Konopný byznys může do státní kasy přinést miliardy. V USA daně z marihuany vynášejí stovky milionů dolarů

Nadnárodní korporace výrazně zainvestovaly do konopí, a tak přijde doba, kdy se na úrovni OSN přesune do méně kontrolovaného registru.

Legalizace a zdanění konopí mohou Česku přinést až miliardy na daních. Objem dnešního černého a nezdaněného trhu se odhaduje až na 12 miliard korun. Marihuanový byznys přináší i investiční příležitosti.

Legalizujeme konopí a zdaníme jeho prodej. Takový recept na nahrazení části výpadků příjmů státního rozpočtu kvůli slibovanému snižování daní nabízí Česká pirátská strana. Když její místopředseda Jakub Michálek před nedávnem toto netradiční fiskální opatření navrhoval v rámci televizní předvolební debaty, sklidil od zástupců ostatních politických stran shovívavé úsměvy.

Jak ale ukazují zkušenosti ze zemí, kde už marihuana legální je, „konopný byznys“ není radno podceňovat. Jen ve Spojených státech se počítá v miliardách dolarů a daňové příjmy činí řádově stovky milionů. Firmy zapojené do rychle rostoucího odvětví se také staly zajímavým lákadlem pro investory. Vznikl dokonce index mapující ceny akcií významných společností z oboru.

V Česku se podle pirátů v současnosti na černém trhu prodá zhruba 60 tun konopí ročně. To při ceně u dealerů kolem 200 korun za gram představuje obrat celého „oboru“ ve výši 12 miliard korun, pochopitelně nezdaněných. Piráti navrhují uvalit na legalizovanou lehkou drogu spotřební daň. Jak by byla vysoká?

„Podle předběžných propočtů by se pohybovala kolem 30 korun na gram, celková cena by byla kolem 110 korun za gram, aby se podařilo vytlačit dealery a černý trh,“ tvrdí expert pirátů na zdravotnictví Zdeněk Hřib.

Tržby za léčebné a „rekreační“ konopí v USA strmě rostou. Z loňských 4,5 miliardy dolarů má být do tří let 20 miliard.

Jednoduchým výpočtem lze dojít k tomu, že pokud by se kupující přesunuli z černého trhu do státem autorizovaných prodejen s koncesí, jen na spotřební dani by odvedli přibližně 1,8 miliardy korun. Pokud připočteme daň z přidané hodnoty a další daňové výnosy například ze zisků firem podnikajících v oboru, piráty uváděné 3,2 miliardy nemusí být nereálné. Čísla ze Spojených států totiž ukazují, že pozitivní přínosy legalizace pro státní rozpočet byly až na výjimky vyšší, než se původně očekávalo.

Zdroj: ihned.cz, text: Jan Němec

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno