Konopí v lékárnách musí být pro nemocné zdarma

[singlepic id=1364 w=110 h=110 float=left]Občanské sdružení Legalizace.cz vítá hladké propuštění návrhu zákona o léčebném konopí do druhého čtení a snahy politiků, kteří se po dlouhých letech ignorování požadavků odborníků a občanské společnosti konečně pokouší legálně zpřístupnit konopí a jeho deriváty pacientům, kteří ho tolik potřebují. Důrazně však požadujeme, aby se jednalo o skutečné zpřístupnění této léčby, a to zejména z ekonomického hlediska.

Považujeme za nepřípustné, aby se cena léčby bylinou, kterou si mnozí nemocní již dávno sami pěstují se zcela minimálními náklady, pohybovala na úrovni nákladů, jaké by pacienti vynaložili při obstarávání konopí na černém trhu.

Jsme přesvědčeni, že se v České republice najde dostatek podnikatelských subjektů s potřebným technickým vybavením i odborným know-how, kteří budou schopni léčebné konopí v požadované kvalitě a kontrolovaných podmínkách produkovat a dodávat za cenu výrazně nižší, než je současná velkoobchodní cena na českém černém trhu, která se pohybuje okolo 100 Kč za gram konopného květu. Výslednou cenu by pak měly v plné výši nebo alespoň z větší části hradit zdravotní pojišťovny, které pravděpodobně i tak ušetří, neboť konopí u mnoha pacientů nahradí léčbu nepoměrně dražšími, avšak pro ně neúčinnými farmaceutiky.

Nadále také zastáváme přesvědčení, že je nutné okamžitě zastavit stíhání a pronásledování všech, kteří si konopí pro vlastní léčbu sami pěstovali, pěstují a jako léčivo užívají. Samopěstování, popřípadě delegované pěstování jinou osobou, představuje jednoznačně nejlevnější a často také nejefektivnější způsob jak léčebné konopí získat, přičemž společenská i zdravotní nebezpečnost takového konání je prakticky nulová. Model, který samopěstování umožňuje, byl již úspěšně zaveden i v některých dalších zemích, které jsou stejně jako ČR signatáři zastaralé a nevyhovující Jednotné úmluvy OSN o omamných látkách (Kanada, některé státy USA).

O.s. Legalizace.cz věří, že připravovaná legalizace léčebného konopí povede ke skutečnému zpřístupnění konopí těm, kteří ho pro svou léčbu potřebují, a to zdarma nebo za symbolickou cenu, neboť mnozí pacienti jsou důchodci či invalidní důchodci a rozhodně si nebudou schopni hradit léčbu v ceně tisíců až desetitisíců korun měsíčně.

 

Autor: Ing. Michal Řehák, místopředseda Legalizace.cz

POŠLI TO DÁL
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno