Konopné akcie přicházejí o důvěru trhu

Výsledek obrázku pro akcie legalizaceČtvrtinu hodnoty jen za letošek ztratil index sdružující přes tři desítky akcií producentů marihuany.

Marihuanový byznys začíná ztrácet na lesku. Alespoň podle investorů, kteří letos poslali akcie hlavních hráčů na trhu v průměru už o čtvrtinu dolů. Tato skepse tak ostře kontrastuje s loňským nadšením, kdy marihuanový index sdružující přes tři desítky akcií firem z konopného byznysu během jediného čtvrtletí narostl takřka o dvě stovky procent. Spekulanti na boom odvětví prý už ztratili s konopím trpělivost.

„V minulém roce trh podlehl dojmu, že regulátoři budou k marihuaně nejen vstřícní, ale také dostatečně rychle modifikují legislativní rámec jejího užívání, ať už pro lékařské nebo rekreační účely. Nyní trh prochází fází určitého střízlivění z tohoto až příliš optimistického uvažování,“ uvádí hlavní ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda. Své tři měsíce slávy ukončilo odvětví v předvečer zásadního milníku z loňského listopadu, kdy osm amerických států legalizovalo marihuanu, a to minimálně pro lékařské využití. Pozitivní zprávu pro obchod s konopím ale investoři proměnili v prodejní signál.

„Během krátké doby vydělali spekulanti obrovské peníze, které si chtěli reálně vybrat a neriskovat, že zákon postaví byznysu nějakou novou překážku,“ říká analytik serveru Investing.com Clive Maund. Podle něho zároveň zavládla na trzích obava, že americká vláda v čele prezidentem Trumpem nemusí být konopnému odvětví nakloněna.Výsledek obrázku pro akcie legalizace

Kandidátem na propadák roku jsou akcie firmy GW Pharmaceuticals, která jen za květen přišla o pětinu hodnoty. Volnější legislativa totiž vábí do odvětví stále více firem, konkurenční firma na trhu s léky na dětskou epilepsii Insys Therapeutics tak oznámila, že na tuto diagnózu vyvíjí svůj vlastní lék. GW Pharmaceuticals se přitom pyšní nejvyšší burzovní hodnotou z marihuanových titulů na trhu a platila mezi investory za spolehlivou růstovou volbu.

I tak si konopné akcie prozatím za uplynulý rok drží punc dobré investice, od loňského června jsou totiž investoři stále takřka na dvojnásobku svého vkladu. „Nemusí jít prozatím o zásadní změnu trendu, ale pouze o korekci,“ dodává Kovanda.

 

Zdroj: e15.cz, text: Jaroslav Bukovský

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

1 KOMENTÁŘ

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno