Kalifornští voliči v referendu odmítli legalizaci marihuany

[singlepic id=603 w=100 h=80 float=left]Washington – Kalifornští voliči v úterním referendu odmítli legalizaci marihuany ve svém státu. Držení drogy a její pěstování je tak v Kalifornii nadále trestné, povolený naopak zůstává prodej marihuany pro léčebné účely. V dalším referendu se Kaliforňané postavili proti návrhu na zrušení zákona o ochraně ovzduší, který předpokládá výrazné snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) do roku 2020 a zavedení obchodu s emisními povolenkami.

S legalizací marihuany souhlasilo podle listu Los Angeles Times 45 procent voličů, proti bylo 55 procent. Návrh měl umožnit legálně držet 28 gramů marihuany a pěstovat ji pro osobní potřebu na dvou metrech čtverečních. Místní samosprávy také podle návrhu mohly povolit pěstování konopí ve větším rozsahu a zdanit ho.

S legalizací marihuany v Kalifornii nesouhlasily americké ministerstvo spravedlnosti i federální agentury, které koordinují celostátní boj proti drogám. Podle nich by povolené pěstování a držení marihuany v jednom státu oslabilo boj federální vlády proti drogám.

„Kaliforňané dnes uznali, že legalizace marihuany nezlepší zdraví našich občanů, nevyřeší problémy kalifornského rozpočtu ani nesníží násilí v Mexiku spojené s drogami,“ zhodnotil výsledek referenda americký koordinátor pro boj s drogami Gil Kerlikowske.

Proti legalizaci se postavili i představitelé některých latinskoamerických zemí. Stěžovali si, že Spojené státy po nich požadují tvrdý postup proti pašerákům drog, ale samy nedělají nic s domácí spotřebou narkotik. Na americký trh přitom míří velká část drogové produkce z Latinské Ameriky.

Kaliforňané v referendu odmítli i návrh na zrušení ekologického zákona, který v roce 2006 prosadil republikánský guvernér Arnold Schwarzenegger. Zákon stanovuje, že do roku 2020 se musí snížit emise CO2 v Kalifornii na úroveň roku 1990. Norma také podporuje rozvoj alternativních zdrojů energie a zavádí v Kalifornii obchod s emisními povolenkami.

Návrh na zrušení ekologického zákona podporovaly především ropné společnosti, které zpravidla sídlí mimo Kalifornii. Kampaň za zachování platnosti zákona naopak financovaly firmy ze Silicon Valley, které v posledních letech hodně investovaly do obnovitelných zdrojů energie. Další platnost zákona podporovali i zástupci obou hlavních stran a nakonec se pro ni vyslovilo i 60 procent voličů.

Referenda o místních otázkách se konala i v dalších amerických státech. V Oklahomě například voliči podpořili návrh, který zakazuje soudům používat při procesech islámské právo šaría; to ale soudy nedělaly ani před referendem. Arizonští voliči zase v referendu zakázali státu uplatňovat takzvanou pozitivní diskriminaci. Celkem se v USA konalo asi 160 místních referend.

Autor: ČTK

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

1 KOMENTÁŘ

 1. Neodpustím si zpřesňující korekce k tomuto článku:

  „Kalifornští voliči v úterním referendu odmítli legalizaci marihuany ve svém státu. Držení drogy a její pěstování je tak v Kalifornii nadále trestné, povolený naopak zůstává prodej marihuany pro léčebné účely.“

  Kalifornští voliči v referendu neodsouhlasili v poměru NE 3,994,442 (53.9%) ku ANO 3,424,145(46.1%) legalizaci konopí na principu trhu s alkoholem.
  – viz.: http://www.ballotpedia.org/wiki/index.php/California_Proposition_19,_the_Marijuana_Legalization_Initiative_%282010%29

  Nepovolené držení konopí v Kalifornii v množství 28,5g a menším je přestupek a je pokutováno 100$. Nepovolené darování nebo prodej konopí v množství 28,5 a menším je přestupek pokutován 100$. Nepovolené pěstování je trestný čin.
  – viz.:
  http://norml.org/index.cfm?wtm_view=&Group_ID=4525

  Ve funkčnosti stále zůstává (již od roku 1996 s novelizací v roce 2003), transparentní systém PĚSTOVÁNÍ, DELEGOVANÉHO PĚSTOVÁNÍ, DISTRIBUCE A PRODEJ KONOPÍ PRO LÉKAŘSKÉ ÚČELY na základě ústního nebo písemného doporučení lékaře.
  – viz.:
  http://norml.org/index.cfm?Group_ID=3391#California
  nebo
  http://www.cdph.ca.gov/programs/mmp/Pages/Medical%20Marijuana%20Program.aspx

  Tedy konopí je v Kalifornii legalizováno, ale kalifornští voliči v dosti těsném poměru zatím neodsouhlasily změnu „update“ již funkčního systému konopné legalizace. Kdy jedním z mnoha důvodů mohla být sice efektivní, ale nespravedlivá komercializace původního systému vůči části obyvatelstva, které tento systém využívá.

  F

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno