Jiná realita Julie Hrstkové: Marihuana v Česku aneb byznys a pokrytectví

Foto: Profimedia

V zemi, kde se dají beztrestně přes internet koupit semínka marihuany všech možných druhů včetně těch s vysokým obsahem THC, strana pirátů vážně navrhuje, že by si člověk mohl zcela beztrestně vypěstovat, usušit a zpracovat pět rostlin konopí pro vlastní potřebu, respektive pro léčebné účely. Argument je jednoduchý, zlegalizovat to, co se běžně děje, přestože je to trestné.

V zemi, která jako jedna z prvních na světě legalizovala používání marihuany k léčebným účelům, je konopí v lékárnách k dostání s přestávkami (aktuální zprávy jsou optimistické, konopí je), a navíc je docela drahé. Trvalo pět let, než se jeho cena dostala na úroveň běžnou na černém trhu, a to především díky zahraničním dodávkám. Tuzemské legální konopí je dražší, prý kvůli nízké poptávce a nastavení tendru. A protože ministerstvo zdravotnictví nesouhlasí s tím, aby si konopí lidé pěstovali doma, připravuje návrh, co s tím. Jednou z možností je, aby konopí dotovalo veřejné zdravotní pojištění, a to až do 75 procent prodejní ceny.

Oba návrhy odrážejí situaci v České republice, která se sice snaží sledovat konopné trendy ve světě, evidentně se ale rozhodla vydat svojí cestou. Cestou pokrytectví. Za prvé ani jeden z návrhů nebere do úvahy skutečný počet uživatelů konopí (bez ohledu na důvod užívání). Stejně tak nebere do úvahy reálnou spotřebu, která odpovídá jednoduché dostupnosti. A konečně neexistuje důvod, proč by měla být cena konopí tak vysoká, natož aby vyžadovala jakoukoliv dotaci státu.

Miliony uživatelů

Pro začátek je nutné se podívat na to, jak velký trh v Česku vlastně existuje. Pro léčebné účely využívá konopí z lékáren v průměru 26 pacientů měsíčně. Podle výroční zprávy o stavu ve věcech drog za rok 2016 si vzalo konopí pro utlumení bolesti nebo zmírnění zdravotních příznaků zhruba 880 tisíc obyvatel ČR starších 15 let. Podle posledních informací Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti je v Česku asi 120 tisíc intenzivních kuřáků konopí. Podle zprávy Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost 19,4 procenta českých mladých lidí ve věku 15 až 34 let alespoň jednou konopnou drogu ochutnalo. Co se týká teenagerů ve věku 15 a 16 let, zvyšuje se tento podíl na neuvěřitelných 37 procent. V kategorii od 15 do 64 let okusilo aspoň jednou v životě drogu vyrobenou z konopí 26,6 procenta lidí, což odpovídá čtvrtině populace České republiky.

Opět zdůrazněme, že se tato čísla týkají země, kde je užívání jakékoliv drogy z konopí nelegální a jeho výroba trestná. Zákon hovoří “jasně”: užívání, tedy samotná aplikace, která zahrnuje například kouření, šňupání, nitrožilní aplikaci či vdechování návykových látek, není v Česku protiprávní. Ale: držení cigarety s obsahem THC větším než 0,3 procenta je přestupkem, který skončí odebráním cigarety a buď okamžitou pokutou, nebo řízením o přestupku, kde hrozí pokuta až 15 tisíc korun. Pěstování konopí řeší už trestní zákoník a záleží na policii, která posuzuje sílu konopí, kde, jak a v jakém množství se pěstuje a jestli jej pěstitel prodává. Pokud nejde o velkovýrobu, obvykle hrozí podmíněný, případně alternativní trest. Nedá se na to ovšem spolehnout, záleží na postoji jednotlivého soudce.

To vše u rostliny, kterou ročně v průměru okusí na dva miliony lidí.

Pokud srovnáme výnosnost pěstování konopí například s rajčaty, je výnos 5,5krát větší.

Trh o velikosti desítek tun

Protože neexistují přesná čísla uživatelů drog, je i odhad velikosti českého trhu s marihuanou poněkud “rozptýlený”. Podle odborníků je velikost potenciálního trhu s léčebným konopím devět až deset tun ročně (dosud se ho v lékárnách prodalo jen sedm kilogramů). Nelegálně se v Česku vypěstuje podle dalších odhadů dvacet tun konopí. Podle zprávy Cannabis Price Index za rok 2018, publikované na webu Weedindex.io, se jen v Praze za rok spotřebuje 7,89 tuny marihuany. Přepočteno na počet obyvatel (1,281 milionu) je to 6,15 gramu na osobu a rok včetně nemluvňat. Pokud by spotřeba v dalších částech republiky byla stejná, trh s marihuanou by odpovídal spotřebě 60 tun za rok. Pokud by se zhruba polovina pražské spotřeby týkala cizinců, pořád jde o trh o velikosti kolem třiceti tun.

Při ceně dvě stě korun za jeden gram marihuany na černém trhu jde o nelegální, nebo spíš přehlížený trh v objemu šesti až dvanácti miliard korun za rok.

Prodej konopí v lékárnách podléhá patnáctiprocentní dani z přidané hodnoty. Stát ji zatím získal se sedmi kilogramů. Pokud by tuto daň aplikoval na celkový prodej při fixní ceně 200 korun za gram, dostal by 900 milionů až 1,2 miliardy, a to jenom na DPH.

Prodej nelegálního konopí žádné dani nepodléhá.

Výrobní ceny legalizací klesají

Co bychom neměli opominout, je výrobní cena marihuany. V případě legálního pěstitelství je nutné započítat klasické výrobní náklady (energie, pracovní sílu, pozemek, hnojiva apod.), a navíc pravidelnou kontrolu obsahu účinných látek v rostlině, oficiální balení a distribuci.

V případě nelegálních pěstíren náklady snižuje kontrola a cena balení, ale zvyšuje tzv. riziková přirážka, tedy možnost zničení pěstírny policií, případné náklady na právníky, soudy a obětovaný čas ve vězení.

jen v Severní Americe trh s marihuanou poroste tempem 26 procent až do roku 2021, roční objem tržeb se odhaduje na 22 miliard dolarů

Prodejní cena českého konopí v lékárnách (bez daně) dosahuje zhruba 150 korun za gram, výrobní cena vyrobené drogy v Česku známá není. Lze se ale orientovat podle cen v USA, kde je v mnoha zemích konopí (pěstování i užívání) zcela legální a kde se konopné farmy staly vítanou investiční příležitostí. A zdanění konopí pak vítaným příjmem do rozpočtu.

Ze srovnání cen tří největších amerických producentů konopí (Canopy Growth, Aurora a MedReleaf) vyplývá průměrná cena legálně vypěstované marihuany 2,01 dolaru za gram (cca 46 korun podle současného kurzu). Pokud srovnáme výnosnost pěstování konopí například s rajčaty, je výnos 5,5krát větší.

Z americké praxe také vyplynulo, že při legalizaci cena marihuany na trhu výrazně klesá. Vedle legálních velkých farem totiž přetrvává i legální domácí “drobné” pěstování (tam, kde to legislativa umožňuje), kde sice není zaručený obsah účinných látek, nicméně je výrazně levnější − podle odhadu se cena za gram pohybuje kolem třiceti pěti centů, tedy cca osmi korun.

Pokud by se pěstování konopí v ČR legalizovalo, neexistuje důvod, proč by cena neměla klesnout. A také neexistuje důvod, proč by musela existovat dotace na léčebné konopí.

Zájem o oficiální pěstování přitom existuje, řada majitelů či správců investičních fondů zaregistrovala poptávku po investicích do marihuanových plantáží. Jak ze strany potenciálních investorů, tak i (zatím opět potenciálních) výrobců produktů z konopí.

Snoop Dogg má v USA velký a úspěšný byznys s marihuanou.

V zahraničí jsou tyto investice velmi populární, a to do té míry, že do marihuany investuje i řada hereckých celebrit typu Whoopi Goldbergové (investovala do výrobků z konopí, které jsou určené pro ženy), Snoop Dogga či Wiz Khalify. Podle ArcView, jedné z největších firem, které analyzují situaci na trhu s legálním konopím, jen v Severní Americe trh s marihuanou poroste tempem 26 procent až do roku 2021, roční objem tržeb se odhaduje na 22 miliard dolarů (v roce 2016 to bylo jen sedm miliard dolarů). Jde o byznys, který postupným rozšiřováním legalizace napříč Amerikou raketově roste, přestože cena gramu konopí s rostoucí nabídkou klesla za posledních několik málo let na polovinu až čtvrtinu.

Jak danit konopí

Vzhledem k tomu, že konopí kromě léčebných účelů slouží všude na světě − a Česko bez ohledu na “slepotu” politiků nevyjímaje − k rekreačním účelům, neexistuje důvod, proč zůstávat u kvazilegalizace pouze pro léčebné účely. A také u patnáctiprocentní daně z přidané hodnoty. Pokud by byla marihuana daněná kupříkladu jako tabákové výrobky (tzn. že by dohromady z celkové ceny připadlo cca 75 procent státu na DPH, spotřební dani a dani z příjmu), přišel by si tuzemský rozpočet při odhadované produkci na 1,8 až 3,6 miliardy korun ročně. Což mimochodem odpovídá odhadu, o němž záhy po volbách na podzim 2017 hovořili piráti, kteří počítali s legalizací a zavedením spotřební daně.

Námitky proti legalizaci zůstávají stejné: jde o drogu, která někdy pomáhá a někdy ubližuje. Vzhledem k četnosti užití, rozšíření pěstování a uvolněnému přístupu by možná zásah státu ve směru legalizace stál za to. Minimálně by se pročistil velký nelegální trh. A rozpočet by neprodělal.

 

Zdroj: Julie Hrstková , ihned.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno