Konopí jako potravina. Zájemci si ho mohou vypěstovat doma

Akce 100 kytek má podpořit pěstování konopí jako zemědělské plodiny, která se dá využít jako potravina nebo pro výroVýsledek obrázku pro konopabu textilu. Akci představili organizátoři z neziskové organizace Konopa. Zájemcům, kteří by si chtěli pěstování vyzkoušet, bude organizace za náklady na poštovné a balné rozesílat 100 semínek odrůdy konopí, která se nedá zneužít jako droga.

„Chceme upozornit na to, že konopí je normální polní rostlina, která v Česku roste odjakživa,“ řekl předseda spolku Konopa Jan Vít. Podle něj existují archeologické doklady o tom, že lidé rostlinu využívali už v době kamenné. Vít zdůrazňuje především blahodárné účinky rostliny na lidské zdraví. Například konopný olej podle něj obsahuje nenasycené mastné kyseliny ve vhodném poměru, a je proto možné jej užívat místo rybího tuku. Konopný textil má podle něj zase dezinfekční účinky.

Listy a květy konopí se dají využít jako léčivá rostlina, do čajů či kosmetických přípravků. Semena slouží především jako potravina, vyrábí se z nich rovněž olej a rozemílají se na mouku. Z konopného vlákna se dělají textilie či papír a dřevitá část stonku, takzvané pazdeří, slouží jako podestýlka pro domácí zvířata, ale přidává se rovněž do stavebních materiálů či paliv.

Zástupci spolku pracují s takzvaným technickým konopím. Odrůda, kterou rozesílají, je schválená v Česku i EU. V ČR je povoleno pěstování konopí s obsahem psychoaktivní látky THC do 0,3 procenta. Například v léčebném konopí je této látky zpravidla 19 procent.Výsledek obrázku pro technické konopí magazín legalizace
Akce 100 kytek se koná po osmnácté, loni organizátoři rozeslali asi 820 sáčků se semínky. V balení zájemci dostanou i potvrzení o certifikaci odrůdy a návod na pěstování plodiny.

V loňském roce se podle údajů Českého statistického úřadu v Česku sklidilo 601 tun konopí z 556 hektarů polí. Jeho produkce je poměrně nízká. Například obilí loni zemědělci sklidili 8,422 milionu tun.

 

Zdroj: tyden.cz

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno