Je konopí pro plíce škodlivější než tabák?

Mýtus:
Kuřáci konopí mají typicky větší šanci výskytu problémů spojených s dýchacím aparátem, než kuřáci cigaret. Mají například větší šanci dostat rakovinu a astmatici mají silnější projevy choroby.

Fakt:
Nejprve si povězme něco o tom, co marihuanový kouř dělá, a potom něco o tom, co nedělá. Marihuanový kouř je většinou dráždivější, než tabákový. Zatímco gram tabáku (tedy asi jednu cigaretu) není pro většinu kuřáků problém vykouřit i několikrát po sobě, gram marihuany dá plicím pořádně zabrat. Je také pravda, že marihuana zanechává v plicích při stejném vykouřeném množství více dehtu, než tabák. Zde ale negativa končí a ani výše uvedené nemusí být problém, hned rozvedu proč.

Jako první jsem uvedl vyšší dráždivost. To, že při kouření trávy člověk více kašle,  nemusí být nutně negativum. V podstatě se jedná o čisticí mechanismus plic, takže ve výsledku to znamená, že se nečistoty z plic rychleji odstraní. Do jisté míry to snižuje i vážnost argumentu o větším objemu dehtu. Ten dehet navíc prostě vykašlete.

Teď k dalším problémům. Rakovina se ve spojení s kouřením marihuany objevuje nejčastěji a zároveň se jedná o největší blud. Zatímco vykouření například dvou krabiček denně zvyšuje proti nekuřákům riziko rakoviny plic přibližně dvacetkrát, u marihuany se u žádného množství zvýšení náchylnosti k rakovině nepotvrdilo. Pokud vás toto téma zajímá odborněji, dohledejte si například studii Donalda Tashkina.

U astmatu je situace velice podobná a dokonce se tímto tématem zabýval i stejný vědec, který po objevu neškodnosti konopí v případě rakoviny začal zkoumat další její aplikace. Jeho (a další) studie prokázaly, že marihuana zastaví astmatický záchvat stejně spolehlivě jako drahé léky, a jsou i jisté náznaky, že by ho mohla dlouhodobě léčit, ačkoliv ty jsou nepotvrzené.

1 KOMENTÁŘ

  1. To zda budete kašlat zaleží i zčeho a jaké množstvý hulité, vzor ba i blbosti jak moc je palička suchá… Navíc časté kašlání u spousty huliču způsobuje i tzv držení nebo též tlačení do hlavy kdy to držijou v plicích tak dlouho jak to jen jde. Tím si plíce podráždí horkým kouřem a nasledně silně kašlou.

    A ač jsu teda nekuřák hulím už 17 let a nechápu jak to že ja nekašlu ať si dám šluka z teměř čehokoliv. Pravidelně použivam sklo, da se předpokládat že je to velikostí sluka. Ale nedělá mi problém nic…

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno