Jak pěstovat ve skleníku

Skleníky, pařeniště a foliovníky spojují výhody venkovního a vnitřního pěstování bez jejich nejzásadnějších neduhů. Pořízení je sice celkem nákladná, případně pracná záležitost, ale rozhodně se vyplatí.

Trocha historie

První pokusy o pěstování rostlin v umělých podmínkách pocházejí z dob Římské říše, kde se celoročně pěstovaly jinak sezónní plodiny tak, že se zasázely do vozíků, které byly přes den na slunci a večer se zavezly do tepla. Ve třináctém století byly v Itálii postaveny první skleníky současného typu, aby chránily rostliny dovezené mořeplavci z exotických destinací. V sedmnáctém století se začaly v Anglii, v Nizozemskuí a ve Francii budovat pro pěstování cizokrajných léčivek a tropického ovoce, jako jsou pomeranče a ananasy.

Do začátku 20. dvacátého století byly v Čechách skleníky pouze výstřelkem nejvyšších společenských vrstev. Sloužily k pěstování cizokrajných květin, které potřebovaly odlišnou teplotu a vlhkost, než jaká je v našich končinách běžná. Nejstarší skleníky u nás jsou v areálu zámku Veltrusy a byly postaveny v osmnáctém století. Řadoví zemědělci je začali používat k pěstování náchylnější zeleniny od první poloviny minulého století. Po druhé světové válce se jejich používání i díky nástupu plastů masově rozšířilo a v současnosti stojí nějaké to pařeniště prakticky na každé zahradě.

Proč pěstovat ve skleníku

Skleníky a foliovníky mají tři základní vlastnosti, které je činí tak užitečnýmiv nichž tkví jejich užitečnost. Zaprvé udržují vyšší a stabilnější teplotu, než je v okolí.  Druhou vlastností je, že udržují stabilnější vlhkost, která je relativně snadno kontrolovatelná množstvím zálivky, a poslední velkou výhodou je oddělení rostlin od nepříznivých vnějších vlivů, jako jsou vichřice, krupobití, déšť a zvěř. Absence deště většině rostlin nijak zvlášť neprospěje, ale u konopí velmi napomáhá úspěšné sklizni, protože v květech se nedrží voda, která jinak urychluje napadení plísní.

Pařeniště podomácku

Postavit si pařeniště je v podstatě primitivní záležitost. Nejjednodušší verze je, že sbijete z dřevěných latí obdélník o rozměrech požadovaného půdorysu, pak z každého rohu vztyčíte další latě, které budou tvořit rohy, celé to otočíte, potáhnete igelitem a voilàá, máte jednoduchý, nenákladný a nenáročný pařník. Fajnšmekři mohou přidělat dveře a větrací otvory. Nevýhoda takového postupu je skutečnost, že vám pařník vydrží jen pár sezón. Sofistikovanější řešení zahrnuje použití kovové konstrukce a polykarbonátových desek, ale účelem tohoto článku není učit vás stavařinu.

Příprava

Přes výsadbou je třeba zeminu ve skleníku důkladně nakypřit, vyhnojit a odplevelit. Ke kypření a pletí asi není třeba nic dodávat. Hnojení nejlépe obstará domácí kompost, případně kolečko hnoje. U veškerých zvířecích výkalů je třeba buď mít již uleželý materiál z předchozího roku nebo ho zapravovat do zeminy s dostatečným předstihem, aby mladé rostliny nespálil. Měsíc na deaktivaci hnoje postačí, musíte zem po zapravení jen párkrát zalít, aby mikroorganismy mohly konat svoji práci. Pokud nemáte v dosahu živý dobytek, který by dodal potřebné živiny, použijte granulovaný hnůj z Hoštic, který není drahý a rostlinám dodá vše, co potřebují, aniž by bylo třeba čekat s výsevem. Granule prostě zarýčíte a můžete rovnou vysazovat.

Výsadba

Semenáčky pro výsadbu ve skleníku je vhodné předpěstovat v domě. Ve skleníku jim hrozí úpal, protože vnitřní teploty mohou v horkých dnech bez problémů překročit i padesátistupňovou hranici. Vysazujte alespoň třípatrové rostlinky, které mají vybudovaný nějaký kořenový bal a dokážou se zbavovat přebytečného tepla odparem vody. Pokud pěstujete z řízků, rozhodně je nechte před konečným umístěním aklimatizovat v květináči. Ideální je skleník v dubnu odplevelit a vyhnojit a v průběhu května vysazovat. Myslete na to, že konopí roste ve skleníku skutečně divoce a nechávejte mezi jednotlivými rostlinami dostatečné, nejméně půlmetrové rozestupy. Zalévání musí být častější, než venku, protože půda rychleji vysychá a dešťová voda prosakuje dovnitř v závislosti na konstrukci málo nebo vůbec.

Vegetační fáze

Fáze růstu je nejpůsobivější. Díky zvýšené vlhkosti, teplotě a stabilním podmínkám roste konopí ve skleníku jako splašené. Proto u nižších skleníků sázejte radši až v červnu, abyste se vyhnuli extrémnímu prořezávání. Za ideální tvar rostlin pro tento způsob pěstování považuji okolík (viz box), který umožňuje nejlepší využití světla. Své umělecké sklony podřiďte faktu, že rostliny po začátku kvetení ještě o nějaký půlmetr povyrostou, a pokud by se květy dotýkaly stěn, můžete se vsadit, že zahnijí. Pokud jste skleník dobře vyhnojili, nemusíte během růstu vůbec přihnojovat.

Kvetení

Jakmile rostliny nasadí na květ, proveďte finální úpravu tvaru. Zastřihávat nebo odstraňovat větve později by vedlo ke snížení výnosu. V květové fázi také o trochu omezte zálivku, aby ve skleníku nebyla zbytečně vysoká vlhkost, která by zvyšovala riziko výskytu plísně. Co se plísně týká, je skleník poněkud dvojsečná zbraň. Při správné míře zálivky, vhodném tvaru rostlin a dostatečném větrání se téměř nevyskytuje, ale pokud tyto aspekty zanedbáte, budete mít větší problém, než venku. Vlivem uzavřenosti prostředí se totiž napadení rychle šíří a za týden nepozornosti můžete klidně přijít o polovinu sklizně. Proto je také důležité rostliny ve skleníku pravidelně (několikrát týdně) kontrolovat, aby se vážnějším problémům zamezilo již v počátku.

Oproti růstové fázi je nyní naprosto zásadní přihnojování. Rostliny již pravděpodobně vyčerpaly z půdy většinu živin a potřebují dokrmit. Volte hnojivo s vysokým obsahem fosforu, ale neopomeňte ani dusík, protože ten byl přednostně čerpán z půdy již během růstu a nyní ho nebude dostatek. Nakonec nezapomeňte na pořádný průplach půdy. Nejpozději dva týdny před sklizní přestaňte úplně hnojit a zalévejte jen čistou vodou, případně vodou obohacenou o huminové látky a enzymy (viz box), které pomohou vstřebat zbytky hnojiv. Kombinace těchto dvou přípravků efektivně pročistí substrát a umožní rostlinám rozvinout své pravé aroma. Používat je samozřejmě můžete po celou dobu růstu i květu, ale nejdůležitější jsou pro finální průplach. Hlavní výhodou pěstování ve skleníku je možnost dopěstovat i pozdě zrající odrůdy díky stabilnější teplotě a vlhkosti. Zatímco venku lze v našich podmínkách obvykle dopěstovat variety, dozrávající kolem poloviny října, ve skleníku si můžete troufnout i na půli listopadu.

Závěr

Nebojte se pěstovat ve skleníku. Není to o moc náročnější, než venku, a pokud se rostlinám stejně plánujete pravidelně věnovat, ve skleníku se vaše práce lépe zúročí. Díky stabilnější teplotě a vlhkosti roste konopí rychleji, má větší výnos a lze sklízet i pozdě dozrávající odrůdy.

 

Zdroj: magazin-legalizace.cz, text : Boris Berrea

POŠLI TO DÁL
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

1 KOMENTÁŘ

  1. Proc ne? Klekarskym ucelum,jen zabednenost nekteryych brani ve vyuziti potrebnym.Muze dojit ke zneuziti…tek je to z alkoholem ,cigaretami,zalezi na kazdem k cemu a kolik potrebuje leciveho konopi. Ale jsem pro vyuzivani v rozumne mire tohoto. Jirka Klasterec n O.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno