Konopí a deprese

Konopí se po tisíciletí využívalo k léčbě duševních onemocnění, deprese, úzkosti a nespavosti. Některé studie naznačují, že tyto poruchy mohou mít souvislost se snížením funkce endokanabinoidního systému. Je pravděpodobné, že THC se díky interakci s CB1 receptory v mozku přímo zaměřuje na pocity deprese nebo je u mnohých pacientů zablokuje. Zajímavé jsou v tomto ohledu i studie s kanabidiolem (CBD), které ovlivňuje produkci serotoninu a glutamátu.

Nedávný výzkum potvrzuje, že kanabinoidy dokáží zmírnit projevy deprese a nahradit tak běžná antidepresiva (Linge et al., 2016). Užívání antidepresiv zpravidla provází řada nepříjemných nežádoucích účinků, vyvolávají závislost a jejich nadměrné předepisování ze strany lékařů a běžné užívání mezi pacienty je v současnosti diskutováno jako rostoucí problém.

Zdroje a doporučená četba:

Linge, R., a kol.: “Cannabidiol induces rapid-acting antidepressant-like effects and enhances cortical 5-HT/glutamate neurotransmission: Role of 5-HT1A receptors,” Neuropharmacology, 103, 16–26, 2006. http://doi.org/10.1016/j.neuropharm.2015.12.017

Kanabinoidy a psychiatrie (Magazín Legalizace) 

Konopím si léčím deprese (Magazín Legalizace)

CBD vás rychle zbaví depresí (Magazín Legalizace)

POŠLI TO DÁL
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.