Koupit pervitin je skoro tak snadné jako koupit ledničku, ukážou Zrádci

Pokud jde o všechno, každý snadno zradí svoje ideály, tvrdí šestidílná kriminální minisérie z prostředí drogové mafie, kterou pod názvem Zrádci natáčí producent a režisér Viktor Tauš ve spolupráci s Českou televizí.

Kulisy příběhu o česko-vietnamském obchodě s pervitinem tvoří Praha, Chomutov, Liberec, Broumy, Smržov u Hradce Králové, Sychrov, Hrabyně, ale také několik míst v Polsku a Německu. „ČT oslovila scenáristu Mira Šifru a výsledkem je mimo jiné strhující pohled do hrdinova světa,“ vysvětluje producent.

Zaujala jej především specifická pozice protidrogové policie mezi jinými útvary. „V drogové kriminalitě totiž de facto neexistuje oběť. Vařiči chtějí drogy vařit, dealeři je chtějí prodávat a narkomani užívat. Je to uzavřený kruh, který je ve svém smyslu šťastný až do chvíle, než ho naruší policie,“ líčí Tauš.

„Pro policisty to představuje nulové zadostiučinění. Nikoho nepomstí, nedočkají se vděku. Daleko více než jejich kolegové žijí z víry v dobro, čest, spravedlnost. Pro mne to jsou novodobí rytíři,“ dodává režisér, který stejně jako u Modrých stínů či Vodníka chce stvořit svébytný filmový tvar.

Hrdina, jehož hraje Cyril Dobrý, je dealer a současně informátor protidrogovky. Podlehl nátlaku policisty v podání Václava Neužila, prozradil, co ví o česko-vietnamském obchodě s pervitinem, zradil nejlepšího kamaráda.

A nyní, kdy mu jde po krku současně drogová mafie i policie, má po boku jen nezkušenou analytičku čili Lenku Krobotovou.

„Kdo chce pochopit fungování organizovaného zločinu s drogami v Evropě, musí znát dva nové silné hráče. Prvním je vietnamská mafie usazená ve střední Evropě, speciálně v Česku, kde ovládá dvě třetiny trhu, druhým internet. Koupit pervitin přes web je už jen o trochu složitější než koupit ledničku a drogy vám domů přiveze váš pošťák,“ popisuje scenárista zákulisí dramatu, v němž hrají i Eliška Křenková, David Novotný či Igor Bareš.

Zdroj: idnes.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno