Kentucky po desetiletích znovu legalizovalo technické konopí

[singlepic id=1492 w=120 h=180 float=left]Konopí bylo v americkém státě Kentucky nejrozšířenější plodinou až do absolutní prohibice rostliny ve třicátých letech 20. století. Vzhledem k tomu, že se do značné míry jedná o stát zaměřený na zemědělství, snahy vrátit tuto mnohostranně využitelnou rostlinu zpět do polí nejsou překvapivé.

V pátek 5. dubna prohlásil guvernér Steve Beshear, že návrh zákona o pěstování technického konopí schválí, ale na vyjádření nesouhlasu se pod něj sám nepodepíše. Sdílí totiž obavy odpůrců tohoto návrhu, kteří tvrdí, že ilegální pěstitelé a dealeři marihuany budou kamuflovat svoji nezákonnou činnost jako pěstování techniky a ztěžovat tak práci policie.

Zákonodárci schválili návrh číslo 50 na poslední chvíli před koncem březnové schůze s poznámkou, že „k prosazení návrhu pomohl i silný tlak ze strany veřejnosti.“

[singlepic id=1494 w=240 h=160 float=right]Krátce poté prohlásil komisař pro zemědělství James Coner, že „schválením tohoto zákona dali zákonodárci jasně najevo, že stát Kentucky to s obnovou produkce technického konopí myslí naprosto vážně.“

V současné době je Kentucky již devátým státem, který povoluje farmářům pěstovat technické konopí. Na druhou stranu federální zákon tuto aktivitu stále zakazuje, takže ještě nějakou dobu potrvá, než tamější zemědělci budou moct zasít první semínka. Ze zbývajících osmi států dostala zatím pouze Havaj povolení pěstovat – ovšem jen půlce hektaru na výzkumné účely.

Návrh federálního zákona, který by vyřadil technické konopí ze seznamu zakázaných látek a odlišil od termínu marihuana, čeká v současné době v Kongresu na projednání. Ačkoli se neočekává, že by v nejbližší době prošel, jeho podpora stoupá a prosazují ho i prominentní republikáni jako například senátor a možný budoucí kandidát na prezidenta Rand Paul.

Není se čemu divit, protože podle oficiální studie, kterou si nechal vypracovat Kongres, „jsou Spojené státy jedinou vyspělou zemí na světě, kde není povolené pěstování technického konopí.“

 

Překlad: Lukáš Hurýsek

 

Zdroj: norml.org

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno