Kolumbie chce být drogovou velmocí. Legálně, pomocí léčebného konopí

Výsledek obrázku pro kolumbie legalizace

Drogový byznys se začíná v Kolumbii z černého trhu přesouvat do legální oblasti ekonomiky. Vládní představitelé věří, že loňská legalizace marihuany pro medicínské využití pomůže přitáhnout investory a „nakopnout“ ekonomiku.

Kolumbijský podnikatel Federico Cock-Correa se už 30 let zabývá pěstováním květin na rozlehlých polích. Nyní se ale rozhodl, že pestrobarevné lány osází marihuanou. Na rozdíl od místních drogových baronů, kteří vydělávají na heroinu a kokainu, dostane na svou činnost úřední souhlas. A sklizeň tak bude smět vyvážet – legálně.

Vláda v čele s prezidentem Juanem Manuelem Santosem doufá, že loňská legalizace konopí pro medicínské účely pomůže v boji s nelegálním drogovým byznysem. Vytvoří totiž příležitost legálně vydělávat těm, kdo se dosud pohybovali na černém trhu. Úřady také věří, že nová úprava pomůže přitáhnout investory a „nakopnout“ ekonomiku, píší The New York Times.

„Jde o zdraví, vědu a příležitost očistit jméno naší země,“ říká Cock-Correa, který stojí v čele kolumbijské pobočky společnosti PharmaCielo, jenž chce na nových pravidlech vydělat. „Je to posun od pěstování plodiny, která zabíjí, k té, která léčí,“ dodává.

Legální od loňska

  • Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos vydal dekret legalizující marihuanu pro domácí užití loni v prosinci. Země se tím podle něj zařadila do přední linie těch, kdo bojují s nemocemi s pomocí přírodních zdrojů.
  • Podle Santose legalizace vytrhne byznys s drogou ze spárů nelegálních překupníků.
  • V posledních letech legalizovalo konopí několik států Latinské Ameriky, stejně jako americké státy jako Colorado, Oregon a Washington.
  • Kolumbie je po desetiletí zamořená násilnostmi spojenými s drogovým průmyslem. Společně s Peru jsou největšími světovými producenty kokainu.

Zdroj: BBC

Firmy jako PharmaCielo věří, že si v drogovém průmyslu najdou své místo. „Myslíme si, že Kolumbie může být na mezinárodním poli v exportu léčebného konopí úspěšná,“ přidává se kolumbijský ministr zdravotnictví Alejandro Gaviria. „Jsme připraveni být součástí tohoto rozvíjejícího se světového trhu.“Výsledek obrázku pro kolumbie legalizace

Podle serveru Colombia Reports už se dalo dohromady první zemědělské družstvo zaměřené na pěstování léčebného konopí. Vytvořila ho desítka pěstitelů marihuany v jednom z válkou nejvíc zničených regionů Cauca. Ten dosud produkoval více než polovinu nelegálně pěstovaného kolumbijského konopí.

PharmaCielo, sídlící v Torontu, vznikla v roce 2014. Letos v červnu byla první firmou, která získala vládní licenci na výrobu konopných produktů. Stále ale čeká na povolení marihuanu pěstovat. A další následují. V červenci dostaly povolení kanadská společnost Cannavida a kolumbijská Labfarve-Ecomedics. Ta se na rozdíl od PharmaCielo chce soustředit na domácí trh. Nebude tedy potřebovat exportní licenci a její start může být rychlejší.

Gram desetkrát levněji než u konkurence

Hned jak PharmaCielo dostane povolení, začne rostlinu na svých polích s květinami pěstovat, vyrábět z ní léčebné přípravky. Ty pak vyveze do Kanady a dalších zemí, které povolují dovoz léčebného konopí. Ve Spojených státech si ale ještě počkají. Konopný průmysl je tu totiž ochromený kolizemi místních a federálních zákonů. I když některé státy drogu v nedávných letech legalizovaly, federální vláda stále zakazuje dovoz čehokoli z marihuany.Výsledek obrázku pro kolumbie magazin legalizace

„Trh s léčebným konopím má miliardový potenciál,“ míní Anthony Wile, kanadský finančník a jeden z investorů PharmaCielo. Dalším investorem je například Jim Rogers, který spolu s věhlasným americký investorem Georgem Sorosem před lety spoluzakládal vlajkovou loď odvětví hedgeových fondů Quantum Fund.

Místní podnebí a půdní podmínky jsou pro pěstování marihuany ideální. PharmaCielo očekává, že gram marihuany vypěstuje asi za pět centů (asi 1,2 Kč). Vypěstovat stejné množství drogy ve Spojených státech přijde na skoro desetkrát tolik.

„Náš růst přichází ze slunce,“ říká Marcelo Siqueira, manažer PharmaCielo Colombia. Firma očekává, že bude sklízet čtyřikrát ročně při podstatně nižších nákladech, než má konkurence na severoamerickém kontinentu.

Zdroj: idnes.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

2 KOMENTÁŘŮ

  1. 43326 44425Spot up for this write-up, I seriously believe this web site needs a lot more consideration. Ill apt to be once more to learn additional, appreciate your that information. 567477

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno