Konopí a můj otevřený dopis panu ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi

Vážený pane ministře. Dne 17. 12 2018 jsem se zúčastnil jako zástupce pacientské organizace KOPAC jednání Pacientské rady VZP. Náměstek ředitele VZP, ing. David Šmehlík, nám tam potvrdil, že probíhají Vaše jednání o nalezení takového systému v oblasti dosažitelnosti léčebného konopí, který by umožnil jeho dostupnost všem, kteří by na něj měli speciální recept. Vzpomněl dvě varianty. Buď dotace státu (patrně přímo pacientům), nebo jeho částečné proplácení VZP a to do výše 75%.

Ve Velkých zprávách TV Prima ze dne 5. 1. 2019 byl k této problematice pořad, ve kterém byl prezentován i náš případ. Byl tam rozhovor s naší dcerou, paní Martinou Kafkovou, která je již trvala umístěna v ústavu pro pacienty s RS, a také se mnou a s Vámi. Závěr, který z tohoto pořadu vyplynul, je tentýž, jak jej prezentoval na Pacientské radě VZP ing. Šmehlík.

Vážený pane ministře, pokud by skutečně došlo k tomu, že by se VZP na ceně z lékárny odebíraného léčebného konopí podílela pouze 75%, byl by to samozřejmě krok vpřed, který by tuto léčivku zpřístupnil pacientům, zařazovaným díky svým finančním možnostem do tzv. vyšší střední třídy, ale v žádném případě by se situace nezměnila pro natolik nemocné pacienty, kteří nejen že nemohou se svou nemocí pracovat a tak si vydělávat, ale nemají ani žádný majetek z dřívější doby, který by mohli postupně rozprodávat, aby se mohli léčit. Já jsem i v tom TV pořadu znovu argumentoval případem naší dcery nejen proto, že jej znám do posledního detailu, ale hlavně proto, že se jedná o případ u RS typický.

Ti lidé byli ve velké většině již před svým 30. rokem života z pracovního procesu svou nemocí vyřazeni. Oni neměli možnost žádný velký majetek svou prací získat. Naše dcera má po posledních úpravách invalidní důchod ve výši 9.572 Kč. Měsíčně potřebuje 180 – 200 g léčebného konopí. Při ceně 180 Kč/g, která je u českého léčebného konopí v současné době obvyklá, by měsíčně za něj musela zaplatit až 36 tisíc korun. Při 75% účasti VZP pak 9 tisíc korun. Jenže kde by na to dcera, a ostatní pacienti v podobné situaci, vzali? Dceři po zaplacení všech povinných plateb v ústavu zůstává 1200 Kč, ze kterých si ale musí zaplatit oblečení, obutí, hygienické prostředky, další léky atd. Samozřejmě, že jí jako rodiče pomáháme. Jenže to není pravidlo. A i my zemřeme.

Takto nastavený systém dostupnosti léčebného konopí by byl opět velmi nespravedlivý a nemajetné pacienty by opět odsuzoval k utrpení a případné sebevraždě. Když si necháte zjistit, jak často pacienti s RS páchají sebevraždu, protože to utrpení již nejsou schopni snášet, tak to pochopíte.

Tady skutečně jde jen a jen o to, že i ti nemajetní pacienti jsou lidé, a mají také právo jako lidé svůj život dožít. To znamená dožít ho bez utrpení, což jim současná medicína, používající pouze syntetické léky, na rozdíl od konopí, neumožňuje.

Mně od sobotního večera telefonují a píší lidé, kteří jsou na tom podobně, jako je naše dcera Martina, a jsou ze závěrů toho TV pořadu naprosto zděšeni. My všichni jsme doufali, a já stále ještě doufám, že ze závěru Vašich jednání by měl vyplynout systém, který již v oblasti zdravotnictví nebude dělit pacienty dle výše jejich kont.

Vážený pane ministře. Pokud nebude přijat systém dostupnosti léčebného konopí takový, jako je tomu v Německu, kdy pacient s patřičným receptem dostane léčebné konopí zdarma, nebo mix systému izraelského a kanadského, který jsem Vám navrhoval, kdy by pacient v žádném případě při platbě za léčebné konopí nemusel vydat větší částku, než je cca 1/10 nejnižšího příjmu v České republice (dle mne tedy max. 800 Kč za plnou dávku 200 g), tak opět bude i po této Vámi diskutované úpravě naše společnost rozdělena na lidi, kteří mají právo na život, a na ty, kteří díky své chudobě toto právo ztratili. A to se já domnívám, že by bylo nelidské.

Já jsem několikrát psal na svých stránkách o tom, že Vy vedete jednání se SÚKL a dalšími orgány s tím, že chcete, aby léčebné konopí bylo skutečně dostupné i nemajetným. Obhajoval jsem Vaše kroky a psal jsem, že Vám věřím. A to se zatím nezměnilo. Sobotní reportáž na TV Prima ale ve mně vzbuzuje obavy.

Velmi bych si přál, aby se nad tímto problémem zamysleli nejen členové dalších politických stran zastoupených v Parlamentu ČR, ale i běžní občané našeho státu.

Prosím, nejde o mne, že když se tyto mé úvahy ukáží býti hloupé a naivní, tak budu před těmi lidmi vypadat jako hlupák. Tady skutečně jde jen a jen o to, že i ti nemajetní pacienti jsou lidé, a mají také právo jako lidé svůj život dožít. To znamená dožít ho bez utrpení, což jim současná medicína, používající pouze syntetické léky, na rozdíl od konopí, neumožňuje.

Jsme součástí EU. Proč i naprosto nemajetní pacienti v Německu mají právo se léčit konopím, a pacienti u nás ne? Jsou snad něco horšího, či méněcennějšího, než jsou ti v Německu?

Pane ministře, já si velice dobře uvědomuji, že Vaše jednání nejsou jednoduchá. A skutečně věřím tomu, že chcete pomoci i lidem. Prosím, nedopusťte, aby se nemajetní nemocní opět stali marginální skupinou, na kterou není potřeba brát ohled.

Velmi bych si přál, aby se nad tímto problémem zamysleli nejen členové dalších politických stran zastoupených v Parlamentu ČR, ale i běžní občané našeho státu. Protože do situace, ve kterém jsme dnes my a tisíce dalších, se mohou dostat i oni. Proto tento svůj email píši jako otevřený dopis, který si budou moci přečíst i běžní občané našeho státu, a zároveň jej přepošlu i na adresy:

Předsedy vlády ČR a předsedu ANO pana Andreje Babiše, předsedy Senátu ČR pana Jaroslava Kubery, předsedy PS ČR pana Radka Vondráčka, předsedy ČSSD a ministra vnitra pana Jana Hamáčka, předsedy ODS pana Petra Fialy, předsedy Pirátů pana Ivana Bartoše, předsedy SPD pana Tomio Okamury, předsedy KSČM pana Vojtěcha Filipa, předsedy KDU-ČSL pana Pavla Bělobrádka, předsedy TOP09 pana Jiřího Pospíšila, předsedy STAN pana Petra Gazdíka, předsedkyni Výboru pro zdravotnictví PS ČR paní Věry Adámkové a předsedy Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku Senátu ČR pana Petra Koliby.

Tímto se obracím na Vás, pane ministře, a na všechny výše vyjmenované s prosbou:

Současný stav v oblasti léčebného konopí v České republice je skutečně velmi špatný a nelidský. Prosím neudělejte to, že jeden špatný systém bude nahrazen jiným špatným systémem.

Všem Vám velmi přeji, aby jednání o zdostupnění léčebného konopí všem těm, kteří ho ke své léčbě potřebují, byla úspěšná. Jsem si jistý, že to pak nepomůže jen těm pacientům a jejich nejbližším, ale i Vám všem, protože to naprosto jasně ukáže, že Vám osudy i těch nejubožejších nejsou lhostejny.

V Týně nad Vltavou dne 7. Ledna 2019 Zdeněk Majzlík

Dodatek pro čtenáře tohoto mého blogu:

Vážení přátelé, moje dcera prakticky nikdy neměla zdravotní potíže, když nepočítám zlomenou klíční kost. Závodně tančila, vystudovala konzervatoř, hru na klasickou kytaru, a měla své koncerty, velice ráda a dobře lyžovala. Vdala se, s manželem plánovali rodinu. Pak zakopla tam, kde se zakopnout nedalo a začaly jí brnět prsty. U lékaře se dověděla, že onemocněla progresivní formou roztroušené sklerózy, že nesmí mít děti, a že se musí připravit na to, že skončí na invalidním vozíku. To jí bylo 27 let. Dnes je jí 51, má zcela ochrnuté nohy, z 90% ochrnuté ruce, a částečně ochrnuté dýchací a střevní svalstvo. A prakticky ve všem je zcela odkázána na pomoc druhých. Před 14 lety jí přestaly účinkovat léky na křeče, kruté bolesti a další symptomy její nemoci. Na štěstí se ukázalo, že jí velmi dobře na toto vše pomáhá konopí. Aby ho ona měla, musím já porušovat zákony této země, protože konopí z lékáren je pouze pro novou třídu bohatých. Proč Vám toto píši. Nikdo z nás nečekal, že se dceři může něco takového stát. A stát se to skutečně může kdykoliv komukoliv v této zemi. Tedy i Vám, nebo Vašim blízkým. Prosím, zamyslete se nad tím, co jsem napsal panu ministrovi Vojtěchovi, a co tady, v tomto dodatku, píši Vám. A zvažte, jestli byste to úsilí, které někteří z nás vynakládáme, aby léčebné konopí bylo skutečně dostupné všem, nepodpoříte nějakou svou aktivitou. Na příklad tím, že svůj názor napíšete panu ministrovi, nebo panu premiérovi, či třeba jen svému poslanci a senátorovi. Děkuji Vám.

Zdroj: majzlik.blog.idnes.cz

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Je absurdní nesmysl předražené konopí kupovat od farmaceutické mafie, když si ho každý může vypěstovat téměř zdarma.. To je tak pokrytecká doba ve které žijeme.. Už dávno se mělo konopí legalizovat jak pro lékařské účely, tedy pro lidi nemocné, tak i pro tzv rekreační užívání, neboli preventivní.. Zase to je všechno jen o farmac. lobby a o byznysu, o lidi tady vůbec nejde, na lidech v tomto kolotoči nikou nezáleží..

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno