováním trichomů za pomoci mikroskopu. Na začátku uvidíte průzračné útvary připomínající „kapičky rosy“, což znamená, že se jedná o mladé, stále se vyvíjející palice. Od této chvíle je vhodné – a také zábavné – pozorovat trichomy denně. Zkušenost velí sledovat souběžně palice na různých částech rostliny, neboť vrchní palice obvykle dozrávají rychleji než spodní.

V určité chvíli zpozorujete, že se barva trichomů začíná měnit z průzračné na matně bílou, což indikuje plnou zralost. V tomto momentě přestávají trichomy produkovat další THC. Bohužel ne všechny trichomy dozrávají stejným tempem, a tak na květech uvidíte i jantarově žluté trichomy, přestože většina ostatních ještě nebude konzistentně matná. Jakmile se objeví jantarové trichomy, začíná tvorba CBN v důsledku rozpadu THC a nastává čas sklízet.

Máte-li čas a na spodku rostlin pozorujete méně zralé palice, je možno sklizeň rozdělit na dvě části. Toto rozdělení umožní spodním palicím pokračovat ve zrání i po sklizení vrchních palic.

Protichůdné názory

Na tomto místě je nutno podotknout, že názory jednotlivých zahradníků na optimální čas sklizně se mohou lišit. Někteří pěstitelé sklízejí raději dříve, jiní později, a právě proto je tak důležité pochopit vědecké základy konopné botaniky. Pěstování konopí představuje neustálý proces učení. V závislosti na odrůdě může být ideální čas na sklizeň v ranější či pozdnější fázi vývoje trichomů. V důsledku této variability bývá doporučováno pěstování stejné genetiky a práce se stejnými odrůdami po více než jednu sezónu.

Pokud máte zájem prozkoumat hlouběji pozitiva CBN, existuje i možnost obstarat si jej komerční cestou. Ačkoli produkty s CBN bohužel zatím nejsou příliš snadno k nalezení, přesto existují. Poněkud nekonvenčním způsobem zkoumání účinků CBN je pak například konzumace konopí, které bylo buď nesprávně skladováno, nebo pozdě sklízeno.

 

Zdroj: magazin-legalizace.cz, text: Trevor Hennings, Adam Hejduk

POŠLI TO DÁL
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno