Konopí a astma

Astma je běžné chronické onemocnění dýchacích cest, pro nějž je typické opakující se dočasné spastické zúžení průdušek. Jde o autoimunitní onemocnění, které se projevuje nadměrnou reakcí průdušek na některé podněty z vnějšího prostředí. Na jeho vzniku se údajně podílí částečně genetické a částečně environmentální faktory. Běžnou terapií je užívání kortikoidních hormonů ve formě inhalátorů.

Konopná léčba byla v terapii astmatu hojně využívána už v 19. století, kdy se podávalo ve formě tinktury. Jako efektivnější se zejména pro rychlejší nástup účinku a přímé lokální působení jeví vdechování konopného výparu. Některé studie potvrzují, že vdechované THC spasticitu průdušek uvolňuje (Calignano et al., 2000) a při vyvolaném astmatickém záchvatu působí takřka okamžitě (Tashkin et al. 1975). Užívání konopí zejména formou kouření je nicméně stále kontroverzní a mnozí lékaři upozorňují na možnost poškození plic konopným kouřem.

Několik studií prokázalo u kuřáků konopí záněty v důsledku poškození slizniční tkáně, která tvoří výstelku dýchacích cest (Backes, 2016, 180). Na tento problém částečně odpovídá možnost využití vaporizéru, při kterém nedochází k vdechování spalovaných zplodin, ale účinné látky se z byliny uvolňují pouze zahřátím tak, že vznikne pára, která je inhalována.

Zdroje:

Backes, M., Weil, A., & Kozák, J. (2016). Konopná lékárna: praktický průvodce světem léčivé marihuany. Olomouc: Fontána.

Calignano, A., Kátona, I., Désarnaud, F., Giuffrida, a, La Rana, G., Mackie, K., … Piomelli, D. (2000). Bidirectional control of airway responsiveness by endogenous cannabinoids. Nature, 408(6808), 96–101. http://doi.org/10.1038/35040576

POŠLI TO DÁL
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.