Kam až je v rámci boje proti konopné komunitě schopná česká policie zajít?

[singlepic id=1819 w=120 h=120 float=left]Dne 13. listopadu 2013 proběhly po celé republice pokojné protesty proti bezprecedentní razii na české obchody s pěstebními potřebami. Na většině míst se nespokojení lidé sešli, diskutovali, podepsali petici a poté se v klidu rozešli. Přesně tak, jak je to běžné v každé demokratické zemi. V jednom městě byla ale akce sabotována českou policií způsobem, který nápadně připomíná represivní praktiky z nejhorších let komunismu.

Všechny demonstrace byly po celé republice organizovány pomocí společné události, jež byla sdílena na sociálních sítích. Lidé zde byli hlavními organizátory vyzváni, aby se v pokud možno co nejvíce městech našel alespoň jeden člověk, který zveřejní své kontakty a převezme místní organizaci tohoto pokojného happeningu.

Demonstrace tedy proběhly v Ostravě, Plzni, Olomouci, Pardubicích, Zlíně, České Třebové a Havlíčkově Brodě. Nicméně v den konání se v ranních hodinách na Facebooku objevila informace, že v jednom z těchto měst se akce z nějakých důvodů ruší.

Pod oznámením se ovšem ihned rozjela čilá diskuze, proč by měla být akce zrušena a několik přispěvovatelů trvalo na jejím konání, i kdyby původní dobrovolný organizátor neměl čas. To podpořil i předseda občanského sdružení Legalizace.cz Robert Veverka, který diskuzi okomentoval: „Nemůže-li původní místní organizátor z nějakého důvodu, může ho klidně nahradit někdo jiný.“

Akci krátce poté výslovně podpořili i místní zástupci Strany zelených: „Demonstraci podporujeme a byli bychom rádi, kdyby se protest i v tomto městě uskutečnil. Stačí, abychom přišli, a happening bude. Určitě je na téma konopí potřeba tvořit osvětu a diskuzi, neboť diskuze je demokracie.“

 Policisté ho nakonec požádali, aby jako „organizátor“ na Facebook napsal, že se celá akce se ruší.

 

Poklidný protest tedy nakonec zdárně proběhl i v tomto městě, zúčastnilo se ho odhadem zhruba 30 lidí, někteří dorazili z okolních měst a přítomni byli i zástupci Českého rozhlasu. Nám to přesto nedalo a pokusili jsme se zjistit, z jakých důvodů se původní organizátor snažil akci na poslední chvíli odvolat. Vysvětlení bylo naprosto šokující…

Kde to žijeme?

Tento mladý, ale plnoletý člověk, jenž si z pochopitelných důvodů nepřeje být jmenován, byl v dopoledních hodinách navštíven policií ČR, jejíž zástupce ho požádal, aby s ním zajel kvůli oné demonstraci na služebnu. Vystrašený mladík raději souhlasil a na stanici byl následně dvě hodiny zpovídán, přičemž padaly otázky typu: „Proč jste se k organizaci této akce přihlásil? Užíváte marihuanu a proč? Berete i tvrdé drogy jako pervitin a heroin?“

[singlepic id=1818 w=320 h=240 float=center]Poté ho policisté vyzvali, aby se na jejich počítači přihlásil na svůj facebookový profil, ukázal jim celou stránku s událostí a lidi, kteří se k účasti na této akci v tomto nejmenovaném městě přihlásili. Nakonec ho požádali, aby jako „organizátor“ napsal, že se celá akce se ruší. Následně s ním sepsali protokol, jehož kopii mu ani nedali a poslali ho domů…

Také vám toto jednání připomíná doby před rokem 1989? Policisté v tomto městě chtěli zřejmě mít večer klid na služebně, a proto se rozhodli zneužít svých pravomocí a preventivně postrašit jednoho mladíka, aby celou akci zrušil. Nedošlo jim, že akce je organizována svépomocí a že ho ihned zastoupí další lidé, kterým není jedno, co se v této zemi děje.

Když jsme požádali kolegu z mainstreamových médií, aby se oficiálně zeptal místní policejní mluvčí, jak tato akce proběhla a zda byla nějak monitorována, dostalo se mu klasické odpovědi v tom smyslu, že o akci policisté věděli, byli na ní přítomni, ale nezpozorovali žádné nezákonné jednání, a proto neměli důvod do průběhu jakkoli zasahovat.

Policie nad zákonem

O ranním pokusu celou akci zhatit zmínka překvapivě nepadla. Je také otázkou, zda by se policie snažila tomuto pokojnému happeningu zabránit stejně nedemokratickými prostředky, kdyby tuto akci organizovali místní zástupci některé z politických stran, kteří by o těchto skandálních praktikách mohli informovat média?

Svoboda sdružování a právo veřejně diskutovat o problémech společnosti patří mezi naprosto zásadní demokratické principy. A pokud jsou tyto principy potlačovány policií, která tak naprosto bezprecedentně zneužívá pravomoci veřejného činitele, dostává se rázem celá naše společnost zpět do let hluboké totality. A zde již vůbec nejde o konopí…

 

text: Patrik Koubek exkluzivně pro Legalizace.cz o. s.

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

3 KOMENTÁŘŮ

 1. Článek 27
  (1) Každý má právo svobodně se sdružovat s jinými na ochranu svých hospodářských a sociálních zájmů.

  http://www.psp.cz/docs/laws/listina.html

  Článek 23
  Občané mají právo postavit se na odpor proti každému, kdo by odstraňoval demokratický řád lidských práv a základních svobod, založený Listinou, jestliže činnost ústavních orgánů a účinné použití zákonných prostředků jsou znemožněny.

  …je rok 2013 vpodstate nezbylo jedine nase pravo z LZLPS neporuseno, nenapadeno nizsim pravnim predpisem typu zakon ci vyhlaska nebo zcela neignorovano ..policejni stat se chova totalitneji nez kdykoli predtim ..muj nazor je ze clanek 23 je naplnen do puntiku ..zbyva nam jedine ..“POSTAVIT SE NA ODPOR“

 2. Totalitarismus je politický systém, jehož vládnoucí skupiny neuznávají žádné meze své pravomoci a snaží se regulovat všechny aspekty veřejného a soukromého života. Základními znaky totalitarismu jsou autokratická vláda a prosazování politické ideologie v oblasti veřejného i osobního života. Zpravidla je provázena a podmíněna státním nevolnictvím, zákazem cest do zahraničí, uzavřením hranic.
  Totalitarismus je nedemokratickou formou vlády, typicky nastolovanou masivní ideologickou propagandou a neskrývaným terorem a brutalitou.[1] Od autokracie se odlišuje tím, že usiluje o „totální“, naprostou moc, a to zpolitizováním veškeré společenské i individuální existence.[1] Totalita je obecně charakterizována propojením autoritativní vlády a politické ideologie.[2]
  Totalitní stát zcela ovládá a řídí ekonomiku, potlačuje svobodu slova a kritiku režimu. Totalitní režim zasahuje do všech stránek veřejného i soukromého života, přesněji smazává rozdíl mezi soukromým a veřejným životem a neuznává svobodného jedince ani žádnou hranici své moci.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Totalitarismus

  Partyzáni jsou civilisté nebo bojovníci nenáležející k pravidelným vojenským jednotkám, kteří v operačním prostoru nebo na okupovaných územích jednotlivě nebo ve skupinách vedou ze zálohy ozbrojený boj proti nepříteli (partyzánská válka).
  Pokud upadnou do zajetí, nezachází se s nimi jako s válečnými zajatci, neboť se jim nedostává statusu kombatantů (účastníků boje) ve smyslu mezinárodního práva.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Partyz%C3%A1n

  Sabotáž (česky též záškodnictví) je podvratná diverzní činnost, která spočívá v úmyslném a vždy důsledně utajeném poškozování předmětů denní potřeby nebo v narušování funkčnosti nějakého důležitého technického systému. K sabotážím dochází v době prudkých společenských konfliktů – válek, povstání, odboje proti vojenské okupaci apod.
  Vzhledem k povaze této činnosti bývá tato téměř vždy velmi důsledně utajována a obvykle podléhá přísné konspiraci.

  http://cs.wikipedia.org/wiki/Sabot%C3%A1%C5%BE

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno