Konopí se po tisíciletí využívalo k léčbě duševních onemocnění, deprese, úzkosti a nespavosti. Některé studie naznačují, že tyto poruchy mohou mít souvislost se snížením funkce endokanabinoidního systému. Je pravděpodobné, že THC se díky interakci s CB1 receptory v mozku přímo zaměřuje na pocity deprese nebo je u mnohých pacientů zablokuje. Zajímavé jsou v tomto ohledu i studie s kanabidiolem (CBD), které ovlivňuje produkci serotoninu a glutamátu.
Nedávný výzkum potvrzuje, že kanabinoidy dokáží zmírnit projevy deprese a nahradit tak běžná antidepresiva (Linge et al., 2016). Užívání antidepresiv zpravidla provází řada nepříjemných nežádoucích účinků, vyvolávají závislost a jejich nadměrné předepisování ze strany lékařů a běžné užívání mezi pacienty je v současnosti diskutováno jako rostoucí problém.
Zdroje a doporučená četba:
Linge, R., a kol.: “Cannabidiol induces rapid-acting antidepressant-like effects and enhances cortical 5-HT/glutamate neurotransmission: Role of 5-HT1A receptors,” Neuropharmacology, 103, 16–26, 2006. http://doi.org/10.1016/j.neuropharm.2015.12.017
Kanabinoidy a psychiatrie (Magazín Legalizace)