Léčebné konopí tlumí bolest v 90% případů

Léčebné konopí tlumí bolest v 90 % případů. Kanabinoidy působí specificky na rakovinné buňky. To a další zaznělo na česko-izraelském sympoziu věnovanému léčebnému konopí. Na něm se potkali čeští lékaři a další odborníci na léčebné konopí se svými izraelskými kolegy.

Za českou stranu se jednání zúčastnil i premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Za Izrael diskutovali zástupci tamějšího ministerstva zdravotnictví a Agentury pro léčebné konopí. Dále pak zástupci Léčebného centra v Tel Avivu, Centra bolesti nemocnice Sheba a Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

„Čeští pacienti nemají léčebné konopí v dostatečném množství,“ uvedl na sympoziu Ondřej Hanuš, profesor Hebrejské univerzity v Jeruzalémě. 

Zároveň ale i apeloval na odpovědný přístup lékařů: „Při léčebném použití konopí je nutné identifikovat nejen takové pacienty, kteří z užívání mohou mít prospěch a kterým může pomoci, ale i ty, kterým by mohlo naopak uškodit.“

Lepší než chemoterapie?

Podle něj je třeba se učit ze zahraničí, ale ne převzít slepě vše, ale jen ty přístupy, které fungují. Jako jednu z výhod kanabinoidů uvedl, že působí specificky na rakovinné buňky a nemají toxický účinek a nepoškozují normální nerakovinné buňky.

„To je skutečně obrovská výhoda, ve srovnání s konvenční léčbou chemoterapií, která naopak působí na celý systém a má mnohdy devastující účinky. […] Je třeba vnímat konopí jako lék pro pacienty a překonat tak jeho stigmatizaci. Je třeba vrátit se do doby, kdy se konopím léčilo a udělat pro to vše potřebné,“ řekl Ondřej Hanuš a zároveň zdůraznil potřebu vyváženého přístupu.

Dodal, že při nesprávném postupu a předávkování tetrahydrocannabinolem [THC] může u osob s nízkou tolerancí a bez zkušeností vyvolat užití konopí pocity strachu, paranoie, zmatku a v některých případech i prožitku vlastní smrti. Vedlejší účinky jsou i častou příčinou ukončení léčby pacienta.

Léčebné konopí tlumí bolest i v ČR

Ke konci května tohoto roku bylo v ČR léčebné konopí alespoň jedenkrát předepsané a vydané 665 pacientům. Konopí tlumí bolest tam, kde jiné léky nezabírají, anebo je jejich doplňkem. Násobně se zvýšil i počet registrovaných lékařů k předepisování konopí, celkově jich léčebné konopí aktuálně předepisuje téměř 100.

Ministerstvo zdravotnictví navrhlo pro příští rok úhradu až 30 gramů léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění ve výši 90 %. Důvod byl, aby doplatek za cenu léčebného konopí nebyl pro některé pacienty zatěžující. Zároveň však odmítlo návrhy, aby bylo konopí hrazeno stoprocentně. Sloužit má jako pojistka proti nadměrnému užívání a úniku preparátu na černý trh.

„Uvědomujeme si, že dnešní cena může být pro některé skupiny pacientů významně zatěžující. Zejména pro ty, kteří jsou v invalidním důchodu a mají nízké příjmy. Díky našemu návrhu bude výše doplatku srovnatelná s doplatky u léčby chronických onemocnění a pacienti zaplatí maximálně pár stovek měsíčně,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Náklady pro pacienta

Cena za 1 gram léčebného konopí vypěstovaného v ČR je dnes pro pacienta 180 korun bez DPH. Takto vysoká cena je podle zkušeností lékařů jedním z důležitých důvodů, proč pacienti ukončují léčbu. [Dalším důvodem jsou nežádoucí účinky nebo nespokojenost s účinkem.]

Z návrhu ministerstva vychází, že doplatek v lékárně u jednoho gramu tak bude činit 18 korun [bez DPH]. Maximální množství ve výši 30 gramů měsíčně je podle zkušeností z praxe dostatečné. Z dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL] a dotazníkového šetření mezi předepisujícími lékaři vyplývá, že jeden pacient v současnosti spotřebuje v průměru do 10 gramů měsíčně. Pouze ve výjimečných případech na základě návrhu ošetřujícího lékaře po schválení revizním lékařem bude možná i úhrada nad tento limit.

Výsledky léčby konopím

O léčbě konopí není zatím v ČR dostatek odborných informací a klinických studií. Nedostatek informací v léčbě potvrdily i lékaři, kteří jsou k předepisování léčebného konopí registrovaní. Kvalitu léčby konopím by mělo zlepšit zpracování sesbíraných anonymizovaných dat právě od předepisujících lékařů.

„Hlášení, která budou lékaři zasílat lékovému ústavu, budou minimálně administrativně náročná a pro české zdravotnictví budou mít nesmírný význam,“ vysvětlila Irena Storová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL].

Vyhodnocování dat o účincích léčebného konopí umožňuje eRecept, který bude nově obsahovat informaci o diagnóze, množství léčebného konopí, dávkování, lékové formě a o cestě podání.

Léčebné konopí tlumí bolest v 90 % případů

V roce 2018 bylo k léčbě vydáno 4 800 gramů konopí. To je téměř čtyřikrát více než v roce 2017. Od začátku roku do konce května tohoto roku bylo vydáno 5 347 gramů konopí pro léčebné účely. Přibližně 90 % celkového množství léčebného konopí je v současnosti vydáváno na diagnózu chronické neztišitelné bolesti, následuje roztroušená skleróza u cca 4 % z celkového množství konopí.

Zdroj: zdravezpravy.cz

DISKUZE K ČLÁNKU

Vložte prosím komentář!
Vyplňte prosím své jméno