Konopný pochod 2014 – protestní akce nebo jen obligátní zhulovací mejdan?

http://mmm.legalizace.cz/images/2014/webikk_leg_net2.jpgAž do minulého roku byl tradiční Milion Marihuana March pro mnohé z nás jen vítanou příležitostí zúčastnit se v Praze zhulovacího happeningu, na kterém jsme sice vyjadřovali své nesouhlasné postoje se současnou inkviziční konopnou prohibicí, nicméně od této demonstrace konané jednou za rok v počtu několika tisíc účastníků, jsme ani neočekávali, že přivodí zásadní legislativní změny.

Tato akce mívala donedávna poklidnou atmosféru, policisté dohlíželi pouze na bezproblémový průběh celého happeningu a tolerovali konzumaci a propagaci konopných produktů (tedy porušování § 284 Přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu a § 287 Šíření toxikomanie). Časy se však mění, vloni bylo několik účastníků MMM policií šikanováno (legitimováno a předvedeno) za přechovávání konopí.

Státy vydávají zákony údajně proto, aby chránily svobody, práva, bezpečnost, zdraví, životy, majetek, lidskou důstojnost (a kdo ví jaké ještě hodnoty) svých občanů, nicméně skutečné důvody pro konopnou prohibici v moderní demokratické společnosti jsou zahaleny rouškou tajemných záhad, které nedokáže nikdo racionálně vysvětlit. Že by snad šlo o státní tajemství?

Když v minulosti jednou za rok policisté v centru Prahy nestíhali občany za to, že veřejně hulí a chválí konopí, tak se vůbec nic nestalo, nedošlo k výtržnostem, násilnostem ani k anarchii nebo k jiným aktivitám, které by ohrožovaly společenský pořádek; tito občané se pouze zhulili a možná se cítili svobodnější, že ten den užívali konopí veřejně a dali to celému světu najevo.

Nabízí se otázka, pokud se konzumenti konopí (i ve velké skupině) sejdou, zhulí a pak zase bez problémů rozejdou, v čem je vlastně konopí pro společnost tak nebezpečné, že musí být zakázáno a proč jsou v trestním zákoníku §283 – 285 (distribuce, přechovávání a pěstování této rostliny) zařazeny mezi trestné činy obecně ohrožující a nebezpečné podobně jako zbraně, bojové prostředky, radioaktivní látky, jaderný materiál nebo látky s hormonálním účinkem?
A dále, vzhledem k tomu, že konopím se nelze smrtelně předávkovat, nevzniká na něj fyzická závislost ani nezpůsobuje vážnější zdravotní rizika, ale naopak vykazuje léčivé účinky na některé závažné choroby, musíme se ptát – před čím nás vlastně prohibice konopí ochraňuje?

Absolutismus NPC

Jak výše uvedeno, časy se mění. Po éře relativně osvíceného absolutismu plukovníka Jiřího Komorouse, pod jehož vedením (1994 – 2009) se Národní protidrogová centrála koncentrovala především na chytání velkých ryb narkomafie, přichází období despotického absolutismu jeho následovníka v čele NPC, plukovníka Jakuba Frydrycha, který si zřejmě vzal do hlavy, že se pokusí o to, co se nepovedlo nejbohatším zemím světa pod vedením USA během posledních 50 let – vyplenit z povrchu zemského rostlinu konopí.

Příměří skončilo. Pan plukovník chce zlikvidovat growshopy a jejich provozovatele pozavírat nebo alespoň ožebračit a společensky zdiskreditovat, pokusil se také trestně stíhat známého propagátora konopí JX Doležala z Reflexu, ale to se mu naštěstí nepovedlo.

Byli to policisté (placeni z našich daní) kteří porušili toto letité příměří a všichni ti, co nesouhlasí s novým kurzem despotického absolutismu NPC by jim to měli dát najevo. Sobotní protestní akce Milion Marihuana March v Praze je tou nejvhodnější příležitostí. Jestliže se nás sejde jen několik tisíc (jako v předešlých letech) bude to jen obligátní zhulovací mejdan, ale v naší zemi se toho moc nezmění.

Pokud chceme zásadní změny (odvolání despotického plukovníka Jakuba Frydrycha z vedení NPC a zrušení prohibice konopí) musíme se dostavit v hojném počtu. Vzpomínáte na Listopad 89? Komunistický režim padl teprve tehdy až se z malých demonstrací staly obrovské! Záleží to jen na nás, zda s tím uděláme něco sami nebo budeme v hopodách nad půllitry piva brblat na poměry a čekat, že to někdo (USA nebo EU) vybojuje za nás!

 

Zdroj: facebook.com, text: Karel Konůpek

POŠLI TO DÁL
Legalizace.cz
Spolek Legalizace.cz je nestátní nezisková organizace, která usiluje o reformu české drogové legislativy, se zaměřením na konopí. K dosažení tohoto účelu organizujeme kulturní a vzdělávací akce, realizujeme informační kampaně, konáme lobby a zaměřujeme se na aktivity vedoucí ke snižování rizik spojených s užíváním a získáváním konopí z černého trhu. Dále provozujeme tento portál, provádíme tematický media monitoring a překládáme zahraniční články pro české publikum. Pokud vám přijde naše práce smysluplná, budeme rádi za jakoukoliv z forem podpory spolku.

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno